ANNONCER

Her kan din annonce stå - klik for at se mere
Link til www.bsfoto.dk

ANNONCER

 
 
 

 

NYHEDSARKIV 2010 - 2. KVARTAL

 

UDTAGELSE TIL UVM - WARENDORF - TYSKLAND - 29/6

De tyske udtagelser til VM i dressur for unge heste i Verden fandt sted i går

Se de udtagne heste

 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Blue Hors Don Schufro - far til en af de udtagne heste - ©BSFOTO

 

Jørgen Kold

 

VIDENCENTER FOR LANDBRUG/HESTE KIMES NED

Ifølge Landbrugsavisen handler 50-75% de daglige opkald til Skejby lige nu om hestepas

Læs mere på Landbrugsavisen

Læs mere om hestepas hos DLBR Landbrugsinfo

 
 
 
Arkivfoto: Jørgen Kold - en travl herre for tiden - ©BSFOTO

UDTAGELSE TIL UVM - WARENDORF - TYSKLAND - 29/6

De tyske udtagelser til VM i dressur for unge heste i Verden finder sted i dag

44 5-års heste og 39 6-års heste er inviteret

Maria Andersen er til start i 6-års klassen

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Maria Andersen - her på Karina Lihmskov - ©BSFOTO

DANSK VARMBLOD - HOPPEKÅRINGER - 25-27/6

Statistik fra junikåringerne samt hopper udtaget til eliteskuet kan ses på Dansk Varmblods hjemmeside

Link til DV

 

DRF MESTERSKAB I HOLDSPRINGNING - VALLENSKBÆK - 15-20/6

Hold 2 fra Capacity Showjumping Center vandt DM i holdspringning

Holdet bestod af Simon Yde, Josephine Toftdahl Bagge, Emil Tvermose og Karina Skou Truelsen

Se resultater på DRF Live

Læs mere på Dansk Rideforbunds hjemmeside

 

Isabell Werth og Satchmo

SWAROVSKI GEDÄCHTNIS TURNIER - ØSTRIG - 25-27/6

Internationalt dressurstævne

Isabell Werth vandt både Prix St. Georges og Grand Prix

Lone Jørgensen blev nr. 6 i PSG

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

Foto: Isabell Werth og Satchmo - ©Pressefoto

DANSK VARMBLOD - HOPPEKÅRINGER - 25-27/6

Sadel- og eksteriørkåring i Region 2 - Ringsted - 27/6

Katalog kan downloades på DV's hjemmeside

 

 

Lotte Vagner og Solero

CSIO DRAMMEN - NORGE - 24-27/6

Internationalt spring- og dressurstævne

10 danske springryttere og 3 danske dressurryttere til start

Lotte Vagner vandt Grand Prix

Jennifer Fogh Pedersen vandt stævnets første springklasse

Læs mere

 
 
 
Arrkivfoto: Lotte Vagner og Solero - ©BSFOTO

Det amerikanske hold

CHIO ROTTERDAM - HOLLAND - 15-20/6

Meydan Nations Cup blev vundet af det amerikanske hold, der udelukkende bestod af kvindelige ryttere

Rolf Göran Bengtsson vandt den store Grand Prix-springning

Læs mere og se fotos

 
Foto: De amerikanske amazoner - - ©FEI/Dirk Caremans

 

DANSK RIDEFORBUND SØGER NY GENERALSEKRETÆR

Læs mere på Dansk Rideforbunds hjemmeside

 

 

Hillerød Sportsrideklub

SPORTSRIDEKLUBBEN - DRF-MESTERSKAB I HOLDDRESSUR - BERNSTORFFSPARKEN- 18-20/6

Hillerød Sportsrideklub vandt guld , Hvalsø Rideklub sølv og Holte Rideklub bronze

Læs mere - se fotos

Se videoklip her

 
 
Foto: Det vindende hold fra Hillerød - bestående af Annette Toft, Michael Søgaard, Nanna S. Merrald og Louise Estrup

Uno Donna Unique

MIDDELFART RIDECENTER - UDTAGESESSTÆVNE TIL UVM I VERDEN - 19-20/6

Donna'en strålede om kap med solen - fik 2 10-taller og et snit på 9,84

Se videoklip af de udtagne heste her

Link til udtagne heste på DV's hjemmeside

 
 
 
 
 
Foto: Uno Donna Unique - ©BSFOTO

 

 

CHIO ROTTERDAM - HOLLAND - 15-20/6

Edward Gal og Moorlands Totilas vandt Grand Prix Kür med 90,143% - i silende regn

Adelinde Cornelissen blev nr. 2, og Imke Schellekens-Bartels nr. 3

Video fra hele Grand Prix Kür-klassen kan ses på stævnets hjemmeside

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Edward Gal og Moorlands Totilas - ©BSFOTO

Sanne Henningsen og Capong

MIDDELFART RIDECENTER - UDTAGESESSTÆVNE TIL UVM I VERDEN - 19-20/6

16 5-års heste og 8 6-års heste til start

Guld- og sølvvinder fra UVM 2009 til start

Alle heste starter både lørdag og søndag

Læs mere

Arkivfoto: Sanne Henningsen og Capong - som 5-års - er med igen som 6-års - ©BSFOTO

 

Torben Frandsen

DANSKE SPRINGRYTTERE TIL START I UDLANDET

Dansk springlandshold til start i Finland

40 danske ryttere deltager i Nordic Development Tour i Norge

Læs mere på Danske Rideforbunds hjemmeside

 
 
Arkivfoto: Torben Frandsen - med på landsholdet i Finland - ©BSFOTO

Det hollandske hold

CHIO ROTTERDAM - HOLLAND - 15-20/6

Holland vandt nationskonkurrencen i dressur

Det danske hold udgik, da Anne Troensegaard opgav

Der er livestreaming fra nationskonkurrencen i springning

Læs mere

 
Det vindende hollandske hold - Pressefoto: ©CHIO Rotterdam

SPORTSRIDEKLUBBEN - DRF-MESTERSKAB I HOLDDRESSUR - BERNSTORFFSPARKEN- 18-20/6

15 hold er meldt til

En rytter fra hvert hold rider hhv. LA6, MB1-A, MB2-A og Prix St. Georges

Læs mere

 

 

Foto: Sidste års vindere fra Vallø Sportsrideklub ved den festlige præmieoverrækkelse - ©BSFOTO

CHIO ROTTERDAM - HOLLAND - 15-20/6

Internationalt stævne med nationskonkurrence i dressur og Meydan Nations Cup i springning

Danmark stiller hold i dressur bestående af Lars Pedersen, Anne Troensegaard og Jeanette Sund

De bedste hollandske ryttere til start - bl.a. Edward Gal, Adelinde Cornelissen, Imke Schellekens-Bartels og Hans Peter Minderhoud

Livestreaming fra 3 klasser

Læs mere

 
Arkivfoto: Imke Schellekens-Bartels og Hunter Douglas Sunrise - til start i Rotterdam - ©BSFOTO

Maria Eilberg

 

SKADER I RIDEVERDENEN

Den engelske dressurrytter Maria Eilberg brækkede armen - efter fald fra en "jernhest"!

Den amerikanske dressurrytter Guenther Seidel brækkede bækkenet ved fald fra en overfrisk hest

Læs mere

 

Arkivfoto: Maria Eilberg og Two Sox - ©BSFOTO

KONGELUNDENS RIDEKLUB - DISTRIKTSSTÆVNE - 11-13/6

Kvalifikationsklasser til DRF's unghestechampionater i dressur

Trude Hestengen vandt 5-års klassen på den norskkårede hingst Tobajo Pik Disney

Karoline Skøt og Sir Joules vandt 4-års klassen, og Camilla Erlandsen og Hølmkærs Athos vandt 6-års

Se resultater på DRF Live

Læse mere om Tobajo Pik Disney her

 

HOLSTEBRO SPORTSRIDEKLUB - DISTRIKTSSTÆVNE - 11-13/6

Kvalifikationsklasser til DRF's unghestechampionater i dressur

Martin Klavsen og De Nightron vandt 4-års klassen, Silje Bakken vandt 5-års klassen med Tailormade Lancelot, Jakob S. Pedersen vandt 6-års klassen med Kragelunds Ibina

Se resultater på Holstebro Rideklubs hjemmeside

Arkivfoto: Tailormade Lancelot - ©BSFOTO

 

Sieger Hit

MIDDELFART RIDECENTER - DISTRIKTSSTÆVNE - 12-13/6

Kvalifikationsklasser til DRF's unghestechampionater

Andreas Helgstrand vandt 5-års klassen med Sieger Hit og 6-års klassen med Uno Donna Unique

Cathrine Rasmussen vandt 4-års klassen med Dafne

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Sieger Hit - ©BSFOTO

 

CSIO SOPOT 2010 - POLEN - 9-13/6

Sidsel Johansen fik sine første World Cup point ved at blive nr. 3 i Grand Prix Kür

Polske Katarzyna Milczarek klassen

Tina Lund blev nr. 5 i Grand Prix-springningen

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Sidsel Johansen - her på Preussenwind - ©BSFOTO

SUMMER CLASSICS 2010 - TYSKLAND - 10-13/6

Nationalt tysk spring- og dressurstævne med kvalifikationsklasser i Medien Cup-turneringen

Isabell Werth vandt kvalifikationen i Intermediaire II på El Santo

Nadine Capellmann blev nr 2 på sin nye superhoppe Girasol e. Gribaldi

Begge er til start i Grand Prix i Medien Cup, der rides søndag kl. 11.30

Livestreaming ved CPM24.TV

Læs mere

 

 

OUTDOOR GELDERLAND - HOLLAND - 9-13/6

Hollandske mesterskaber i dressur

Edward Gal genvandt det hollandske mesterskab i dressur for seniorer

Læs mere

 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Edward Gal og Moorlands Totilas - ©BSFOTO

Anne van Olst og Clearwater

CANNES CONCOURS INTERNATIONAL 2010 - FRANKRIG - 10-12/6

Isabell Werth vandt Grand Prix i WDM - Anne van Olst blev nr. 8

Italienske Valentina Truppa vandt Grand Prix Special - Anne van Olst blev nr. 4

Isabell Werth vandt Grand Prix Kür

Læs mere

 
Arkivfoto: Anne van Olst og Clearwater - ©BSFOTO

CSIO SOPOT 2010 - POLEN - 9-13/6

Internationalt dressur- og springstævne med World Cup-kvalifikation i dressur

Polske Katarzyna Milczarek vandt Grand Prix - Bente Jensen nr. 7 og Sidsel Johansen desværre kun nr. 8

Flere placeringer til de danske springryttere - men kun en 6. plads i holdspringningen

Læs mere

 
Arkivfoto: Katarzyna Milczarek og Ekwador - ©BSFOTO

MIDDELFART RIDECENTER - DISTRIKTSSTÆVNE - 12-13/6

Kvalifikationsklasser til DRF's unghestechampionater

Sidste iagttagelsesstævne til UVM

Andreas Helgstrand til start med Hønnerups Driver og Uno Donna Unique

Læs mere

 
Arkivfoto: Anna Blomgren og Uno Donna Unique - begge til start i Middelfart - dog ikke sammen - ©BSFOTO

Anne van Olst og Clearwater

CANNES CONCOURS INTERNATIONAL 2010 - FRANKRIG - 10-12/6

Internationalt dressur- og springstævne med Exquis World Dressage Master og Global Champions Tour

Anne van Olst til start i dressur

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Anne van Olst og Clearwater - ©BSFOTO

CSIO SOPOT 2010 - POLEN - 9-13/6

Internationalt dressur- og springstævne med World Cup-kvalifikation

Sidsel Johansen til start i dressur - vandt Intermediaire II på Schianto

Tina Lund, Jennifer Fogh Pedersen og Andreas og Christian Schou til start i holdkonkurrencen

Læs mere

Arkivfoto: Sidsel Johansen - her på Preussenwind - ©BSFOTO

SPORTSRIDEKLUBBEN - DRF-MESTERSKAB I HOLDDRESSUR - BERNSTORFFSPARKEN- 18-20/6

15 hold er meldt til start, heraf 4 fra Jylland - dog ikke de forsvarende mestre fra Vallø

Læs mere på Dansk Rideforbunds hjemmeside

 

Camille Enemark

 

 

KOLDING RIDEKLUB - LANDSSTÆVNE - 4-6/6

Camilla Enemark blev både nr. 1 og 2 i MB-iagttagelsesklassen til VM i Zangersheide, Kasper Hansen vandt LA-klassen, og Lars Kragh Iversen vandt MA-klassen

Tina Lund vandt 2 af søndagens øvrige 3 klasser

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Camilla Enemark - ©BSFOTO

ROSKILDE DYRSKUE - 4-6/6

Drama på dyrskuet i år

2 ryttere stødte sammen - 1 kvinde blev påkørt af trailer

Horsebo 23 point og ærespræmie for trakehnersamling

Hos Dansk Varmblod fik ingen 2-års adgang til eliteskuet

Læs mere

 
Arkivfoto: Roxi Spot Horsebo - opnåede 23 point og ærespræmie - ©BSFOTO

 

CSIO ST. GALLEN - SCHWEIZ - 4-6/7 MED MEYDAN FEI NATIONS CUP 2010

Frankrig vandt Nations Cup i St. Gallen

Frankrig har dermed vundet alle 3 kvalifikationer i turneringen i år

Carsten-Otto Nagel vandt den store Grand Prix-springning ved stævnet

Læs mere - med fotos

 
 
Foto: Det vindende franske hold - ©Valeria Struen/FEI

Laura Bechtolsheimer og Mistral Højris

INTERNATIONALES DRESSURFESTIVAL LINGEN - TYSKLAND - 4-6/6

Maria Andersen slog Isabell Werth i Intermediaire - og blev superflot nr. 2 efter Patrik Kittel

Ellers ingen grund til dansk jubel

Laura Bechtolsheimer og Mistral Højris vandt Grand Prix

Læs mere

 

 
 
Arkivfoto: Laura Bechtolsheimer og Mistral Højris - ©BSFOTO

Maria A. Andersen og Karina Lihmskov

INTERNATIONALES DRESSURFESTIVAL LINGEN - TYSKLAND - 4-6/6

Maria Andersen blev flot nr. 4 i Prix St. Georges - Sune Hansen blev 1. uplaceret på BH Rush Hour

Sune og Leredo blev sidst i GP

De danske ryttere til start i Intermediaire og Grand Prix i dag

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere - med starttider

Arkivfoto: Maria Andersen - her på Karina Lihmskov - ©BSFOTO

KOLDING RIDEKLUB - LANDSSTÆVNE - 4-6/6

Tina Lund vandt både fredagens MB- og MA-klasse på Ravenhavens Choubon.

Jennifer Fogh Pedersen vandt den anden MB-klasse

Tommy Råbjerg Larsen vandt den ene LA på Licardo, og og Georgia Timmermann vandt den anden LA på Capone

Se resultater på Kolding Rideklubs hjemmeside

 
Arkivfoto: Tina Lund - her på A-Dur R - ©BSFOTO

Andreas Helgstrand og Polka Hit Nexen

KOLDING RIDEKLUB - LANDSSTÆVNE - 4-6/6

Nadia Ahlgren vandt den ene MB1 på Joker Selection, Michael Søgaard vandt den anden MB1 på Matrix og blev nr. 2 på Dybdalsgaards Margerit. Michael vandt også MA2 - denne gang på Pari-Cash Foldager

Andreas Helgstrand og Polka Hit Nexen vandt Intermediaire II

Se resultater på Kolding Rideklubs hjemmeside

 
Arkivfoto: Andreas Helgstrand og Polka Hit Nexen - ©BSFOTO

Maria Kjærgård og Horsebo Ventil

HOLTE RIDEKLUB - DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - 5-6/6

Holte Rideklub afholder i denne weekend distriktstævne i dressur med finaler i Københavnsmesterskaberne

Finaleklasserne rides søndag

Se start- og resultatlister på DRF Live

 

 
 
Arkivfoto: Maria Kjærgård og Horsebo Ventil - til start i MB1-finalen - ©BSFOTO

ATTERUPGAARDS CASSIDY - NY HEST I STALDEN HOS CATHRINE DUFOUR

Den 7-årige Atterupgaards Cassidy e. Caprimond/Donnerhall, der hidtil har været redet af Sabine N. Pedersen og har deltaget i VM for ungheste i Verden, skal fremover rides af Cathrine Dufour, der er regerende danmarksmester i dressur for juniorer

Læs mere på Cathrine Dufours hjemmeside

Se videoklip af Cassidy fra udtagelsen til VM i 2009

Arkivfoto: Atterupgaards Cassidy og Sabine Pedersen - fremover sidder Cathrine i sadlen - ©BSFOTO

INTERNATIONALES DRESSURFESTIVAL LINGEN - TYSKLAND - 4-6/6

Sune Hansen og Maria Andersen til start i Prix St. Georges fredag

Sune til start i Grand Prix (kval. til GPK) på Leredo

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere - med starttider

 
 
Arkivfoto: Maria Andersen og BH Leredo - Maria starter Consequent - Sune starter Leredo - ©BSFOTO

26-ÅRIGE CASPER CASSØE JACOBSEN ANSAT SOM SEKRETARIATSCHEF I DANSK VARMBLOD

Casper Cassøe kommer fra et job på Mediehuset Wiegården og afløser DV's nuværende administrationschef Lars Anthony, der går på pension

Læs mere på DV's hjemmeside

 

Mistral Højris

INTERNATIONALES DRESSURFESTIVAL LINGEN - TYSKLAND - 4-6/6

Internationalt dressurstævne

Lars Pedersen har taget turen til Europa for at starte - derudover er der dansk deltagelse af Anne van Olst, Sune Hansen og Maria Anita Andersen

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
Arkivfoto: Laura Bechtolsheimer og Mistral Højris - til start ved stævnet - ©BSFOTO

Søren Knudsen og Harry K

KOLDING RIDEKLUB - LANDSSTÆVNE - 4-6/6

Landsstævne i dressur og springning

Iagttagelsesklasser til VM for ungheste i springning i Zangersheide

Springning fra LA til S - dressur fra MB til Grand Prix Special

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Søren Knudsen og Harry K - til start i MB-iagttagelsesklassen - ©BSFOTO

Hector Krogvænget

 

ROSKILDE DYRSKUE - 4-6/6

Roskilde dyrskue - med det store Hesteshow

Mange heste tilmeldt - alt fra miniatureheste til Shire-heste

Udtagelse til eliteskue af 2-års hopper fra Dansk Varmblod

"Plettet" samling fra Trakehner-Avlsforbundet i Danmark

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Hector Krogvænget- 3-års palominofarvet Frederiksborghingst - tilmeldt i Roskilde - ©BSFOTO

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR MIDTSJÆLLANDS RIDEKLUB - 28-30/5

DV-hoppen Arsh e. Don Romantic vandt 4-års klassen, trakehnerhingsten Aston Martin vandt 5-års klassen, og DV-vallakken Hedens Dimarco vandt 6-års klassen.

8 5-års heste og 1 6-års hest udtaget til udtagelsesstævne til UVM

Læs mere

Arkivfoto: Arsh e. BH Don Romantic - ©BSFOTO

 

NORRKOPING INTERNATIONAL HORSE SHOW 2010 - SVERIGE - 27-30/5

Internationalt springstævne med dressurklasser

Torben Frandsen vandt søndagens 150 cm springklasse på Alcamo Vogt som eneste fejlfri

Anne Troensegaard blev nr. 2 i Grand Prix Kür - Sanne Henningsen blev nr. 4

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Torben Frandsen og Alcamo Vogt - ©BSFOTO

Lisbet Seierskilde og Jonstrupgaardens Raneur

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR FOR HESTE OG PONYER - MIDTSJÆLLANDS RIDEKLUB - 28-30/5

1. pladser i lørdagens klasser til Nanna Merrald, Stine Fink, Camilla Erlandsen, Rune Willum, Mette Svarre Ehlers, Mette Pedersen og Lisbet Seierskilde

Kvalifikationsklasserne i 5- og 6-års dressurchampionatet rides søndag

Se start- og resultatlister på DRF LIVE

 
 
Arkivfoto: Lisbet Seierskilde og Jonstrupgaardens Raneur - vandt Grand Prix - ©BSFOTO

NORRKOPING INTERNATIONAL HORSE SHOW 2010 - SVERIGE - 27-30/5

Internationalt springstævne med dressurklasser

Anne Troensegaard vandt Grand Prix-klassen

Jennifer Fogh Pedersen har opnået mange placeringer i springklasserne

Læs mere

Arkivfoto: Anne Troensegaard og Seduc - ©BSFOTO

Kaiser Wilhelm

 

 

 

TRAKEHNERHINGSTEN KAISER WILHELM SOLGT TIL HOLLAND

Grand Prix-hingsten Kaiser Wilhelm, der hidtil har været ejet af York Stutteri, er solgt til familien Verwelius i Holland

Læs mere

 

 

 

 

 
Foto: Kaiser Wilhelm - inden afrejsen fra Danmark - ©Erik Jørgensen

 

 

TRAKEHNERAVLSFORBUNDET I DANMARK

Trakehnerhingsten Finckenstein e. Latimer/Kennedy har fået bedækningstilladelse på baggrund af resultater i dressursporten

Læs mere

 

 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Rikke Svane og Finckenstein - ©BSFOTO

Hubertus Schmidt og Donnelly

NYT FRA DEN TYSKE DRESSURVERDEN

Det tyske A-landshold i dressur udvidet - Carola Koppelmann, Christoph Koschel og Hubertus Schmidt nu med på A-holdet - Isabell Werth fortsat ikke med

Superhoppen Girasol e. Gribaldi solgt til Nadine Capellmann, der nu er kommet med på B-holdet

Hingsten Damon Hill skifter rytter fra Ingrid Klimke til Helen Langehanenberg

Læs mere

Arkivfoto: Hubertus Schmidt og Donnelly - nu med på det tyske A-landshold - ©BSFOTO

McLain Ward og Sapphire

 

INGEN HESTE DOPEDE VED WORLD CUP-FINALEN I SPRINGNING I GENEVE

Hårtest af amerikaneren Mclain Wards hest Sapphire, der blev udelukket fra sidste runde i World Cup-finalen, var også negativ

Læs mere

 

 
 
 
 
 
 
 
Foto: McLain Ward og Sapphire - ©Kit Houghton/FEI/Rolex

 

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR FOR HESTE OG PONYER - MIDTSJÆLLANDS RIDEKLUB - 28-30/5

Distriktsstævne med kvalifikationsklasser til DRF's championat for unge heste

Klasser fra LB til Grand Prix

Joachim Thomsen, Nanna Merrald, Michael Søgaard, Lisbet Seierskilde, Rune Willum og mange flere til start

Læs mere

 
Arkivfoto: Lisbet Seierskilde og Jonstrupgaardens Karisma - til start på hjemmebane i Midtsjællands Rideklub - ©BSFOTO

Zandiego U

 

DISTRIKTSSTÆVNE I SPRINGNING - BALLERUP RIDEKLUB - 27-30/5

Distriktsstævne med distriktsmesterskab og kvalifikationsklasser til DRF's championat for unge heste

Tina Lund, Linnea Ericsson, Shane Carey og mange flere til start

 

Læs mere

 

 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Zandiego U - til start i 6-årsklassen - dog ikke med Linnea, men med Shane - ©BSFOTO

 

UDTAGELSE TIL VM I DRESSUR FOR UNGE HESTE I VERDEN

Se de udtagne heste fra stævnet i Djursland på Dansk Varmblods hjemmeside

 

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - BROHOLM - 22-24/5

Christina Møller vandt 2. afd. af ECCO CUP for juniorer - Anna Kasprzak vandt hos ungrytterne

Læs mere

 

 

Stevie Wonder

DISTRIKTSSTÆVNE - DJURSLAND RIDEKLUB - 22-24/5

Priess og Katrinelund satte sig på førstepladserne i med kvalifikationsklasser i dressur til DRF's Championat for unge heste

Stevie Wonder, Tailormade Lancelot og Skovens Rafael vandt klasserne

Læs mere

 

 
Arkivfoto: Stevie Wonder - vandt 4-års klassen - ©BSFOTO

Minna Telde

BJÖRKBACKS RYTTERFÖRENING - SVERIGE - LANDSSTÆVNE I DRESSUR - 21-23/5

Mange danske ryttere deltog i landstævnet i dressur i Sverige

Grand Prix blev vundet af danske Kristoffer Mejlhede på Kildevangs Mignon, der førhen synes, at det var sjovere at lave ballade end gå dressur!

Læs mere

Arkivfoto: Svenske Minna Telde - tog godt for sig af 1. pladserne - ©BSFOTO

Matthias Rath

PFINGSTTURNIER - WIESBADEN - TYSKLAND - 21-24/5

Tysk dominans i Grand Prix-klassen Matthias Rath vandt klassen foran Isabell Werth

Sune Hansen blev nr. 10 og dermed kvalificeret til Grand Prix Special - der starter i dag 12.30. Sune har starttid 13.15

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
Arkivfoto: Matthias Rath - nu med ny hjemmeside - og Sterntaler Unicef - ©BSFOTO

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - BROHOLM - 22-24/5

Cecilie S. Madsen vandt lørdagens MB1, Anna Kasprzak vandt MA2, og Camilla Qvistgaard vandt MB2

Emma Holm, Josefine Hoffmann, Sara V. Raimondi, Caroline B. Smidt, Celine B. Clausen og Nicole Johnsen vandt i ponyklasserne

Se start- og resultatlister på DRF LIVE

 
Arkivfoto: Anna Kasprzak og Blue Hors Future Cup - vandt lørdagens MA2 - ©BSFOTO

 

PFINGSTTURNIER - WIESBADEN - TYSKLAND - 21-24/5

Sune Hansen og Anders Dahl starter Grand Prix i dag

Klassen starter kl. 14.15 - Anders har starttid 15.55 og Sune 16.49

Anja Plönzke vandt lørdagens Grand Prix

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

Link til start- og resultatlister

Arkivfoto: Sune Hansen og Gredstedgårds Casmir - ©BSFOTO

DRF LIVE - EN DUNDRENDE SUCCESS

Mere end 100 stævner har haft direkte resultatvisning med DRF LIVE siden januar 2010

Læs mere på Dansk Rideforbunds hjemmeside

 

PFINGSTTURNIER - WIESBADEN - TYSKLAND - 21-24/5

Internationalt dressur-, spring, military og voltigeringsstævne

Sune Hansen og Anders Dahl deltager i dressur - Peter Flarup i miliary

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
Foto: Dressurbanen foran Schloss Biebrich - Pressefoto - © Hellmann/Pfingstturnier

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - BROHOLM - 22-24/5

Landsstævne med 2. afd. af ECCO CUP

De bedste danske unge ryttere er til start, da stævnet er iagttagelsesstævne for ponyryttere, juniorer og ungryttere

Der er også klasser for seniorer

Læs mere

 

 
Arkivfoto: Camilla Orloff og Utah - til start på Broholm - ©BSFOTO

Thomas Lassen og Uno Don Diego

DISTRIKTSSTÆVNE - DJURSLAND RIDEKLUB - 22-24/5

Distriktsstævne i dressur og spring med kvalifikationsklasser til DRF's Championat for unge heste

Stævnet er det første af 3 iagttagelsesstævne til VM i dressur i Verden for ungheste

Læs mere

 

 

Arkivfoto: Thomas Lassen - til start på Djursland - ©BSFOTO

Ib Kirk

 

IB KIRK - HESTEHANDLER I SUPERLIGAEN

LandTV har været på besøg på Katrinelund og optaget en udsendelse af 25 minutters varighed

Du kan se hele udsendelsen på Landbrug og Fødevarers hjemmeside

Link til videoklippet her

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Ib Kirk - ©BSFOTO

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

En afdeling af turneringen Exquis World Dressage Masters vil blive afholdt ved Falsterbo Horse Show

Det svenske firma Axel Johnson AB Group er gået ind som sponsor

Læs mere

 

PFERD INTERNATIONAL 2010 - MÜNCHEN-RIEM - 13-16/5

Edward Gal og Moorlands Totilas vandt Grand Prix Kür i Exquis World Dressage Masters med 88,450% foran Adelinde Cornelissen og Isabell Werth

 

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Moorlands Totilas - ©BSFOTO
 
 
Carabas

DEUTSCHES SPRING- UND DRESSUR-DERBY - HAMBURG - 13-16/5

Hamburg Dressurderby med hestebyt rides i dag - med 3 ryttere, der egentlig helst var fri!

Anne Katrine Elkjær-Holm vandt U25-finalen med hestebyt

Sune og Romanov vandt ungheste-Grand Prix og er kvalificeret til finalen i Medien Cup

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Helenenhof's Carabas - til start i Hamburg dressurderby - ©BSFOTO

 

PFERD INTERNATIONAL 2010 - MÜNCHEN-RIEM - 13-16/5

Edward Gal og Totilas vandt Grand Prix - folk "hang i træerne"

Anne van Olst og Clearwater blev sidst i klassen

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Moorlands Totilas - begejstrede de tyske tilskuere - ©BSFOTO

Martin Christensen og Anatol

DEUTSCHES SPRING- UND DRESSUR-DERBY - HAMBURG - 13-16/5

Dansk deltagelse i 3 Grand Prix-klasser lørdag

Anne Katrine Elkjær-Holm vandt fredagens Prix St. Georges - deltager i U25-finalen med hestebyt i dag.

Sune og Romanov blev nr. 2 i Intermediaire II

Læs mere

 
Arkivfoto: Martin Christensen - til start i Grand Prix Special - ©BSFOTO

DEUTSCHES SPRING- UND DRESSUR-DERBY - HAMBURG - 13-16/5

Sune Hansen og Romanov blev nr. 2 i Intermediaire II med 70,316%

Anne Katrine Elkjær-Holm starter i Prix St. Georges fredag kl. 16.05

Ingen placeringer til Bo Høstrup og Martin Christensen i Grand Prix - Carola Koppelmann vandt klassen, og Oliver Luze og Carabas blev nr. 2

Link til livestreaming ved CPM24.TV

Link til start- og resultatlister

Arkivfoto: Sune Hansen og Blue Hors Romanov - ©BSFOTO

PFERD INTERNATIONAL 2010 - MÜNCHEN-RIEM - 13-16/5

Grand Prix i Exquis World Dressage Masters rides fredag kl. 13.30

Adelinde Cornelissen har starttid kl. 14.57, Anne van Olst 15.06, og Edward Gal og Totilas kl. 15.51

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

Startliste kan ses her

 
Arkivfoto: Edward Gal og Moorlands Totilas - til start i München - ©BSFOTO

 

DE 2 SCHOCKEMÖHLE-HINGSTE FÜRST ROMANCIER OG SAN AMOUR TIL HELGSTRAND DRESSAGE

Læs mere

 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Andreas Helgstrand - her på Polka Hit Nexen - ©BSFOTO

ÅBENT HUS - FESTIGAARD - VIBORG - 13/5

Festigaard v/Helle Hautopp og Kristian Svenningsen holder åbent hus Kr. Himmelfartsdag

Don Kennedy samt stationens øvrige hingste og afkom fremvises

Læs mere på Festigaards hjemmeside

Se også videoklip af Don Kennedy fra Herning 2010

 
Arkivfoto: Vallak e. Corlando - tidligere tophingst på Festigaard - ©BSFOTO

Rosentanz

ÅBENT HUS - HP HORSES - HILLERØD - 13/5

HP Horses v/Lone Bøgh Henriksen holder åbent hus Kr. Himmelfartsdag

Nanna Merrald og Michael Søgaard fremviser hingstene Rosentanz og Hoftanz - afkom vises også

Læs mere på HP Horses hjemmeside

Se også videoklip af Fürstenball fra Herning 2010

 
Arkivfoto: Rosentanz - ©BSFOTO

Camilla Enemark

 

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR OG SPRINGNING - GLOSTRUP RIDEKLUB

Dressurklasser fra LA2 til MB3 - 13+14/5

Springklasser fra LB2 til MB2 - 15+16/5

Se program på Glostrup Rideklubs hjemmeside

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Camilla Enemark - til start i springklasserne - ©BSFOTO

Martin Christensen og Anatol

DEUTSCHES SPRING- UND DRESSUR-DERBY - HAMBURG - 13-16/5

Internationalt dressur- og springstævne med det berømte springderby

Bo Høstrup, Martin Christensen, Sune Hansen og Anne Katrine Elkjær-Holm starter i dressur

Livestreaming ved CPM24.TV

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Martin Christensen - til start i Hamburg - ©BSFOTO

 

Parzival

PFERD INTERNATIONAL 2010 - MÜNCHEN-RIEM - 13-16/5

Internationalt dressur- og springstævne med afdeling af Exquis World Dressage Masters

Edward Gal, Adelinde Cornelissen og Isabell Werth til start

Dansk deltagelse ved Anne van Olst

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
Arkivfoto: Parzival - til start i München med Adelinde Cornelissen - ©BSFOTO

 

ISABEL BACHE ANSAT SOM FØRSTERYTTER PÅ KATRINELUND

Den tyskuddannede norske berider starter på Katrinelund til efteråret

Læs mere på Katrinelunds hjemmeside

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Isabel Bache og De Noir - ©BSFOTO

LANDSSTÆVNE I DRESSUR FOR PONYRYTTERE OG JUNIORER - RINGSTED - 7-9/5

Ringsted Sports Rideklub afholdt landsstævne i weekenden

Nanna Skodborg Merrald og Rosentanz vandt alle 3 klasser for juniorer

Olivia Lysgaard vandt søndagens Kür-klasse for kat. 2 ponyer, Elisabeth Bendix Aas vandt hos kat. 1 ponyerne

Se resultater på DRF Live

Arkivfoto: Nanna Skodborg Merrald og Rosentanz - suveræne i Ringsted - ©BSFOTO

NORDIC DEVELOPMENT TOUR - CAPACITY - FREDENSBORG - 7-9/5

Shane Carey og Linnea Ericsson var godt springende i Fredensborg

Shane Carey vandt søndagens Grand Prix-springning, Linnea blev nr. 2, og Karina Skou Truelsen blev nr. 3

Læs mere på Dansk Rideforbunds hjemmeside

Se resultater på DRF Live

 
 
Arkivfoto: Linnea Ericsson og Pero-Z - nr. 2 i Grand Prix - ©BSFOTO

Linnea Ericsson og Ecuador

NORDIC DEVELOPMENT TOUR - CAPACITY - FREDENSBORG - 7-9/5

International 2-stjernet springturnering - til udvikling af nordiske ryttere

Sejre til fredagens klasser til Shane Carey, Linnea Ericsson og Karina Skou Truelsen samt de 2 svenske ryttere Victoria Wallenstam og Nicole Holmén

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
Arkivfoto: Linnea Ericsson og Ecuador - vandt fredagens youngsterklasse - ©BSFOTO

Anette Ejlersgaard og Mikado Engvang

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - SPORTSRIDEKLUBBEN AALBORG - 7-9/5

Landsstævne med Jysk Mesterskab for U18, U25 og seniorer samt ECCO U25

Klasser fra MB1 til Grand Prix Special

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
Arkivfoto: Anette Ejlersgaard og Mikado Engvang - til start i Aalborg- ©BSFOTO

PAPPAS AMADEUS HORSE OUTDOORS - ØSTRIG - 6-9/5

Internationalt springstævne

Dansk deltagelse af Andreas og Christian Schou og Flemming B. Jensen

Livestreaming ved ClipMyHorse - 8-9/5- link her

Link til start- og resultatlister

 
Arkivfoto: Andreas Schou - til start i Salzburg - ©BSFOTO

Carina Nevermann Torup

ENDNU EN TOPRYTTER FÅR NY SPONSOR

Land og Fritid bliver sponsor for dressurrytteren Carina Nevermann Torup, der er danmarksmester for ungryttere

Læs mere

 
Foto: Carina med sin lille vovse Babe - ©Land og Fritid
Karina Skou Truelsen

NORDIC DEVELOPMENT TOUR - CAPACITY - FREDENSBORG - 7-9/5

International 2-stjernet springturnering - til udvikling af nordiske ryttere

Tina Lund, Linnea Ericsson, Karina Truelsen, Kristian Skovrider og mange flere til start

Læs mere på Dansk Rideforbunds hjemmeside

Se foreløbigt program mm på CapaCity's hjemmeside

 

Arkivfoto: Karina Skou Truelsen - til start på hjemmebane i Fredensborg - ©BSFOTO

INTERVIEW MED EDWARD GAL

FEI interviewede Edward Gal inden World Cup-finalen i Holland

Vidste du, at Edward har 7 hunde og godt kan lide havearbejde?

 

Læs et oversat uddrag af interviewet

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Edward Gal og Moorlands Totilas - ©BSFOTO

Hestepasser

FLERE KEDELIGE SAGER I PRESSEN OM UNGE PIGER, DER UDNYTTES I RIDEVERDEN

Mange arbejdsgivere (og arbejdstagere) er ikke klar over, at et ansættelsesbevis er lovpligtigt - og at det koster, hvis det ikke overholdes

Læs mere

 

Arkivfoto: En af de flittige piger i rideverdenen (uden relation til artiklen) - ©BSFOTO

Andreas Schou og Chicago

 

HENRIKSDAL SPRING TOUR 2010 - SVERIGE - 30/4-2/5

Der var også mange danske springryttere til start i Sverige i denne weekend

Andreas Schou vandt søndagens store Grand Prix-klasse på Chicago

Zascha Nygaard Andreasen blev nr. 3 i Grand Prix-klassen for ungryttere

Resultater fra stævnet kan ses her

 
 
 
 
Arkivfoto: Andreas Schou og Chicago - ©BSFOTO

SAUMUR CDIO 2010 - FRANKRIG - 30/4-2/5

Internationalt 3-stjernet dressurstævne

Anders Dahl vandt Grand Prix og blev nr. 2 i Grand Prix Special

Pæne placeringer til Cathrine Dufour hos juniorerne

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Anders Dahl - ©BSFOTO

 

FEI SKAL HAVE NY PRÆSIDENT I 2010

3 kandidater er nomineret

Den nyværende præsident Prinsesse Haya stiller op igen

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Prinsesse Haya - stiller op igen - ©BSFOTO

 

DISTRIKTSSTÆVNE I SPRINGNING - SPORTSRIDEKLUBBEN VALLENSBÆK - 30/4-2/5

Klasser for både heste og ponyer

Mange gode springryttere til start - bl.a. Tina Lund, Karina Skou Truelsen, Shane Carey og Linnea Ericsson

Mille Bisgaard vandt fredagens LB1 og LA1

Se start- og resultater på DRF Live

 
 
Arkivfoto: Tina Lund - til start i Vallensbæk - ©BSFOTO

 

MAIMARKT-TURNIER - MANNHEIM - TYSKLAND - 30/4-3/5

Internationalt springstævne og nationalt dressurstævne

Charlotte Lund og Jennifer Fogh Pedersen deltager i springning

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Jennifer Fogh Pedersen - til start i Mannheim - ©BSFOTO

DANSK VARMBLOD - HOPPEKÅRING 2010

DV har mange forskellige tilbud, hvad angår kåring af hopper i 2010

Avlskonsulent Karina Christiansen har lavet en fin artikel om de forskellige kåringsformer

Link til artiklen "Hjælp - min hoppe skal kåres" her

 
Arkivfoto: Står den nu helt rigtigt på benene? - ©BSFOTO

 

Insterburg

 

 

 

TRAKEHNERHINGSTEN INSTERBURG SOLGT TIL SVERIGE

Læs mere

 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Carola Koppelmann og Insterburg - ©BSFOTO

 

Andreas Schou

HENRIKSDAL SPRING TOUR 2010 - SVERIGE - 23-25/4

Mange af de bedste danske springryttere var til start i Sverige i denne weekend

Det blev til 1. pladser til Karina Truelsen, Christian Schou, Christina Fobian, Shane Carey, Mille Bisgaard og Andreas Schou samt mange placeringer til de danske ryttere

Resultater fra stævnet kan ses her

 
 
Arkivfoto: Andreas Schou - fra sidste års stævne - ©BSFOTO

 

Maria Kjærgård og Horsebo Ventil

SPORTSRIDEKLUBBEN - BERNSTORFFSPARKEN - 24-25/4

Distriktstævne i dressur for heste og ponyer

Nanna Merrald vandt LA1 i 3. afd. af Københavns-mesterskaberne, Vibeke Thomassen vandt LA4, Maria Kjærgård vandt MB1, og Kathrine Bendixen vandt MA1

Se resultater på DRF Live

 

 
Arkivfoto: Maria Kjærgård og Horsebo Ventil - vandt MB1 - ©BSFOTO

Tinne Vilhelmsson-Silfven og Favourit

Horses & Dreams meets Mexico - Hagen - Tyskland - 21-25/4

Tinne Vilhelmson-Silfven vandt Grand Prix Special

Sune Hansen blev nr. 5

Igen pæn indsats af Bo Høstrup, der var første start og måtte vente på en dommer, der aldrig kom

Anne van Olst blev nr. 5 i Grand Prix Kür

Læs mere

 
Arkivfoto: Tinne Vilhelmsson-Silfven og Favourit - ©BSFOTO

Hubertus Schmidt og Donnelly

Horses & Dreams meets Mexico - Hagen - Tyskland - 21-25/4

Hubertus Schmidt vandt lørdagens Grand Prix på 9 årige Donnelly

Sune Hansen blev nr. 6 - stor fejl i starten kostede dyrt

Rosende ord fra den tyske kommentator til Bo Høstrup

Hubertus Schmidt vandt også fredagens Grand Prix - her blev Anne van Olst nr. 8

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Hubertus Schmidt og Donnelly - ©BSFOTO

Carabas

Horses & Dreams meets Mexico - Hagen - Tyskland - 21-25/4

Den Grand Prix-klasse, der kvalificerer til Grand Prix Special, rides i dag kl. 9.00

Sune Hansen, Jeanette Sund og Bo Høstrup til start i klassen

Oliver Luze er første rytter i klassen på Carabas - nu med fornavnet Helenenhofs

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved cpm24.tv

 
 
Arkivfoto: Helenenhofs Carabas - til start i klassen - ©BSFOTO

Anne van Olst og Clearwater

Horses & Dreams meets Mexico - Hagen - Tyskland - 21-25/4

Den Grand Prix-klasse, der kvalificerer til Grand Prix Kür, rides i dag kl. 9.35

Anne van Olst har starttid kl. 13.32

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved cpm24.tv

 
 
Arkivfoto: Anne van Olst og Clearwater - ©BSFOTO

Nynne Ebbenæs og Fleedwood

 

SPORTSRIDEKLUBBEN - BERNSTORFFSPARKEN - 24-25/4

Distriktstævne i dressur for heste og ponyer med 3. afd. af Københavnsmesterskaberne

Se foreløbigt program og stilingen i Københavnsmesterskaberne efter de 2 første kvalifikationer på Sportsrideklubbens hjemmeside

 

 

 
 
 
Arkivfoto: Nynne Ebbenæs og Fleedwood - til start i Københavnsmesterskaberne - ©BSFOTO

Horses & Dreams meets Mexico - Hagen - Tyskland - 21-25/4

God start for de danske ryttere

Sune Hansen og Blue Hors Rush Hour blev nr. 2 i Prix St. Georges

Søren Pedersen blev nr. 2 på Chesmo i 140 cm klassen

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Sune Hansen og Blue Hors Rush Hour - ©BSFOTO

Bo Thomas Høstrup

Horses & Dreams meets Mexico - Hagen - Tyskland - 21-25/4

Internationalt 3-stjernet stævne i dressur og springning

Anne van Olst, Sune Hansen, Jeanette Sund og Bo Thomas Høstrup er til start i dressur

Tina Lund og Søren Petersen til start i springning

Livestreaming ved cpm24.tv

Sune Hansen har starttid 13.18 i Prix St. Georges på Blue Hors Rush Hour

Læs mere

 
Arkivfoto: Bo Thomas Høstrup - til start i Hagen - ©BSFOTO
 

GENEVA PALEXPO - GENEVE - 14-18/4

Marcus Ehning vandt Rolex FEI World Cup-finalen i springning

Ludger Beerbaum og Puis Schwizer delte 2. pladsen

Amerikaneren Richard Spooner vandt 3. afdeling

Læs mere og se fotos

Foto: 3 glade vindere - ©Kit Houghton/FEI/Rolex

McLain Ward og Sapphire

GENEVA PALEXPO - GENEVE - 14-18/4

PRESSEKONFERENCE MED HEST

McLain Ward afholdt pressekonference efter diskvalifikationen for at bedyre sin uskyld - han havde taget sin hest Sapphire med

McLain Ward har tidligere været dømt for at lægge plastspidser i gamascher

Læs mere

 

 
 
 
Foto: McLain Ward og Sapphire - ©Kit Houghton/FEI/Rolex

Steve Guerdat og Tresor

 

GENEVA PALEXPO - GENEVE - 14-18/4

Rolex FEI World Cup-finale i springning

Schweiziske Steve Guerdat vandt 2. afd. af World Cup-finalen

Amerikanske McLain Ward blev igen nr. 2, men hans hest blev diskvalificeret fra stævnet

Læs mere og se fotos

 
 
 
 
 
Foto: Steve Guerdat og Tresor - ©Kit Houghton/FEI/Rolex

LANDSSTÆVNE I SPRINGNING - VEJLE RIDEKLUB - 16-18/4

Lone Kroman er godt springende for tiden - vandt 1. afd. af fredagens MB1 og blev nr. 2 og 3 i MA2

Søren Møller Nielsen vandt MA2, Susanne V. K. Nielsen vandt 2. afd. af MB1, Simon Yde vandt Youngsterklassen og Georgia Timmermann vandt U-LA2

Se startlister og resultater på DRF Live

 
Arkivfoto: Lone Kroman og Gracy Alfarvad Z - ©BSFOTO

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - SOLRØD RIDEKLUB - 16-18/4

Cathrine Dufour vandt fredagens MB0 foran Carina Nevermann Torup, Maria Anita Andersen vandt MA1 foran Astrid Gemal, og Lillan Jebsen vandt Intermediaire II foran Helene Melsen

Se start- og resultatlister på DRF Live

 

Arkivfoto: Maria Anita Andersen - her på BH Leredo - ©BSFOTO

GARDERHUSAR SMIDT AF HESTEN

Ved afslutningen af Dronning Margrethes karettur gennem København i anledning af hendes 70-års fødselsdag blev en af garderhusarernes heste urolig, stejlede og væltede bagover ned over rytteren

Garderhusaren blev kørt til Rigshospitalet, men er nu udskrevet

Læs artiklen i Berlingske Tidende

 
Arkivfoto: Garderhusar i mere fredelige omgivelser - ©BSFOTO

Rich Fellers

 

 

GENEVA PALEXPO - GENEVE - 14-18/4

Rolex FEI World Cup-finale i springning

Amerikanske Rich Fellers vandt 1. afd. af World Cup-finalen

4 amerikanske ryttere i TOP 7

Læs mere og se fotos

 
 
 
 
 
 
 
Foto: Rich Fellers - ©Kit Houghton/FEI/Rolex

 

 

BLIV TAGET I DOPING - OG FÅ 2 ÅRS KARANTÆNE!

FEI's nye dopingregler trådte i kraft 5. april 2010

Læs mere

 

 

Pernille Ørum

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - SOLRØD RIDEKLUB - 16-18/4

Klasser fra MB0 til Grand Prix Special

Mange gode ryttere til start - også ungryttere og juniorryttere

Flere ryttere vest for Storebælt har fundet vej over broen

Læs mere

 

 
 
 
 
Arkivfoto: Pernille Ørum - til start i Solrød - ©BSFOTO

 

Rolf-Göran Bengtsson

GENEVA PALEXPO - GENEVE - 14-18/4

Rolex FEI World Cup-finale i springning

Rolf-Göran Bengtsson deltager i stedet for Jessica Kürten

Livestreaming fra stævnet

Læs mere

 
Arkivfoto: Rolf-Göran Bengtsson - ©BSFOTO

LANDSSTÆVNE I DRESSUR FOR PONYER - SOLRØD RIDEKLUB - 9-11/4

Sille Engermann, Christina Juul og Simone Westergaard vandt fredagens klasser

Iben O. Olsen, Julie Liocouras, Sille Engermann og Pernille Teidor Olesen vandt lørdagens klasser

Se startlister og resultater på DRF Live

 
Arkivfoto: Pernille Teidor Olesen og Fontain af Stensnæs - en af lørdagens vindere - ©BSFOTO

 

Marcus og Meredith Michaels-Beerbaum med Brianna

FEI INDFØRER NY REGEL MHT ROLEX-RANGLISTEPOINT

Kvindelige springryttere, der har været på barsel, får overført halvdelen af deres point

Meredith Michaels-Beerbaum bliver den første, der får gavn af det - hun bliver desværre ikke klar til World Cup-finalen i Geneve

Læs mere

 
Foto: Marcus og Meredith Michaels-Beerbaum med deres datter Brianna - ©FEI

Tailormade Temptation

SEMINAR - VILHELMSBORG - 10/4

Dansk Rideforbunds dressurudvalg afholder seminar om bedømmelse af ungheste

Den praktiske del er åben for publikum

Der deltager heste og ryttere fra Priess Stutteri, Rune Willum, Joachim Thomsen, Blue Hors og Helgstrand Dressage

Læs mere på DRF's hjemmeside

 
Arkivfoto: Tailormade Temptation - vinder af 4-års championatet 2009 - ©BSFOTO

 

Det schweiziske urfirma Rolex, der er sponsor for ROLEX FEI World Cup-turneringen i springning, har interviewet den tyske dressurrytter Isabell Werth og den australske springrytter Edwina Alexander om den kommende ROLEX FEI World Cup-finale i Geneve og VM 2010 i USA

Hippodot har fået adgang til interviewene og bringer dem i oversat form nedenfor

Isabell Werth

 

 

 

 

INTERVIEW MED DEN TYSKE DRESSURRYTTER ISABELL WERTH

Læs om Isabells planer og den frække Don Johnson

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Foto: Isabell Werth - ©Rolex

Edwina Alexander

 

 

INTERVIEW MED DEN AUSTRALSKE SPRINGRYTTER EDWINA ALEXANDER

 

Læs om Edwinas planer og den følsomme Itot, der skal bestikkes for at Edwina kan komme op på ham

 

 
 
Foto: Edwina Alexander - ©Rolex

 

MEYDAN NATIONS CUP 2010

Det engelske springlandshold får lov at deltage i MEYDAN NATIONS CUP

FEI's Court of Arbitration har givet det engelske rideforbund medhold

MEYDAN fortsat sponsor for turneringen

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Peter Charles fra det engelske hold - ©BSFOTO

STADL PAURA - ØSTRIG - 1-5/4

Ulla Salzgeber vandt både Grand Prix og Grand Prix Special på Wakana

Jeanette Sund blev nr. 9 i Grand Prix Special

De danske ponyryttere klarede sig godt ved stævnet - Caroline B. Smidt vandt 2 klasser

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Jeanette Sund og Aquino - ©BSFOTO

CSI* - VILHELMSBORG - 3-6/4

Lone Kroman vandt søndagens 140 cm springning, Shane Carey blev nr. 2.

Jennifer Fogh Pedersen vandt Youngster-finalen, Linnea Ericsson blev nr. 2

Shane Carey vandt søndagens 130 cm springning, Rikke Andersen vandt 120 cm springningen

Se startlister og resultater på DRF Live

 
Arkivfoto: Lone Kroman og Gracy Alfarvad Z - ©BSFOTO

 

SAUT HERMES AU GRAND PALAIS - PARIS - 2-4/4

Marcus Ehning vandt den store Grand Prix-klassen på Sabrina

Rolf-Göran Bengtsson havde et godt stævne

Læs mere - med link til fotos

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Marcus Ehning - ©BSFOTO

HINGSTESHOW SJÆLLAND - VALLENSBÆK - 1/4

DANSK VARMBLOD - REGION 1 OG 2

Trine Hermansen blev Årets Avler for opdræt af Pero-Z Hillock

Soreldo blev Dagens dressurhingst, og Coulthard blev dagens springhingst

 

Læs mere på HorseNews

 
Arkivfoto: Linnea Ericsson og Pero-Z Hillock - ©BSFOTO

Linnea Ericsson

 

CSI* - VILHELMSBORG - 3-6/4

Internationalt springstævne med deltagelse af bl.a. Tina Lund, Jennifer Fogh Pedersen, Linnea Ericsson, Shane Carey og Kristian Skovrider

Linnea Ericsson vandt stævnets første youngsterklasse på 6-årige Ecuador

Se startlister og resultater på DRF Live

 

 
Arkivfoto: Linnea Ericssson - vandt stævnets første klasse - ©BSFOTO

SAUT HERMES AU GRAND PALAIS - PARIS - 2-4/4

Internationalt 5-stjernet springstævne med deltagelse af Europas bedste springryttere, bl.a. Jessica Kürten, Michel Robert, Kevin Staut, Albert Zoer, Jos Lansink og Ludger Beerbaum

Eurosport sender fra stævnet påskelørdag og påskesøndag

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Marcus Ehning - til start i Paris - ©BSFOTO

Jim Rasmussen og Ullerups Müller

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - VILHELMSBORG - 31/3-1/4

Jim Rasmussen og Ullerups Müller vandt onsdagens MA1, Susanne Barnow og Chrevis Christo vandt MB1, Pernille Ørum og Overgårds Lawall vandt Prix St. Georges, og Sune Hansen og Blue Hors Romanov vandt Grand Prix

Se startlister og resultater på DRF Live

 
 
Arkivfoto: Jim Rasmussen og Ullerups Müller - vandt onsdagens MA1 - ©BSFOTO

 

STADL PAURA - ØSTRIG - 1-5/4

Internationalt dressurstævne med både pony-, junior-, ungrytter- og seniorklasser

Mange danske ryttere til start i alle katergorier, bl.a. Jeanette Sund, Anna Kasprzak, Carina Neverman Torup og Nanna S. Merrald

Ponyrytteren Caroline B. Smidt vandt stævnets første klasse på Campari W WE.

Læs mere

Arkivfoto: Anna Kasprzak og Miami - til start i Østrig - ©BSFOTO

THOMAS VELIN INDLEDER SAMABEJDE MED BS

Efter en frivillig stævnepause satser Thomas nu benhårdt på at komme til tops igen og indleder derfor samarbejde med den tidligere jægersoldat BS Christiansen

 

Se indslaget på TV2 Video (lille reklame først)

 
Arkivfoto: Thomas Velin i Bernstorffsparken - ©BSFOTO

Betina Jæger og Stuntmann af Hvarre

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - VILHELMSBORG - 31/3-1/4

Klasser fra MB1 til Grand Prix Special

Sidsel Johansen, der vandt Grand Prix ved landstævnet i Holte, møder de fynske og jyske konkurrenter, bl.a. Sanne Henningsen og Sune Hansen

Se startlister og resultater på DRF Live

 
Betina Jæger og Stuntmann af Hvarre - er til start i Grand Prix ©BSFOTO

HINGSTESHOW SJÆLLAND - VALLENSBÆK - 1/4

Dansk Varmblod - region 1 og 2 - afholder hingstedag skærtorsdag

40 hingste tilmeldt - både dressur og spring samt sportsponyer

 

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Mikado Engvang - fra sidste års show - ©BSFOTO

GÅ TIL NYHEDSARKIVET