ANNONCER

Link til www.bsfoto.dk

ANNONCER

 
Encanto Negro e. Gribaldi
Encanto Negro e. Gribaldi/Schwadroneur
Foto: Katrine Jørgensen
Link til Lærkegården Stutteri
Link til Holte Rideklub Link til Holte Rideklub
Link til Benedikte Rasmussen EGRDH Hebiska e. Ibikus med hingsteføl e. Blue Hors Zack - Link til Benedikte Rasmussen
Link til Forlaget Nucleus Link til Forlaget Nucleus
Link til Dansk Varmblod Link til Dansk Varmblod
Link til TAF Link til Trakehner-Avlsforbundet
Link til Ib Nicolajsen, Fotonic Link til www.fotonic.dk
Link til FN Verlag Link til FN Verlag
 
 

 

 

Eiken Sato og BV Project Cartoon Z

JUMPING MECHELEN 2009 - BELGIEN - 26-30/12

Eiken Sato fra Japan overraskende vinder af World Cup-kvalifikationen i springning

Tina Lund opgav desværre - men ellers mange pæne placeringer til de danske springryttere i Mechelen

Læs mere

Eiken Sato og BV Project Cartoon Z - ©Dirk Caremanns/FEI

 

Imke Schellekens-Bartels og Hunter Douglas Sunrise

JUMPING MECHELEN 2009 - BELGIEN - 26-30/12

World Cup-kvalifikation i dressur og springning

Imke Schellekens-Bartels vandt World Cup-kvalifikationen i dressur foran Isabell Werth

Parzival fik tungen over biddet, så Adelinde Cornelissen sluttede på en 11. plads

Læs mere

 

 
 
 
Imke Schellekens-Bartels og Hunter Douglas Sunrise - ©BSFOTO

 

ÅRETS HEST I KWPN?

Det hollandske avlsforbund KWPN inviterer alle til at stemme om, hvem der skal være årets hest 2009 i KWPN

Kandidater er bl.a. dressurhestene Moorlands Totilas, Parzival og Ravel og springhesten Robin Hood W

Læs mere med link til afstemning

 
 
 
Foto: Moorlands Totilas - kandidat til årets hest - ©BSFOTO

 

ÅBENT HUS HOS HELGSTRAND DRESSAGE - LØRDAG D. 9/1

Clinic og præsentation af salgs- og konkurrenceheste samt hingstekollektion 2010

Læs mere på Helgstrand Dressage

 

JUNMPING MECHELEN 2009 - BELGIEN - 26-30/12

World Cup-kvalifikation i dressur og springning

Adelinde Cornelissen og Isabell Werth til start i dressur

Dansk deltagelse af Tina Lund, Jennifer Fogh Pedersen, Mie Daugaard Reimer og Camilla Ernst

Læs mere

 

Parzival - til start i Mechelen - ©BSFOTO

 

 

 

GLÆDELIG JUL

TIL ALLE HIPPODOTS LÆSERE

 

 

 

 

 
 
Hurra - jeg fandt en tot græs! - ©BSFOTO

 

BEKENDTGØRELSE OM CHIPMÆRKNING AF HESTE VEDTAGET OG OFFENTLIGGJORT I LOVTIDENDE

Heste født efter 30/6-2009 skal chipmærkes senest 6 mdr. efter fødsel

Alle andre heste skal være chipmærket senest 31/12-2011

Læs mere

 

Edward Gal og Moorlands Totilas

OLYMPIA HORSE SHOW - LONDON - 15-21/12

Edward Gal afholdt "Dressage Master Class" med Sisther de Jeu

Se videoklip med interview og mini-clinic'en

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Edward Gal her på Moorlands Totilas - ©BSFOTO

 

Cian O'Connor og Rancorrado

OLYMPIA HORSE SHOW - LONDON - 15-21/12

Cian O'Connor vandt Grand Prix-springningen

Første gang Cian var til Olympia Horse Show havde han ikke råd til billetten hjem

Læs mere

 
 
 
Cian O'Connor og Rancorrado - ©Kit Houghton/FEI/Rolex

 

Erik van der Vleuten

OLYMPIA HORSE SHOW - LONDON - 15-21/12

Eric van der Vleuten vandt World Cup-kvalifikationen i springning

Thomas Velin opgav desværre

Stævnets sidste klasse - den store Grand Prix-klasse rides i aften

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
Eric van der Vleuten og VDL Group Tomboy - ©Kit Houghton/FEI/Rolex

 

Imke Schellekens-Bartels og Hunter Douglas Sunrise

INTERNATIONALES FESTHALLEN REITTURNIER FRANKFURT

TYSKLAND - 16-20/12

Prinsesse Nathalie nr. 3 i Grand Prix Kür - Imke Schellekens-Bartels vandt klassen

Anne K. Elkjær-Holm nr. 7 i World Cup-finalen for ungryttere

Læs mere

 
Imke Schellekens-Bartels og Hunter Douglas Sunrise - ©Stefan Lafrentz/FEI

 

Prinsesse Nathalie og Digby

INTERNATIONALES FESTHALLEN REITTURNIER FRANKFURT

TYSKLAND - 16-20/12

Prinsesse Nathalie nr. 3 i Grand Prix - Imke Schellekens-Bartels vandt klassen

Anne K. Elkjær-Holm kvalificeret til A-finalen i World Cup for ungryttere

Læs mere

 
 
 
Prinsesse Nathalie og Digby - ©BSFOTO

 

Ellen Whitaker og Ladina B

 

OLYMPIA HORSE SHOW - LONDON - 15-21/12

THE ACCENTURE CHRISTMAS PUISSANCE

 

Ingen ryttere over muren på 2,15

Penelope Leprevost, Natale Chiaudani, Michael Whitaker, Cian O'Connor og Ellen Whitaker delte 1. pladsen

 

Læs mere

 
 
 
 
 
 
Ellen Whitaker og Ladina B - ©Olympia/Kit Houghton

Edward Gal og Moorlands Totilas

OLYMPIA HORSE SHOW - LONDON - 15-21/12

Endnu en verdensrekord til Edward Gal og Moorlands Totilas - vandt Grand Prix Kür med 92,3%

Adelinde Cornelissen nr. 2, og Carl Hester nr. 3

 

Læs mere

 
 
Edward Gal og Moorlands Totilas - ©FEI

 

Prinsesse Nathalie og Digby

INTERNATIONALES FESTHALLEN REITTURNIER FRANKFURT

TYSKLAND - 16-20/12

World Cup-kvalifikation i dressur - Word Cup-finale for ungryttere - International springning

Prinsesse Nathalie, Anne K. Elkjær-Holm og Tina Lund deltager

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
Prinsesse Nathalie og Digby - ©BSFOTO
Linnea Ericsson

 

GUCCI MASTERS - PARIS - 10-13/12

HUSK AT SE VERDENS 10 BEDSTE SPRINGRYTTERE DYSTE I PARIS

Eurosport sender TOP TI-klassen samt Grand Prix-springningen i aften kl. 19.25-21.25

Linnea Ericsson er gæstekommentator

 
 
 
 
 
 
 
Linnea Ericsson - ©BSFOTO

Edward Gal og Moorlands Totilas

OLYMPIA HORSE SHOW - LONDON - 15-21/12

Edward Gal og Moorlands Totilas vandt Grand Prix foran Adelinde Cornelissen og Carl Hester

Anne van Olst blev desværre sidst i klassen

HUSK AT SE GRAND PRIX KÜR I AFTEN PÅ EUROSPORT

Læs mere

 
 
 
 
 
Edward Gal og Moorlands Totilas - ©BSFOTO

Anne van Olst og Carl Hester

OLYMPIA HORSE SHOW - LONDON - 15-21/12

Grand Prix dressur rides i dag med bl.a. Edward Gal og Adelinde Cornelissen på startlisten

Anne van Olst til start på Exquis Clearwater

Husk at se Eurosport i morgen

Læs mere

 
Anne van Olst og Carl Hester - begge til start i London - ©BSFOTO

 

DRF LIVE

RESULTATVISNINGSSYSTEM TIL RIDEKLUBBERNE

Systemet blev brugt ved Danish Christmas Show

Læs mere på DRF's hjemmeside

 

Diamonit

P.S.I-Auktion - Ankum - 12-13/12

Den kårede oldenborghingst Diamonit dyreste hest på auktionen - solgt for EUR 760.000

Læs mere

 
 
 
 
 
 
Diamonit - billede fra auktionskataloget

Andreas Schou og Chicago

 

DANISH CHRISTMAS SHOW 2009

VILHELMSBORG - 9-13/12

De 2 danmarksmestre Andreas Schou og Tina Lund vandt hver deres Guld Tur

Også sejre til både Jennifer Fogh Petersen, Søren Knudsen, Josephine Toftdahl Bagge og flere andre

Læs mere

 
 
 
 
Chicago - og Andreas Schou vandt lørdagens Guld Tur - ©BSFOTO

 

Marcus Ehningn

 

 

GUCCI MASTERS-PARIS-10-13/12

Marcus Ehning vandt "TOP TI-klassen

Jos Lansink vandt søndagens Grand Prix

Karina Skou Truelsen blev placeret i søndagens 145 cm klasse

 

Læs mere

 
 
 
 
Marcus Ehning foran Eifeltårnet - ©FEI

 

Verdens 10 bedste springryttere

GUCCI MASTERS-PARIS-10-13/12

Verdens 10 bedste springryttere deltager

Marcus Ehning får ridesportens "gule førertrøje" - et Rolex-armbind

Karina Skou Truelsen og Alexandra Sisseck deltager i stævnet

Læs mere

Verdens pt 10 bedste springryttere - ©FEI

 

Marcus Ehning og Plot Blue

 

FEI'S RANGLISTER FOR DET SIDSTE ÅR

MARCUS EHNING NR. 1 PÅ RANGLISTEN FOR SPRINGRYTTERE

EDWARD GAL OG MOORLANDS TOTILAS NR. 1 PÅ RANGLISTEN FOR DRESSUREKVIPAGER

PRINSESSE NATHALIE BEDSTE DANSKE RYTTER SOM NR. 16 MED DIGBY OG NR. 21 MED RIGOLETTO

Læs mere

 
 
Marcus Ehning og Plot Blue ved EM 2009- ©BSFOTO

 

Andreas Schou og Uno's Safier

DANISH CHRISTMAS SHOW 2009

VILHELMSBORG - 9-13/12

Tina Lund, Andreas Schou og mange af Danmarks bedste springryttere samt inviterede udenlandske ryttere til start

Klasser for både heste og ponyer samt youngsterklasser

Se foreløbigt program på Danish Derbys hjemmeside

 
 
 
 
 
 
Andres Schou og Uno's Safier er til start på Vilhelmsborg - ©BSFOTO

 

Medaljetagerne til EM

OLYMPIA HORSE SHOW - LONDON - 15-21/12

World Cup-kvalifikation i både dressur og springning

Edward Gal til start på Moorlands Totilas

Adelinde Cornelissen og Laura Bechtolsheimer også til start

Thomas Velin til start i springning

Eurosport sender mange timer fra stævnet - også live fra Grand Prix Kür

Læs mere

 
 
 
 
 
De 3 medaljetagere i GPS fra EM 2009 er til start i London - ©BSFOTO

 

Anne Kasprzak og Miami

LANDSSTÆVNE I DRESSUR MED FINALER I ECCO-CUP - VALLENSBÆK - 4-6/12

Anna Kasprzak vandt Ecco Cup U25, Anne K. Elkjær-Holm vandt Ecco Cup for ungryttere, Nanna Skodborg Merrald vandt hos juniorerne, Anne Fabricius Tange vandt hos pony kat. 1, og Simone Barnekow vandt hos pony kat. 2

Læs mere

 

Arkivfoto: Anne Kasprzak og Miami - ©BSFOTO

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR MED FINALER I ECCO-CUP - VALLENSBÆK - 4-6/12

Anna Kasprzak vandt 1. afd. af Ecco Cup for ungryttere, Nanna Skodborg Merrald vandt 1. afd. hos juniorerne, Anne Fabricius Tang vandt hos pony kat. 1, og Sabrina Barnekow vandt hos pony kat. 2

Se resultater på Sportsrideklubben Vallensbæks hjemmeside

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR MED FINALER I ECCO-CUP

VALLENSBÆK - 4-6/12

Danmarks bedste pony-, junior og ungryttere til start

Læs mere på DRF's hjemmeside

Se program på Sportsrideklubben Vallensbæks hjemmeside

 

TYSKE INDEKSTAL 2009

DON SCHUFRO OG SIR DONNERHALL TOPPER DRESSURLISTEN FOR HINGSTE MED SIKKERHED OVER 90%

BREITLING W FØRER DRESSURLISTEN FOR HINGSTE MED SIKKERHED UNDER 90%

STAKKATO TOPPER SPRINGLISTEN FOR HINGSTE MED SIKKERHED OVER 90%

4 STAKKATO-SØNNER PÅ SPRINGLISTEN FOR HINGSTE MED SIKKERHED UNDER 90% - SALITO FØRER LISTEN

Læs mere - opdateret med springlister

 

 
Blue Hors Don Schufro ©BSFOTO

 

 

HOLTE RIDEKLUB - DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - 27-29/11

Monnica Pfingstl vandt LA4

Joachim Thomsen og Samarant vandt MB0

Astrid Gemal og Charmeur vandt MB2

Se videoklip fra klasserne - link her

 
 
Samarant ©BSFOTO

 

STOCKHOLM INTERNATIONAL HORSE SHOW - 27-29/11

Adelinde Cornelissen og Parzival vandt Grand Prix

World Cup-kvalifikationen i Grand Prix Kür rides søndag kl. 13.15

Klassen kan ses på FEI WEB-TV

Tina Lund til start i springning

 

Start- og resultatlister kan ses her

 
 
Adelinde Cornelissen og Parzival - ©BSFOTO

 

NORDIC DEVELOPMENT TOUR

Ny turnering i 2010 for springryttere i Danmark, Norge og Sverige

Læs mere på DRF's hjemmeside

 

HOLTE RIDEKLUB - DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - 27-29/11

Stor tilstrømning - ventelister til alle klasser

Klasser fra LA1 til Prix St. Georg

Mange kendte ryttere til start

Læs mere

 
 
 
Joachim Thomsen og hingsten Samarant - til start i Holte - ©BSFOTO

 

Ludger Beerbaum

STUTTGART GERMAN MASTERS - TYSKLAND - 18-22/11

Ludger Beerbaum vandt Rolex FEI World Cup-kvalifikationen, et Rolex-ur og en Mercedes

Thomas Velin opgav efter 3 nedrivninger

Læs mere

 
Ludger Beerbaum og Magali Dubois-Vaucher fra Rolex - ©Dirk Caremanns/FEI

Edward Gal med Moorlands Totilas og Laura Bechtolsheimer med Mistral Højris

STUTTGART GERMAN MASTERS - TYSKLAND - 18-22/11

Edward Gal og Laura Bechtolsheimer suveræne i Stuttgart

Edward Gal vandt Grand Prix Kür og Laura Bechtolsheimer vandt Grand Prix Special

Prinsesse Nathalie og Digby blev nr. 4 i GPS

Læs mere

 
Edward Gal og Laura Bechtolsheimer - ©BSFOTO

 

DANISH CHRISTMAS SHOW DRESSAGE - VILHELMSBORG - 20-22/11

Sidsel M. Johansen og Scianto vandt Bundgaard Byg Cup

Sune Hansen og Blue Hors Romanov vandt Grand Prix Special

Se alle resultater på stævnets hjemmeside

 

Thomas Velin

STUTTGART GERMAN MASTERS - TYSKLAND - 18-22/11

Thomas Velin nr. 4 i lørdagens 150 cm-klasse

Rolex FEI World Cup-kvalifikationen rides søndag kl. 14.35 - Thomas Velin og Grim St. Clair har start nr. 20

Link til livestreaming

Link til start- og resultatlister

Arkivfoto: Thomas Velin - ©BSFOTO

Edward Gal og Moorlands Totilas

STUTTGART GERMAN MASTERS - TYSKLAND - 18-22/11

Edward Gal og Moorlands Totilas med "trukken håndbremse" vandt overlegent Grand Prix med 79,021%

De starter igen i Grand Prix Kür Klassen starter lørdag kl. 20.15

Læs mere

 
 
 
 
 
 
Edward Gal og Moorlands Totilas - ©BSFOTO

 

STUTTGART GERMAN MASTERS - TYSKLAND - 18-22/11

Thomas Velin til start i Rolex FEI World Cup-kvalifikation i springning

Prinsesse Nathalie deltager i dressur

Edward Gal til start med Moorlands Totilas

Livestreaming ved cmp24.tv

Læs mere

 
Foto: Moorlands Totilas ©BSFOTO

 

WORLD CUP-KVALIFIKATION I SPRINGNING I LESZNO, POLEN - 12-15/11

Christian Schou blev nr. 6 i World Cup-kvalifikationen

Mange fine placeringer til de mange danske springryttere, der deltog i stævnet

Læs mere

 
 
 
Christian Schou - ©BSFOTO

 

SPORTSRIDEKLUBBEN AALBORG - 13-15/11

LANDSSTÆVNE I SPRINGNING MED JYSK MESTERSKAB

Tina Lund vandt Åbent Jysk Mesterskab i springning

Se resultater på Jysk Mesterskabs hjemmeside

 

 

GLOBAL CHAMPIONS TOUR - DOHA - QATAR - 11-14/11

60-årige Michel Robert fra Frankrig vandt finalen i GCT og 2,2 mio. kr.

Jos Lansink blev nr. 2 og Alvaro de Miranda blev nr. 3

Læs mere - med fotos

 
 
Michel Robert og Kellemoi de Pepita - ©scoopdyga - Pressefoto/GCT

 

GLOBAL CHAMPIONS TOUR - DOHA - QATAR - 11-14/11

Hollandske Harrie Smolders vandt kvalifikationsklassen til VM 2010

Videoklip fra alle klasser kan ses på resultatlisterne

Eurosport sender direkte i dag kl. 18 fra finalen i Global Champions Tour

Læs mere (opdateret med nye fotos)

 
 
 
 
Arkivfoto: Harrie Smolders og Exquis Walnut de Muze - ©BSFOTO

 

DET TYSKE RIDEFORBUND HAR UDPEGET LANDSHOLD I DRESSUR TIL 2010

Susanne Lebek, Matthias Alexander Rath, Monica Theodorescu og Ellen Schulten-Baumer udgør A-holdet

Læs mere

 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Susanne Lebek og Potomac - ©BSFOTO

 

 

Kim Henriksen og Gørklintgaards Montana

 

SPORTSRIDEKLUBBEN AALBORG - 13-15/11

LANDSSTÆVNE I SPRINGNING MED JYSK MESTERSKAB

Tina Lund, Kim Henriksen, Jennifer Fogh Pedersen, Thomas Sandgaard, Michael Aaabo, Lars Pedersen, Søren M. Nielsen og mange flere til start

Læs mere og se startlister på Jysk Mesterskabs hjemmeside

 
 
Arkivfoto: Kim Henriksen og Gørklintsgaards Montana - ©BSFOTO

 

JUMPING VERONA 09 - ITALIEN - 6-8/11

Michael Whitaker vandt Rolex FEI World Cup-kvalifikationen

Tina Lund måtte opgive, men vandt lørdagens speed-klasse

Læs mere og se fotos

 
 
Michael Whitaker og Insul Tech Amai - Pressefoto: ©Stefano Grasso/FEI/Rolex

 

HOLTE RIDEKLUB - 6-8/11

DISTRIKTSSTÆVNE I SPRINGNING

Se videoklip fra stævnet

 

 

DANSK VARMBLOD - FORBESIGTIGELSE 2009

VALLENSBÆK - 8/1

7 hingste udtaget i Vallensbæk

Læs mere på DV Region 1's hjemmeside - link her

 

 

HOLTE RIDEKLUB - 6-8/11

DISTRIKTSSTÆVNE I SPRINGNING

Klasser fra LC til MA

24 starter i MA, der rides søndag 16.45

Linnea Ericsson, Shane Carey, Thomas Majlund, Thomas Dresler og mange andre gode ryttere til start i MA

Se startlister på Holte Rideklubs hjemmeside

Linnea Ericsson er til start i Holte - ©BSFOTO

 

Beat Mändli og Louis

 

EQITA 2009 - LYON - 28/10-1/11

Endnu en sejr til schweizerne i en Rolex FEI World Cup-kvalifikation

I Lyon vandt Beat Mändli kvalifikationen

Tina Lund fik desværre 13 fejl, men fik en pæn placering i en af lørdagens klasser

Læs mere og se fotos

 
 
 
 
 
 
 
Beat Mändli og Louis - Pressefoto: ©Kit Houghton/FEI/Rolex

Niels Goldschmidt

 

HUBERTUSJAGT - DYREHAVEN - 1/11

Niels Goldschmidt vandt Hubertusjagten på trakehnervallakken Lasse

Louise Friis Gjerding vandt hos ponyerne på Wish me Luck

Læs mere

 
 
 
Niels Goldschmidt - ©BSFOTO

 

Anky van Grunsven og Salinero

EQITA 2009 - LYON - 28/10-1/11

Anky van Grunsven vandt også den 2. World Cup-kvalifikation i dressur

Prinsesse Nathalie blev nr. 3

Tina Lund er til start i springklasserne

Læs mere

 
 
 
Anky van Grunsven og Salinero - Pressefoto: ©FEI

Eremitageslottet

 

HUBERTUSJAGT - DYREHAVEN - 1/11

Sportsrideklubben afholder den årlige Hubertusjagt på søndag kl. 10

Læs mere på Sportsrideklubbens hjemmeside

 
 
 
 
Eremitageslottet - ©BSFOTO

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - VIBORG RIDEKLUB - 30/10-1/11

Klasser fra MB1 til Grand Prix

Kvalifikationer i Ecco Cup med landets bedste junior- og ungryttere

Foreløbige startlister kan ses på Viborg Rideklubs hjemmeside

Link her

 
 
 
 
Lotte Vagner og Solero - starter Grand Prix i Viborg - ©BSFOTO

 

 

 

NIC ASSEN - HOLLAND - 21-25/10

Hollandsk stævne med dressurklasser og hingsteklasser samt internationale springklasser

Edward Gal og Moorlands Totilas til start i Grand Prix

Livestreaming ved Uhorse.tv (betalings-TV)

Læs mere

 
 
Foto: Edward Gal og Moorlands Totilas ©BSFOTO

HELSINKI INTERNATIONAL HORSE SHOW - 15-18/10

MED KVALIFIKATION I ROLEX FEI WORLD CUP I SPRINGNING

Etter blev etter igen!

Desværre ingen World Cup-point til Thomas Velin

Uddrag fra World Cup-kvalifikationen kan ses på Eurosport i aften

Læs mere med fotos

 

 
 
 
 
 
 
Daniel Etter og Peu a Peu - ©Matti Hietanen/FEI/Rolex

 

Videoklip af alle hestene fra finalen i både 4-, 5- og 6-års dressurchampionatet ligger nu under HippoVideo - link her

Se video af Andrea Helgstrand og Hønnerups Driver

 
 
 
 
 
 
 
 
Foto: Jeg ved da godt, at jeg er verdens bedste!
Foto: ©BSFOTO

 

JBK HORSE SHOW 2009 - Odense - 8-18/10

FEI WORLD CUP KVALIFIKATION I DRESSUR

Anky van Grunsven vandt fortjent Grand Prix Kür i Odense

Andreas Helgstrand blev nr. 9 og Sune Hansen nr. 12

Læs mere

 
 
Foto: Et sjældent syn - Salinero med alle 4 ben i jorden
Foto: ©BSFOTO

 

JBK HORSE SHOW 2009 - Odense - 8-18/10

DRF'S CHAMPIONAT I DRESSUR FOR UNGHESTE

Videoklip af alle hestene fra finalen i både 4-, 5- og 6-års dressurchampionatet ligger nu under HippoVideo - link her

Se video af Andrea Helgstrand og Hønnerups Driver

 
 
 
 
 
Foto: Jeg ved da godt, at jeg er verdens bedste!
Foto: ©BSFOTO

 

DRF MESTERSKAB I DRESSUR FOR HOLD 2009 - BERNSTORFFSPARKEN - 20-21/6

BEDRE SENT END ALDRIG!

 

Videoklip fra sommerens DM i holddressur kan ses under HippoVideo - link her

 
 
 
 
 
Foto: Guldholdet fra Vallø Sportsrideklub
Foto: ©BSFOTO

 

Daniel Etter og Peu a Peu

 

OSLO HORSE SHOW - 8-11/10

 

DANIEL ETTER FRA SCHWEIZ VANDT DEN FØRSTE ROLEX FEI WORLD CUP-KVALIFIKATON

Tina Lund fik desværre 4 fejl i hovedspringningen

Læs mere og se billeder

 

 
 
 
 
 
Daniel Etter og Peu a Peu - ©Roger Svalsrod/FEI/Rolex

 

Emma Hindle og Lancet

HAUPTSTADT TURNIER - BERLIN - 30/9-4/10

Emma Hindle vandt Grand Prix Kür på Fürstenreich

Emma, der var med på det engelske sølvmedaljehold ved EM, er så heldig at have 4 kårede hingste til rådighed, der alle går Grand Prix

Læs mere

 
 
Emma Hindle - her på Lancet ved EM
Foto: ©BSFOTO

 

Tailormade Lancelot

DRF's championater i dressur for ungheste

Semifinale øst - Holte Rideklub

Silja Bakken og Tailormade Lancelot vandt 4-års klassen

Astrid Gemal vandt både 5- og 6-års på hhv. Renoir og Charmeur

Læs mere

 
 
 
Tailormade Lancelot her redet af Michael Grønne
Foto: ©BSFOTO

Madigan Graftebjerg og Lisbeth Seierskilde

 

EGNETHEDSTEST - DANSK VARMBLOD REGION 1

Se flere fotos

Se videoklip af gangartsvinderen

 
 
 
 
 
Lisbeth Seierskilde og Madigan Graftebjerg e. Michellino
Foto: ©BSFOTO

 

DANSK GALOP - ÅRINGSAUKTION 2009

Mange tilskuere til galopauktionen - de fleste havde dog ladet pungen blive hjemme

Dyreste åring blev solgt for 180.000 kr.

Læs mere

 
 
 
 
 
En af de dejlige åringer - ©BSFOTO
g Devino ved udtagelsesstævnet - ©BSFOTO

 

Edward Gal og Moorlands Totilas

 

EM 2009 - WINDSOR - ENGLAND

Se artikler og fotos fra EM 2009

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Edward Gal og Moorlands Totilas - ©BSFOTO

TRAKEHNER-AVLSFORBUNDET I DANMARK

ELITESTÆVNE 2009 - BROHOLM - 22-23/8

Se artikler, video og fotos fra elitestævnet

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hedalgo von Hestebjerggard - ©BSFOTO

Prinsesse Nathalie

DM I DRESSUR 2009 - BROHOLM - 24-26/7

Prinsesse Nathalie og Rigoletto

Dansk Mester i Dressur 2009

 
 

Se artikel og fotos fra DM i dressur 2009

 
 
 
 
 
 
 
 
Foto: Prinsesse Nathalie zu Sayn-Wittgenstein
Foto: ©BSFOTO

Jan Brink og Briar

 

FALSTERBO HORSE SHOW 2009

Se artikler, fotos og video fra Falsterbo 2009

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Foto: Jan Brink og Briar - ©BSFOTO
 
 
 

LÆS FLERE NYHEDER