ANNONCER

 

 

ANNONCER

Her kan din annonce stå -
klik for at se mere
Link til www.bsfoto.dk
Link til Lærkegården Stutteri

 

VM I SPRINGNING FOR UNGHESTE - ZANGERSHEIDE - 23-26/9

UVM for 5-, 6- og 7-års heste

Konkurrencer for ældre hingste

Belgisk mesterskab i springning og hingstekåring

Mange danske ryttere til start

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Karina Skou Truelsen og Lord If de Chalusse - til start i Zangersheide - ©BSFOTO

 

DANSK VARMBLOD - EGNETHEDSTEST - 18/9-3/10

Region 2 afholder egnethedstest i Ringsted d. 25/9

Region 1 afholder egnethedstest i Vallensbæk d. 26/9

Katalog til egnetshedstesten, resultater og datoer for de øvrige regioner kan ses på DV's hjemmeside

Link til katalog mm

 
 
Arkivoto: Sidste års dressurvinder i Vallensbæk - ©BSFOTO

 

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - RINGSTED SPORTSRIDEKLUB - 17-19/9

N.O.H.'s Daijoubo redet af Hans Jørgen Hoeck vandt 4-års klassen

Atterupgaards Orthilia redet Maria Falkner Hansen vandt 5-års klassen

Karina Lihmskov redet af Maria Anita Andersen vandt 6-års klassen

Se hvilke heste, der er udtaget til finalen

Se videoklip fra 5- og 6-års klassen

 
Foto: Atterupgaards Orthilia redet Maria Falkner Hansen - vandt 5-års klassen - ©BSFOTO

 

CSIO BARCELONA - SPANIEN - 16-19/7

 

Danmark vandt Nationsspringningen!!!

Det betyder, at Danmark skal ride i superligaen - Meydan FEI Nations Cup i 2011

 

Læs mere - opdateret med fotos

 

 
Foto: Det danske hold bestående af Emilie Martinsen, Tina Lund, Thomas Sandgaard og Andreas Schou - med landstræner Achaz von Buchwald i midten - ©Nacho Olano/FEI

 

 

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - RINGSTED SPORTSRIDEKLUB - 17-19/9

Distriktstævne med individuelt distriktsmesterskab, Sjællandsmesterskab for juniorer/ungryttere og Semifinale Øst i DRF's championat for ungheste

Se resultater på DRF Live

Se startlister til Semifinale Øst på Ringsted Rideklubs hjemmeside

 
 
 
 
Foto: Cecilie Stengelshøj Madsen og Laurentius - vandt MA1 - ©BSFOTO

 

CSIO BARCELONA - SPANIEN - 16-19/7

Karina Skou Truelsen blev nr. 2 i lørdagens store Grand Prix springning - Andreas Schou nr. 13

Danmark starter sidst i holdkonkurrencen i dag

FEI TV livestreamer fra holdkonkurrencen

Læs mere

 

 
Arkivfoto: Karina Skou Truelsen og Lord If de Chalusse - nr. 2 i Grand Prix-springningen - godt gået! - ©BSFOTO

Victoria Max-Theurer

CHI DONAUESCHINGEN - TYSKLAND- 17-19/9

Internationalt dressur- og springstævne

Østrigske Victoria Max-Theurer vandt Grand Prix-klassen foran Anky van Grunsven og Ulla Salzgeber

Grand Prix Special rides i dag

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Victoria Max-Theurer og Augustin - ©BSFOTO

 

Moorlands Totilas

 

VM 2010 I KENTUCKY, USA - 25/9-10/10

 

Se lille fotoserie af hvordan det foregår, når heste læsses ombord på en flyvemaskine - Moorlands Totilas, Jerich Parzival og Warum Nicht er fotomodeller

Foto: Dirk Caremans/FEI

Gratis videoklip af transporten kan ses på FEI TV - link her (Klik på klippet med "Free View - "Largest airlift....)

 

 
Foto: Moorlands Totilas med hestepasser Vanessa Ruiter - måske lidt bekymret - på vej ombord på flyvemaskinen - ©Dirk Caremans/FEI

 

VM 2010 I KENTUCKY, USA - 25/9-10/10

De første heste fra Europa er landet i USA - heriblandt Moorlands Totilas

Hestene flyver fra Belgien, og der er ca. 50 heste på et fly

Hestene tilbringer de 2 første dage i en karantænestald

Læs mere

 
 
Foto: Karantænestalden

Meydan Nations Cup

CSIO BARCELONA - SPANIEN - 16-19/7

Internationalt springstævne med finale i Nations Cup Promotional League

Placering til Emilie Martinsen og Andreas Schou i stævnets første klasse

FEI TV livestreamer fra holdkonkurrencen

Læs mere

 

 

Rune Willum og Hedens Dimarco

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - RINGSTED SPORTSRIDEKLUB - 17-19/9

Distriktstævne med individuelt distriktsmesterskab, Sjællandsmesterskab for juniorer/ungryttere og Semifinale Øst i DRF's championat for ungheste

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Rune Willum og Hedens Dimarco - til start i Ringsted - også udtaget til finalen i det svenske dressurchampionat - ©BSFOTO

VM 2010 I KENTUCKY, USA - 25/9-10/10

Det svenske dressurhold reduceret til 3 deltagere

Charlotte Haid-Bondergaard har meldt afbud, og reserven Annette Christenson træder ikke i stedet

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Patrik, Tinne og Minna - alene om at repræsentere Sverige - ©BSFOTO

VM 2010 I KENTUCKY, USA - 25/9-10/10

VM i USA starter om 9 dage

Hvis du ikke er så heldig at skulle til USA, kan du følge med hjemme ved PC'en

FEI TV livestreamer fra alle discpliner - western, military, dressur, springning, kørsel, voltigering, handicapridning og langdistance

Læs mere

 

Victoria Max-Theurer

VM 2010 I KENTUCKY, USA - 25/9-10/10

Flere dressurryttere melder afbud til VM, heriblandt Victoria Max-Theurer fra Østrig

Skrappe restriktioner ved VM for hestene

Også restriktioner for tilskuere - paraply og termokaffe forbudt

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Victoria Max-Theurer og Augustin - ©BSFOTO

 

Meydan Nations Cup

CSIO BARCELONA - SPANIEN - 16-19/7

Internationalt springstævne med finale i Nations Cup Promotional League

Danmark stiller hold og har mulighed for at kvalificere sig til Meydan Nations Cup - superligaen i 2011

FEI TV livestreamer fra holdkonkurrencen

Læs mere

 

Jim Rasmussen og Alibi D

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - BILLUND SPORTSRIDEKLUB - 11-12/9

Semifinale Vest i DRF's championat for ungheste

Jim Rasmussen vandt 6-års klassen på Alibi D

Andreas Helgstrand vandt 5-års klassen på Sieger Hit

Pernille Jensen vandt 4-års klassen på Skovlunds Gamin G

Læs mere

 
Arkivfoto: Jim Rasmussen og Alibi D - vandt 6-års klassen - ©BSFOTO

Caroline B. Smidth

BAVARIAN WEEKEND 2010 - BABENHAUSEN - TYSKLAND - 9-12/9

Internationalt dressur- og springstævne for ponyryttere, juniorer og ungryttere

2 danske juniorer og 2 danske ungryttere deltog i Kür-finalerne

Caroline B. Smith vandt Kür-klassen for ponyer

Læs mere

 
Foto: Caroline B. Smith og PSW Desperado - vandt Kür-finalen - ©Caroline Aarosin

Tina Lund

 

TINA LUND SKAL GIFTES

Ifølge formiddagsavisen B.T. skal Tina Lund giftes med den tidligere fodboldspiller Allan Nielsen - der iøvrigt skal prøve at gøre Tina kunsten efter i Vild med Dans i den nye sæson

Læs mere på B.T.

 
 
 
Arkivfoto: Tina Lund - med god grund til at smile - ©BSFOTO

 

 

DANSK VARMBLOD - ELITESKUE - VILHELMSBORG - 10-12/9

Sirikit e. BH Hotline/BH Don Schufro blev Årets dressurbetonede hoppe

Lajgårdens Chicota e. Chico’s Boy/Alcatraz blev Årets springbetonede hoppe

Læs mere på Dansk Varmblods hjemmeside

 

DANSK VARMBLOD - ELITESKUE - VILHELMSBORG - 10-12/9

60% af de udbudte føl på Elitefølsauktionen blev solgt for en gennemsnitspris på over 57.000

Årets dressurbetonede hingsteføl Dancing Boy blev dyreste føl og opnåede en pris på 155.000 kr.

Læs mere på Dansk Varmblods hjemmeside

Se indslag på TV2/Regionerne med Ulrik Kristensen og dyreste føl på auktionen

 

Willcett e. Willemoes/Casir Ask blev Årets springbetonede hoppeføl

Hummels Green Day e. Sir Shutterfly/ Aston blev Årets springbetonede hingsteføl

Stigma e. Tailormade Temptation/Sandro Hit blev Årets dressurbetonede hoppeføl

Dancing Boy e. Dancier/Blue Hors Romanov blev Årets dressurbetonede hingsteføl

Læs mere på Dansk Varmblods hjemmeside

Foto: Årets bedste dressurbetonede hoppeføl - ©BSFOTO

 

DANSK VARMBLOD - ELITESKUE - VILHELMSBORG - 10-12/9

Atterupgaards Minaia e. Stedinger/Lord Sinclair- Årets bedste dressurbetonede 2-års hoppe

Chassé e. Cosmeo/Cassini II - Årets bedste 2-års springbetonedehoppe

Læs mere på Dansk Varmblods hjemmeside

 

Caroline B. Smidth

BAVARIAN WEEKEND 2010 - BABENHAUSEN - TYSKLAND - 9-12/9

Internationalt dressur- og springstævne for ponyryttere, juniorer og ungryttere

Caroline B. Smith blev nr. 2 og nr. 3 i fredagens IDPM4-ponyklasse

Placering til Cecilie Lyndrup i juniorklassen

Læs mere - med fotos

 
 
Foto: Caroline B. Smith og PSW Desperado - nr. 2 i fredagens ponyklasse - ©Caroline Aarosin

 

FEI - KONGRES OM NSAID'er - SCHWEIZ - 16-17/8

FEI afholdt i august måned kongres om brugen af NSAID'er (non-steroide anti-inflammatoriske lægemidler)

Hele kongressen kan nu ses gratis på FEI TV

Efter kongressen er der blevet fremlagt forslag til en ny liste over forbudte stoffer

Læs mere

 

 

KALLEHAVEGÅRD RIDEKLUB - RANDERS - 10-12/9

Kallehavegård Rideklub afholder det første DRF Championat i springning i L- og M-klasser for heste

Læs mere på Dansk Rideforbunds hjemmeside

Se start- og resulatlister på DRF Live

Se mere på Kallehavegård Rideklubs hjemmeside

 
 
 
 
Arkivfoto: Ulrik Clemmensen - til start på Kallehavegård - ©BSFOTO

 

E.ON WESTFALER WESER CHALLENGE - PADERBORN - 9-12/9

Internationalt 4-stjernet springstævne

Stævnet indgår i udtagelsen af svenske ryttere til det svenske VM-hold

Danske Samina Hayat vandt torsdagens 140 cm klasse og fredagens 125 cm klasse

Livestreaming ved CPM24.TV

Læs mere

 
Arkivfoto: Rolf Goran Bengtsson - til start i Paderborn - ©BSFOTO

 

Carina Nevermann Torup og Blue Boy

BAVARIAN WEEKEND 2010 - BABENHAUSEN - TYSKLAND - 9-12/9

Internationalt dressur- og springstævne for ponyryttere, juniorer og ungryttere

God start for de danske ryttere

Placeringer til Carina Nevermann Torup og Silke Fersner

Læs mere - med fotos

 
Foto: Carina Nevermann Torup og Blue Boy - nr. 2 i stævnets 1. klasse - ©Caroline Aarosin

 

Carina Nevermann Torup og Blue Boy

BAVARIAN WEEKEND 2010 - BABENHAUSEN - TYSKLAND - 9-12/9

Internationalt dressur- og springstævne for ponyryttere, juniorer og ungryttere

Flere danske pony-, junior- og ungryttere til start i dressurklasserne

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Carina Nevermann Torup og Blue Boy - til start i Babenhausen- ©BSFOTO

Sune Hansen og Casmir

FEI's DRESSURKOMITE FREMLÆGGER FORSLAG TIL ÆNDRET BEDØMMELSE VED STØRRE INTERNATIONALE STÆVNER

I forslaget anbefales det bl.a. at anvende 7 dommere i stedet for 5, og at der skal være mulighed for at give halve karakterer

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Sune Hansen og Gredstedgårds Casmir ved EM - fremover skal der muligvis gøres plads til 7 dommerhuse - ©BSFOTO

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - BILLUND SPORTSRIDEKLUB - 11-12/9

Ved stævnet afholdes Semifinale Vest i DRF's championat for ungheste

68 4-års heste, 43 5-års heste og 20 6-års heste til start

 

Læs mere

 
 
Arkifvoto: Ditte Mikkelsen og Don Rohdian - til start i 5-års klassen - ©BSFOTO

DANSK VARMBLOD - ELITESKUE - VILHELMSBORG - 10-12/9

Udnævnelse af medaljehopper og Årets Hoppe 2010

Udnævnelse af bedste 2-års hoppe

Udnævnelse af årets bedste dressurbetonede og springbetonede hingsteføl og hoppeføl samt Elitefølauktion

Læs mere

Foto: Bedste hoppeføl i Region 1 - tilmeldt elitefølauktionen - ©BSFOTO

 

ÅRINGSAUKTION - DANSK GALOP - YORK - 4/9

Antal solgte heste og gennemsnitpris øget i forhold til sidste år

7 heste blev solgt til en pris over 100.000 kr. - heraf 3 til 150.000 kr.

Læs mere

 
 
 
Foto: Katalog nr. 26 - solgt for 150.000 kr. - Foto fra auktionskataloget

 

Caroline Smidt

LANDSSTÆVNE - PONYER - FREDE- RIKSHAVN RIDEKLUB - 2-5/9

Rideklubben Ørsted Holme vandt DRF-mesterskabet

Svenstrup Kørerideklub vandt sølv og Gråsten Rideklub bronze

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Caroline Smidt opnåede individuelt det bedste resultat i finalen - ©BSFOTO

Maria Falkner Hansen og Atterupgaards Dido

LANDSSTÆVNE - PONYER - FREDE- RIKSHAVN RIDEKLUB - 2-5/9

Rideklubben Ørsted Holme vandt 1. afdeling af DRF-mesterskabet

Svenstrup Kørerideklub, Hjallerup Rideklub, Gråsten Rideklub, Fredericia Rideklub og Tørring-Uldum Rideklub kvalificerede sig også til finalen

Læs mere - opdateret med foto

 
Foto: Det førende hold fra Rideklubben Ørsted Holme med træner - godt camoufleret - ©Caroline Aarosin

 

Søren Knudsen og Harry K

 

VM I SPRINGNING FOR UNGHESTE - ZANGERSHEIDE

Dansk Varmblod har udtaget de springheste, der skal repræsentere DV i Zangersheide

Se de udtagne heste på DV's hjemmeside

 
 
 
 
Arkivfoto: Søren Knudsen og Harry K e. Equest Carnute - udtaget til Zangersheide - ©BSFOTO

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - VALLENSBÆK - 27-29/8

DRF Mesterskab i dressur for juniorer og ungryttere

Nanna Merrald blev ny dansk juniormester foran Cathrine Dufour og Nanna Bronnée Madsen

Anna Kasprzak blev dansk ungryttermester foran Rikke Sofie Bøllingtoft og Camilla Orloff 

Læs mere - med fotos

 
Foto: Anna Kasprzak - vandt mesterskabet for ungryttere - ©BSFOTO

HIPPOQUIZ

En lille gætteleg mere

Prøv at gæt hvem der er med i denne video

Hingsten er far til en DV-hest udtaget til VM, der har været i fjernsynet i dag

Se klippet her (Svaret er Margit Ørum og Induc)

 

 

Anna Kasprzak og Donna Fetti

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - VALLENSBÆK - 27-29/8

DRF Mesterskab i dressur for juniorer og ungryttere

Finalerne rides i dag søndag

 

Se videoklip fra 2. afdeling

Se start- og resultatlister på DRF Live

 

 
 
 
 
Foto: Anna Kasprzak og Langkærgårds Donna Fetti - vandt 2. afdeling af DM for ungryttere - ©BSFOTO

 

 

Anna Kaspzrak og Future Cup

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - VALLENSBÆK - 27-29/8

Anna Kasprzak vandt 2. afdeling af DM på Langkærgårds Donna Fetti og blev nr. 2 på Future Cup - fører samlet på Future Cup

Rikke Sofie Bøllingtoft blev nr. 3 på Finale

Tekst, fotos og videoklip følger

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
 
 
 
Foto: Anna Kasprzak og Future Cup - i spidsen i DM for ungryttere - ©BSFOTO

 

Nanna Merrald

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - VALLENSBÆK - 27-29/8

Nanna Merrald vandt også 2. afdeling af DM for juniorer på Millibar

Cathrine Dufour blev nr. 2 med Atterupgaards Cassidy og nr. 3 med Cadillac

Tekst, fotos og videoklip følger

 
 
 
 
Foto: Nanna Merrald og Millibar - i spidsen i DM for juniorer - ©BSFOTO

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - VALLENSBÆK - 27-29/8

Anna Kasprzak og Select Ecco vandt Intermediaire 1 i Ecco U25 GP Cup

Tekst, fotos og videoklip følger

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
 
 
 
 
 
Foto: Anna Kasprzak og Select Ecco - ©BSFOTO

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - VALLENSBÆK - 27-29/8

Nanna Merrald vandt 1. afdeling af DM for juniorer

Cathrine Dufour blev nr. 2 med Atterupgaards Cassidy og nr. 3 med Cadillac

2. afdeling rides lørdag - Kür-finalen søndag

Se start- og resultatlister på Vallensbæk Rideklubs hjemmeside

Læs også introartiklen

 
 
 
Arkivfoto: Nanna Merrald - vandt 1. afdeling hos juniorerne - ©BSFOTO

HIPPOQUIZ

Vi har gravet lidt i videoarkiverne

Prøv at gæt hvem der er med i denne video

Rytteren er reserve til VM, og hingsten er far til en DV-hest udtaget til VM

Se klippet her (Svaret er Sanne Henningsen og Michellino)

 

 

DRF MESTERSKAB I DRESSUR FOR PONYER - MIDDELFART RIDECENTER - 19-22/8

Videoklip fra finalerne for alle 3 kategorier kan ses her

 

 

 
 
 
 
Foto: Iben Olkjær Olsen og Magic Manipu - vandt guld hos kat. III - ©BSFOTO

1ST HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 20-22/8

 

HUSK AT SE MED

Danmarks Radio - DR1 - sender uddrag fra stævnet på søndag fra kl. 12.30-13.50

 

Videoklip fra fredagens Prix St. Georges, som blev vundet af Andreas Helgstrand, kan ses her

 

 

DRF MESTERSKAB I DRESSUR FOR PONYER - MIDDELFART RIDECENTER - 19-22/8

Maya Jørgensen vandt guld hos kat. 1 ponyerne på Modderbeek's Flo

Ida Sofie Daugaard Hulstrøm vandt sølv på Centrum

Simone Barnekow vandt bronze på Kinski We

Se lille fotoserie af de 9 medaljetagere

Læs mere på ponydressur.dk

 

 
Foto: Maya Jørgensen og Modderbeek's Flo - ©BSFOTO

 

DRF MESTERSKAB I DRESSUR FOR PONYER - MIDDELFART RIDECENTER - 19-22/8

Simone Barnekow vandt guld hos kat. 2 ponyerne på Bohemo Geum

Olivia Lysgaard vandt sølv på Simon

Sara Veronica Raimondi vandt bronze på Aj Golden Jant

 
 
 
Foto: Simone Barnekow og Bohemo Geum - ©BSFOTO

DRF MESTERSKAB I DRESSUR FOR PONYER - MIDDELFART RIDECENTER - 19-22/8

Iben Olkjær Olsen vandt guld hos kat. 3 ponyerne på Magic Manipu

Julie Marie Hissel vandt sølv på Amigo

Nicole Johnsen vandt bronze på Anton

 
 
 
Foto: Iben Olkjær Olsen og Magic Manipu - ©BSFOTO

Se resultatlister på DRF Live

 

Andreas Helgstrand

1ST HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 20-22/8

Sune Hansen vandt den nationale Grand Prix på Casmir

Andreas Helgstrand vandt den internationale Prix St. Georges

Prinsesse Nathalie vandt den internationale Grand Prix

Læs mere - med fotos

 
 
Foto: Andreas Helgstrand og Famaso - ©BSFOTO

 

DISTRIKTSSTÆVNE - VALLENSBÆK RIDEKLUB - 4-5-/9

De sidste kvalifikationsklasser i DRF's championat i dressur for unge heste blev afholdt

Rikke Dupont vandt 6-års klassen på Sunset Hit

Malene Ebbesen vandt 5-års klassen på Diabelli

Dorthe Rohmann vandt 4-års klassen på Jazz Melody

Læs mere

Foto: Maria Falkner Hansen og Atterupgårds Dido - blev nr. 2 i 6-års dressurklassen - ©BSFOTO

 

STORE HESTEDAG - ROSKILDE - 4-5/9

Der deltager mere end 1000 heste inden for alle racer

Det store Hesteshow afholdes begge dage

Læs mere

 

 

ÅRINGSAUKTION - DANSK GALOP - YORK - 4/9

Dansk Galop afholder deres årlige åringsauktion på York på lørdag

92 tilmeldte heste

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: En af åringerne fra sidste års auktion - ©BSFOTO

 

LANDSSTÆVNE - FREDERIKSHAVN RIDEKLUB - 2-5/9

Ved stævnet afholdes DRF Mesterskab for hold i dressur for ponyer

20 klubber er tilmeldt

Læs mere på klubbens hjemmeside

Læs mere på ponydressur.dk

 

 

 
Foto: Heidi Astrup og Åvangs Bounty - til start i DM for hold - ©BSFOTO

Maria Falkner Hansen og Atterupgaards Dido

DISTRIKTSSTÆVNE - VALLENSBÆK RIDEKLUB - 4-5-/9

Ved stævnet afholdes de sidste kvalifikationsklasser i DRF's championat i dressur for unge heste

58 tilmeldinger i 4-års klassen og 50 i 5-års klassen

Semifinale Vest afholdes i Billund 11-12/9 og Semifinale Øst afholdes i Ringsted 18-19/9

Læs mere

 
 
Foto: Maria Falkner Hansen og Atterupgårds Dido - til start i 6-års dressurklassen - ©BSFOTO

 

Anna Kasprzak

DISTRIKTSSTÆVNE - NR. HOSTRUP RIDEKLUB - 28-29/9

Ved stævnet blev de afholdt kvalifikationsklasser i DRF's championat i dressur for unge heste

Hingstene L'Espoir og Blue Hors Zack opnåede topkarakterer

L'Espoir og Silje Bakken opnåede 9,10 point i 4- års klassen, og Blue Hors Zack og Sune Hansen opnåede 9,22 point i 6-års klassen

Se resultater på Nr. Hostrup Rideklubs hjemmeside

Arkivfoto: L'Espoir - her som 3-års - vandt 4-års klassen redet af Silje Bakken - ©BSFOTO

 

 

BUNDESCHAMPIONATE 2010 - WARENDORF - TYSKLAND - 1-5/9

Der er championater for 3-6 års ponyer og rideheste i spring, dressur, military og kørsel

Kvalifikationsklasser for 6-års dressurheste og 5-års springheste rides i dag

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
 
Foto: Eva Möller og Soliere - til start i 6-års dressurklassen - ©Katrine Jørgensen

DRF CHAMPIONAT FOR UNGHESTE I SPRINGNING - VILHELMSBORG - 26-29/8

Annika Axelsson og Bonaparte vandt 4-års championatet - Camilla Enemark og Laroni vandt 5-års championatet

Linnea Ericsson vandt 6-års champ. på Ecuador - og Shane Carey vandt klassen for 7-års på First Rouge

Resultatlister kan ses på DRF Live

Læs mere på Dansk Rideforbunds hjemmeside

 
 
Arkivfoto: Bonaparte Z - ©BSFOTO

Linnea Ericsson og Ecuador

DRF CHAMPIONAT FOR UNGHESTE I SPRINGNING - VILHELMSBORG - 26-29/8

Jesper Meyenburg vandt 1. kvalifikation for 4-års på Womanizer - Camilla Enemark vandt 5-års på Laroni

Linnea Ericsson vandt 1. kvalifikation for 6-års på Ecuador - og Søren Knudsen vandt klassen for 7-års på Coulthard

Start- og resultatlister kan ses på DRF Live

 
 
 
Arkivfoto: Linnea Ericsson og Ecuador - fik 9 i 1. runde - ©BSFOTO

 

Lertevangs Coleir

DRF CHAMPIONAT FOR UNGHESTE I SPRINGNING - VILHELMSBORG - 26-29/8

Finalerne i springning for 4-7-års heste afvikles i disse dage på Vilhelmsborg - 1. kvalifikation rides torsdag

Se mere på Danish Derbys hjemmeside

Start- og resultatlister kan ses på DRF Live

 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Lertevangs Coleir - til start i 6-års klassen med Andreas Schou - ©BSFOTO

Cathrine Dufour og Atterupgaards Cassidy

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - VALLENSBÆK - 27-29/8

Sportsrideklubben Vallensbæk afholder landsstævne med DRF Mesterskab i dressur for juniorer og ungryttere

32 starter i DM for juniorer og 18 starter hos ungrytterne

Landsstævneklasser fra MB2 til Grand Prix

Læs mere

 
 
 
Foto: Cathrine Dufour og Atterupgaards Cassidy - til start i Vallensbæk - ©BSFOTO
Nicole Ahlefelt-Laurvig Lehn og Kampala

 

TRAKEHNERELITEDAGE 2010 - BROHOLM - 21-22/8

Aston Martin blev Årets Hest

Anna David bedste hoppeføl - Lakaj bedste hingsteføl

Kiwi Uniq bedste 2-års og Kampala bedste 3-års hoppe

De kårede hingste satte deres præg på championatsfinalerne i dressur

Læs mere - opdateret med fotos af Årets hoppe

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Foto: Nicole Ahlefeldt-Laurvig-Lehn med Kampala - Årets hoppe 2010 - ©Katrine Jørgensen

Tinne

SVENSKE MESTERSKABER I DRESSUR - STRÖMSHOLM - 19-22/8

Tinne Vilhelmsson-Silfven genvandt mesterskabet, Minna Telde vandt sølv og Charlotte Bondergaard vandt bronze

De 3 er udtaget til det svenske VM-hold sammen med Patrik Kittel

Læs mere

 
Arkivfoto: Tinne Vilhelmsson-Silfven med Favourit - ©BSFOTO

1ST HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 20-22/8

VM-holdet i dressur er sat

Holdet består af Nathalie zu Sayn-Wittgenstein, Anne van Olst, Anne Troensegaard og Sune Hansen med Sanne Henningsen som reserve

 

Læs mere på Dansk Rideforbunds hjemmeside

 

 

 

1ST HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 20-22/8

Fin afslutning på stævnet

Sune Hansen vandt den internationale Grand Prix Kür foran Anne van Olst og Anne Troensegaard

Andreas Helgstrand vandt Intermediaire I Kür

Kristoffer Mejlhede vandt den nationale Grand Prix Kür

Cathrine Dufour vandt Junior Kür-klassen

Læs mere på Dansk Rideforbunds hjemmeside

Læs mere på stævnets hjemmeside

 

DM I DRESSUR OG SPRING FOR PONYER - MIDDELFART RIDECENTER - 19-22/8

Se start- og resultatlister for dressuren på DRF Live

Se start- og resultatlister for springningen på DRF Live

Link til Middelfart Ridecenter

 

1ST HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 20-22/8

Betina Jæger Jensen vandt den nationale Grand Prix Special på Stuntmann af Hvarre

Svenske Anna Svanberg vandt den internationale Intermediaire I

Prinsesse Nathalie vandt den internationale Grand Prix Special

Læs mere på stævnets hjemmeside

 
 
 
Arkivfoto: Betina Jæger Jensen og Stuntmann af Hvarre - vandt national GPS - ©BSFOTO

 

1ST HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 20-22/8

Internationalt dressurstævne med deltagelse fra 13 lande

Fredag rides national og international Grand Prix samt international Prix St. Georges

 

Se start- og resultatlister på DRF Live

Link til stævnets hjemmeside

 

 

DANSK VARMBLOD - SADELKÅRINGER I AUGUST - 15-26/8

Sadelkåring i Region 1 d. 22/8

Kataloger til kåringerne kan ses her

 

 

Tinne

SVENSKE MESTERSKABER I DRESSUR - STRÖMSHOLM - 19-22/8

Mesterskab for både juniorer, ungryttere og seniorer

Stævnet er sidste iagttagelsesstævne til VM

Der er livestreaming fra stævnet

Læs mere

 
Foto: Tinne Vilhelmsson-Silfven med Favourit - forsvarende mester og favorit - ©BSFOTO

 

Victorie Max-Theurer

FEST DER DRESSUR - CAPPELN - TYSKLAND - 19-22/8

Internationalt 4-stjernet dressurstævne på Vorwerk-hof med stor og lille tur samt klasser for ungheste og juniorer

Deltagelse af bl.a. Isabell Werth, Laura Bechtolsheimer og Victoria Max-Theurer

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 

 
Arkivfoto: Victoria Max-Theurer - til start på Vorwerk-hof ejet af moderen - ©BSFOTO

 

TRAKEHNERELITEDAGE 2010 - BROHOLM - 21-22/8

Trakehner-Avlsforbundet i Danmark afholder eliteskue på Broholm den kommende weekend

Kåring af Årets bedste hingsteføl, hoppeføl, 2-års og 3-års hoppe samt Årets hoppe

Derudover dressurklasser med championatsfinaler

Kataloget til elitedagene kan hentes her

Læs mere på TAF's hjemmeside

 

 

 

 

Painted Black

IPS PAINTED BLACK SOLGT

Painted Black, der hidtil er blevet redet af Anky van Grunsven, er solgt til den spanske juniorrytter Morgan Barbancon

Anky og Painted Black er stadig reserve til VM

Læs mere

 

 
 
 
 
Foto: Anky van Grunsven og IPS Painted Black - ©BSFOTO

1ST HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 20-22/8

Internationalt dressurstævne med deltagelse fra 13 lande

Internationale og nationale klasser i stor og lille tur

Stævnet er også udtagelsesstævne til VM

Prinsesse Nathalie er klar til start

Læs mere

 

 

FØLFESTIVAL - DV REGION 1 - VALLENSBÆK - 15/8

Guldmedalje til afkomsamlingen e. Doreen EDS 12981 fra Stutteri Atterupgaard, der også stillede Skuets bedste 2-års hoppe og bedste dressurbetonede hingsteføl

Generelt høj kvalitet hos føllene

Læs mere - med fotos

 
Foto: Skuets bedste dressurbetonede hoppeføl - ©BSFOTO

Doreen

Foto: Den flotte samling efter Doreen - ©BSFOTO

Se de første videoklip fra skuet her

Schloss Münster

TYSKE MESTERSKABER 2010 - MÜNSTER - 12-15/8

Isabell Werth - ny tysk mester i Grand Prix Special

Hos springrytterne vandt Eva Bitter 1. afd. hos damerne - Meredith Michaels-Beerbaum vandt 1. afd. hos "herrerne"

Læs mere

 
Foto: Schloss Münster - i dag universitet - danner baggrund for de tyske mesterskaber

FØLFESTIVAL - DV REGION 1 - VALLENSBÆK - 15/8

Årets sidste følskue afholdes i Vallensbæk søndag

Udtagelse af 2-års hopper til eliteskue

2 afkomssamlinger stilles - i den ene indgår Atterupgaards Cassidy redet af Cathrine Dufour - sølvmedaljevinder fra junior-EM

Læs mere

 
Arkivfoto: Dressurfløjen hos hoppeføllene - fra sidste års følskue - ©BSFOTO

Blue Velvet

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - BOGØ - 14-15/8

Klasser fra LA1 til MB3

Søndag afholdes kvalifikationsklasser til DRF's championat for unge heste i dressur

Læs mere på Sportsrideklubben Bogøs hjemmeside

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
 
 
 
Arkivfoto: Karoline Riisager og Blue Velvet - til start i MB1 - ©BSFOTO

Julie Lind Rasmussen og Walino

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - HILLERØD - 13-15/8

Stævne for heste og ponyer - klasser fra LC til Prix St. Georg

Søndag afholdes kvalifikationsklasser til DRF's championat for unge heste i dressur

Læs mere på Hillerød Sportsrideklub hjemmeside

Se start- og resultatlister på DRF Live

Foto: Julie Lind Rasmussen og Gavnholts Walino - til start i Prix St. Georg - ©BSFOTO

TYSKE MESTERSKABER 2010 - MÜNSTER - 12-15/8

Der afholdes mesterskaber for både spring- og dressurryttere

Anabel Balkenhol vandt den indledende Grand Prix

Isabell Werth blev nr. 2 og Hubertus Schmidt nr. 3

Livestreaming ved CPM24.TV

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Hubertus Schmidt og Donnelly - nr. 3 i Grand Prix - tysk VM-emne - ©BSFOTO

 

Matthias Rath

TYSKE MESTERSKABER 2010 - MÜNSTER - 12-15/8

Der afholdes mesterskaber for både spring- og dressurryttere

De tyske VM-hold udpeges efter stævnet

Finale i Medien-Cup ved stævnet

Livestreaming ved CPM24.TV

Læs mere

 
 
Foto: Matthias Alexander Rath - forsvarende tysk mester i Grand Prix Special - ©BSFOTO

Andreas Schou

DM I SPRINGNING - VILHELMSBORG - 13-15/8

Der afholdes individuelt DM for seniorer og DRF-mesterskab for juniorer og ungryttere

Hos seniorerne er bl.a. Andreas Schou, Karina Skou Truelsen og Tina Lund til start

Der afholdes også iagttagelsesklasser til UVM i springning

Læs mere

Foto: Andreas Schou - forsvarende danmarksmester hos seniorerne - ©BSFOTO

 

Aston Martin

TRAKEHNER-AVLSFORBUNDET I DANMARK - FØLBEDØMMELSER 2010 - 30/7-2/8

God årgang blandt trakehnerføllene - 50 føl udtaget til eliteskue

Det er Aston Martins første følårgang - og føllene viste, at Aston Martin kan andet end gøre det godt til UVM i Verden

Læs mere

 
 
Foto: Aston Martin - ©BSFOTO

DUBLIN HORSE SHOW MED FINALE I MEYDAN NATIONS CUP 2010 - IRLAND - 4-8/8

Holland vandt i Dublin

Frankrig vandt turneringen for 2. år i træk

Spanien, Sverige, Schweiz og Polen rykker ned i "Promotional League"

Oprykkere kendes først til september

Læs mere - med fotos

 
 
Foto: Det franske hold - med en check på EUR 100.000 - ©Tony Parkes/FEI

Uno Donna Unique

 

VM I DRESSUR FOR UNGE HESTE - VERDEN 4-8/8

Guldmedalje til Uno Donna Unique redet af Andreas Helgstrand

Tyske Eva Möller vandt sølv på Soliere og bronze på Blickpunkt

Lige ved og næsten for Maria Andersen, der blev nr. 4 på Rebelle

Skovens Rafael og Lotte Skjærbæk blev nr. 5, mens Hønnerups Driver og Andreas Helgstrand blev nr. 12

Læs mere - opdateret med fotos

 
 
 
 
Foto: Andreas Helgstrand og Uno Donna Unique - ©Karl-Heinz Freiler/FEI

Carina Nevermann Torup og Kafelnikov

HESTEVAL 2010 - SOLRØD RIDEKLUB - 2-8/8

Tæt løb i landsstævneklasserne MA1 og Prix St. Georg mellem Carina Nevermann Torup, regerende danmarksmester for ungryttere, og Anne Grethe Törnblad, 10-dobbelt danmarksmester

Læs mere - med fotos

 

Foto: Carina Nevermann Torup og Kafelnikov - vandt MA1 - ©BSFOTO

Astrix

VM I DRESSUR FOR UNGE HESTE - VERDEN - 4-8/8

Fint dansk resultat i 5-års finalen

Grevens Sa'Va blev nr. 5, Tørveslettens Stamina blev nr. 6, og Aston Martin blev nr. 10

KWPN-hingsten Astrix redet af hollandske Emmelie Scholtens blev verdensmester for 5-års

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Emmelie Scholtens og Astrix - ©Karl-Heinz Freiler/FEI - ©BSFOTO

 

 

VM 2010 - USA

ENGELSK DRESSURLANDSHOLD TIL VM UDTAGET

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Laura Bechtolsheimer med Mistral Højris - "ankerkvinde" på det engelske hold - ©BSFOTO

 

Sune Hansen og Blue Hors Romanov

INTERNATIONALES DRESSUR- UND SPRINGFESTIVAL - VERDEN - 4-8/8

Sune Hansen, Anders Dahl, Sanne Henningen og Bo Høstrup til start i de 3-stjernede dressurklasser i Verden

Mange danske springryttere også til start i Verden - bl.a. Tina Lund, Linnea Ericsson og Jennifer Fogh Pedersen

Læs mere

Foto: Sune Hansen og Blue Hors Romanov - til start i Grand Prix - ©BSFOTO

 

Aston Martin

VM I DRESSUR FOR UNGE HESTE - VERDEN - 4-8/8

3 af de 4 danske 5-års heste kvalificeret til finalen

Tørveslettens Stamina, Grevens Sa'Va og Aston Martin alle 3 i finalen

Hollandske Emmelie Scholtens vandt klassen på Astrix

Læs mere

 
Foto: Aston Martin redet af John Hvalsø Saul - med videre i finalen - ©BSFOTO

Kancun

 

HESTEVAL 2010 - SOLRØD RIDEKLUB - 2-8/8

Klub-, distrikts- og landsstævne i dressur for heste og ponyer

Landstævnet for heste og ponyer starter fredag

Læs mere

 

 
 
 
 
Foto: Camilla Qvistgaard og trakehnerhingsten Kancún - til start i Solrød - ©BSFOTO

Uno Donna Unique

VM I DRESSUR FOR UNGE HESTE - VERDEN 4-8/8

1. kvalifikation for de 5-års rides torsdag med trøstfinale fredag og finale lørdag

1. kvalifikation for de 6-års rides fredag med trøstfinale lørdag og finale søndag

Der er livestreaming fra unghesteklasserne

Læs mere (links opdateret)

 
 
 
 
Foto: Den dejlige "donna" - Uno Donna Unique - et godt bud på en medalje i 6-års klassen - ©BSFOTO

Carl Hester og Liebling

HICKSTEAD DRESSAGE 2010 - ENGLAND - 26/7-1/8

Adelinde Cornelissen og Parzival vandt Grand Prix og Grand Prix Kür i Exquis World Dressage Masters

Carl Hester og Liebling vandt Grand Prix Special

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Carl Hester og Liebling - ©BSFOTO

Maria Anita Andersen

VM I DRESSUR FOR UNGE HESTE - VERDEN 4-8/8

Endnu en dansk ekvipage til VM i Verden

Den tyske oldenborghoppe Rebelle redet Maria Anita Andersen har fået et wild card

Maria gjorde det også godt til stævnet på Broholm, hvor hun blev nr. 2 i alle 3 klasser i Lille Tur - kun slået af Andreas Helgstrand

Læs mere

 
 
 
Foto: Maria Anita Andersen - god grund til at smile - ©BSFOTO

Linnea Ericsson

EQUALITY LINE HORSE SHOW - HAMMERÖ - SVERIGE - 29/7–1/8

Mange danske springryttere til start i finalen i Nordic Development Tour

Linnea Ericsson vandt den store Grand Prix-springning foran Tina Lund og Shane Carey

Resultatlister kan ses her

Læs også artiklen på Tidningen Ridsport

 
Foto: Linnea Ericsson - slog Tina Lund og kæresten - ©BSFOTO

Anne van Olst og Clearwater

DM I DRESSUR FOR SENIORER - BROHOLM - 29/7-1/8

Anne van Olst vandt Grand Prix Kür foran Anne Troensegaard

Kun marginaler skilte de 2 ryttere, men samlet blev det til guld til van Olst og sølv til Troensegaard

Sune Hansen fik bronze, selvom det blev til en sidsteplads i Grand Prix Kür

Læs mere med fotos

Foto: Anne van Olst og Clearwater - dansk mester 2010 - ©BSFOTO

Anne van Olst

DM I DRESSUR FOR SENIORER - BROHOLM - 29/7-1/8

Se videoklip fra Grand Prix Special

 

Meget tæt løb i toppen af DM

Anne van Olst og Clearwater vandt Grand Prix Special

Anne Troensegaard og Seduc blev nr. 2, men fører DM i den samlede stilling

Sune Hansen og Romanov blev nr. 3 - 2 af dommerne havde dem som vinder

 
Foto: En glad Anne van Olst - helt uden tøjler - ©BSFOTO

Anne Troensegaard

Der er livestreaming fra Grand Prix Kür, der rides søndag kl. 14

Se start- og resultatlister på DRF Live

Link til livestreaming på Hestenettet

 

Foto: Anne Troensegaard måtte knibe en glædeståre - Seduc spillede med hele vejen - ©BSFOTO

 

 

 

 

Sune Hansen

 

 

 

 

Foto: Herlig grimasse fra Sune Hansen på Blue Hors Romanov - der gik sit bedste - ©BSFOTO

 

 

 

 

 

 

DM I DRESSUR FOR SENIORER - BROHOLM - 29/7-1/8

Anne Troensegaard vandt 1 afd. af DM foran Anne van Olst og Sune Hansen

Lave karakterer i 1. afd. - kun 5 ryttere kom over 65%

2. afd. rides i Grand Prix Special i dag kl. 12.15

Start- og resultatlister kan ses på DRF Live

Link til startlister på DRF Live

Link til Dansk Rideforbund

 
 
 
Arkivfoto: Anne Troensegaard og Seduc - ©BSFOTO

 

Timothee Anciaume og Lamm de Fetan

 

 

LAMM DE FETAN SOLGT

Den franske rigmand Edouard de Rothschild har købt den 11-årige Selle Francais-hingst Lamm De Fetan

Lamm de Fetan er hidtil blevet redet af Timothee Anciaume

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Timothee Anciaume og Lamm de Fetan - ved EM 2009 - ©BSFOTO

Louise Estup og De Daphne H

DM I DRESSUR FOR SENIORER - BROHOLM - 29/7-1/8

Stævnet starter i dag med MB1 og MA1 samt Paradressur

1 afd. af DM rides fredag - der er livestreaming fra Kür-finalen søndag

Start- og resultatlister kan ses på DRF Live

Link til startlister på DRF Live

Link til Dansk Rideforbund

 
 
Foto: Louise Estrup og De Daphne H - til start i MA1 på Broholm - ©BSFOTO

TRAKEHNER-AVLSFORBUNDET I DANMARK - FØLBEDØMMELSER 2010

Den obligatoriske følbedømmelse i TAF finder sted fra 30/-2/8

Fredag/lørdag er der bedømmelse i Jylland, og søndag/mandag er der bedømmelse på Sjælland og Lolland

Se mere på TAF's hjemmeside

 
 
 
 
Arkivfoto: Føl fra sidste års følbedømmelse - ©BSFOTO

DANSK VARMBLOD - FØLBEDØMMELSER 2010

Følbedømmelserne i DV er i fuld gang

Region 4 afholder følbedømmelse lørdag d. 31/7

Region 2 og 5 afholder følbedømmelse søndag d. 1/8

Se mere på Dansk Varmblods hjemmeside

 
 
 
Arkivfoto: Føl fra sidste års følskue - ©BSFOTO

Cathrine Dufour

 

 

 

EM I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - KRONBERG - TYSKLAND - 21-25/7

 

Se fotos af de vindende ryttere

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Foto: Cathrine Dufour med sølvmedalje og bamse - ©Stefan Lafrentz/FEI

 

DM I DRESSUR FOR SENIORER - BROHOLM - 29/7-1/8

29 tilmeldte til DM - gamle som nye navne

DM rides over 3 dage med finale i Kür søndag

Derudover er der også klasser fra MB1 til Intermediaire I samt Forbundsmesterskaber for handicappede

Læs mere

 

 

 

EM I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - KRONBERG - TYSKLAND - 21-25/7

Endnu en superflot sølvmedalje til Cathrine Dufour og Atterupgaards Cassidy

Også en superflot bronzemedalje til Anna Kasprzak og Blue Hors Future Cup i ungrytternes Kür-mesterskab

Nanna Merrald blev nr. 9 i juniorernes Kür-mesterskab

Camilla Orloff nr. 9 og Anne-Kathrine Elkjær Holm nr. 15 i ungrytternes Kür-mesterskab

Se resultater her

Læs mere på junioryoungrider.dk

 

 

 

PRINSESSE NATHALIE NEDKOM I GÅR MED EN SØN

Mor og barn har det godt - faderen overværede fødslen

Læs mere på Kongehusets hjemmeside

 

 

 
 
 
Arkivfoto: Prinsesse Nathalie og Digby - ©BSFOTO

 

EM I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - KRONBERG - TYSKLAND - 21-25/7

SUPERFLOT SØLVMEDALJE TIL CATHRINE DUFOUR OG ATTERUPGÅRDS CASSIDY!

Cathrine og Cassidy opnåede 73,842% - Tyske Charlott-Maria Schürmann vandt guld - hollandske Danielle Houtvast vandt bronze

Nanna Merrald blev nr. 8 og er dermed også kvalificeret til Kür-mesterskabet

Hos ungrytterne blev Anna Kasprzak, Camilla Orloff og Anne-Kathrine Elkjær Holm hhv. nr. 5, 6 og 7 - Rikke Bøllingtoft blev nr. 15

Se resultater her

 

EM I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - KRONBERG - TYSKLAND - 21-25/7

Bronzemedaljer til både junior- og ungrytterne

Cathrine Dufour opnåede bedste individuelle danske resultat hos juniorerne

Camilla Orloff opnåede bedste individuelle danske resultat hos ungrytterne

Læs mere - med links

Arkivfoto: Camilla Orloff og Utah - ©BSFOTO

MUNDKURV TIL HESTE?

Dyrenes Beskyttelse ser med bekymring på den stigende anvendelse af mundkurv til heste

Salget af mundkurve til heste er stigende - tilsyneladende for at undgå fedme og forfangenhed

Læs mere på Dyrenes Beskyttelses hjemmeside

 
 
Foto: Mundkurv - nej tak - ikke til os! - ©BSFOTO

 

VORBASSE MARKED - POLITIET FIK LANG NÆSE AF HESTEHANDLERE

Politiet skulle have kontrolleret hestetransporterne, inden de kørte ind på Vorbasse Marked, men hestene var allerede læsset af, da politiet ankom

Læs mere på DR P4 Trekanten

 

 

 

VM 2010 I KENTUCKY - USA

10 dressurryttere har klaret kravet til udtagelse til VM og udgør bruttotruppen

Den endelig udtagelse finder sted efter det internationale stævne i Bernstorfsparken i august

 

Læs mere på Dansk Rideforbunds hjemmeside

 
 
 
 
Foto: Prinsesse Nathalie og Digby - er med i bruttotruppen - ©BSFOTO

 

Ulla Salzgeber og Wakana

 

CDI STRASSEN - AUDI CUP - LUXEMBOURG - 22-25/7

Internationalt dressurstævne

Dansk deltagelse af Fie Skarsø

Ulla Salzgeber til start på Herzruf's Erber - Oliver Luze til start på Helenenhof's Carabas

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
Foto: Ulla Salzgeber - her på Wakana - til start på Herzruf's Erbe i Strassen - ©BSFOTO

 

EM I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - KRONBERG - TYSKLAND - 21-25/7

Holdkonkurrencen rides i dag og i morgen

Cecilie S. Madsen og Christina Møller til start i dag i den første juniorklasse

Anne-Kathrine Elkjær Holm og Camilla Orloff og til start i den første ungrytterklasse

Der er livestreaming fra stævnet

Læs mere - med links

 

 

Camilla Ernst

EM I SPRINGNING FOR JUNIORER, UNGRYTTERE OG BØRN - JARDY - FRANKRIG - 13-18/7

Camilla Ernst vandt sølv ved EM for juniorer

Juniorholdet blev nr. 5 - ungrytterholdet nr. 11

Belgiske Olivier Philippaerts vandt guld hos juniorerne - svenske Douglas Lindelöw vandt guld hos ungrytterne

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
 
Foto: Camilla Ernst og Rivaro - ©Christoph Bricot/FEI
 
Eric Lamaze og Hickstead

CHIO AACHEN 2010 - TYSKLAND - 13-18/7

ROLEX GRAND PRIX SPRINGNING

Canadieren Eric Lamaze vandt den store Rolex Grand Prix-springning på Hickstead

Puis Schwizer blev stævnets mest vindende springrytter - og Hickstead blev stævnets bedste springhest

Læs mere - med fotos

 
Foto: Eric Lamaze og Hickstead - ©ROLEX

Michael Søgård og Matrix

MICHAEL SØGÅRD FLYTTER TILBAGE TIL HULBÆKGÅRD

Efter knap et år i Hillerød Sportsrideklub flytter Michael tilbage til Hulbækgård

Hillerøds dressurhold vandt fornylig DM i dressur med Michael på holdet

Læs mere på Michael Søgårds hjemmeside

 
 
 
 
Foto: Michael Søgård og Matrix - fra DM for hold - ©BSFOTO

Edward Gal og Moorlands Totilas

CHIO AACHEN 2010 - TYSKLAND - 13-18/7

Holland vandt holdkonkurrence i dressur foran Tyskland og England

Edward Gal og Moorlands Totilas vandt Grand Prix Special og satte ny rekord

Anne van Olst til start i Grand Prix Kür i dag kl. 9.50

Læs mere

 
Arkivfoto: Edward Gal og Moorlands Totilas - ©BSFOTO

Edward Gal og Totilas

CHIO AACHEN 2010 - TYSKLAND - 13-18/7

Grand Prix Special rides i dag kl. 9

Det danske hold kvalificerede sig ikke til holdkonkurrencen, men Anne van Olst, Mikala Münter-Gundersen og Anne Troensegaard starter individuelt

Mikala Münter Gundersen er 1. rytter - Edward Gal sidste rytter

Link til livestreaming fra dressuren

Link til start- og resultatlister

Broholm slot

DM I DRESSUR FOR SENIORER - BROHOLM - 30/7-1/8

Advokatfirmaet Gorrissen Federspiel vil styrke DM i dressur for seniorer og går ind som hovedsponsor for DM i 2010 og 2011

Broholm bliver også rammen om DM i 2011

Læs mere på Dansk Rideforbunds hjemmeside

 
Foto: Broholm slot- rammen om DM 2010 og 2011 - ©BSFOTO

Greetings

 

VM I DRESSUR I VERDEN FOR UNGE HESTE

De svenske heste er udtaget

3 af hestene er efter Blue Hors Don Romantic

Læs mere - med fotos af de udtagne heste

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Foto: Den charmerende Greetings e. BH Don Romantic - udtaget i 6-års holdet - ©BSFOTO

Anne van Olst og Clearwater

CHIO AACHEN 2010 - TYSKLAND - 13-18/7

Anne van Olst, Mikala Münter-Gundersen og Anne Troensegaard kvalificerede sig individuelt til Grand Prix Special, men er ude af holdkonkurrencen

ndviduelt blev Edward Gal bedste rytter med Moorlands Totilas

Læs mere (rettet)

 
Arkivoto: Anne van Olst og Clearwater - bedste dansker i Grand Prix - ©BSFOTO

CHIO AACHEN 2010 - TYSKLAND - 13-18/7

Isabell Werth vandt Grand Prix

Belgiske Julie de Deken vandt U25-klassen

Anne van Olst, Mikala Münter-Gundersen og Anne Troensegaard er til start i dag

Læs mere

Arkivoto: Mikala Münter-Gundersen og Leonberg - til start i Aaachen - ©BSFOTO

Annemette Summers Mortensen og Mitchell Imhoff

CHIO AACHEN 2010 - TYSKLAND - 13-18/7

Internationalt stævne i dressur, springning, military, voltigering og kørsel

Dansk deltagelse i dressur, hvor der er både 5- og 4-stjenede klasser, Lille Tur og U25-klasser

Annemette Summers Mortensen og Lisbet Seierskilde er til start i dag i U25

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 

 
Arkivoto: Annemette Summers Mortensen og Mitchell Imhoff - til start i Aaachen - ©BSFOTO

Andreas Helgstrand og Tørveslettens Stamina

 

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

3-dobbelt dansk sejr i finalen for 5-års dressurheste

Andreas Helgstrand vandt klassen på Tørveslettens Stamina

John Hvalsøe Saul på Aston Martin og Nanna Merrald på So What delte 2. pladsen

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
Foto: Andreas Helgstrand og Tørveslettens Stamina - ©BSFOTO

Anky van Grunsven og Painted Black

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

Anky van Grunsven og IPS Painted Black vandt Grand Prix Kür i Exquis World Dressage Masters

Ulla Salzgeber blev nr. 2 og Tinne Wilhemson-Silfven nr. 3

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
 
Foto: Anky van Grunsven og IPS Painted Black - ©BSFOTO

Patrik Kittel og Debonnet

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

Patrik Kittel vandt finalen for 7-års dressurheste på Debonnet

Lone Madsen og Heslegaards Rolex bedste dansker som nr. 4 og 1. uplacerede

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
Foto: Patrik Kittel og Debonnet - ©BSFOTO

Andreas Helgstrand og Uno Donna Unique

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

Dobbelt dansk sejr i finalen for 6-års dressurheste

Andreas Helgstrand vandt klassen på Uno Donna Unique

Jim Rasmussen blev nr. 2 på Alibi D, og svenske Sandra Stentorp blev nr. 3 på Greetings

Se fotoserie af Andreas og Uno Donna Unique

Foto: Andreas Helgstrand og Uno Donna Unique - ©BSFOTO

Thomas Velin og Godsend du Reverdy

 

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

Svensk jubel da Rolf-Göran Bengtsson vandt den store Grand Prix-springning, og Malin Bayard-Johnson blev nr. 2

Thomas Velin havde en fin runde, men fik desværre 8 fejl

Se resultater fra stævnet her

 

Foto: Thomas Velin og Godsend du Reverdy - ©BSFOTO

Tina Lund og Chubon Ravneshave

 

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

Tina Lund - altid frisk til at underholde publikum - deltog i Ride and Drive

Men selvom hun red, løb og kørte, som havde hun stjålet hest, løbehjul og bil med trailer, var det alligevel 3 svenskere med Douglas Lindelöw i spidsen, der vandt klassen

Se fotoserie af Tina Lund m.fl.

Foto: Tina Lund og Chubon Ravnes-Have - ©BSFOTO

 

William Funnell og Kanelle de la Baie

 

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

Engelske William Funnell og Kanelle de la Baie vandt JMS Falsterbo Derby

Kun 2 ryttere kom fejlfri gennem den lange og svære bane

Tyske Jörg Naeve og Coolidge blev nr. 2

Tina Lund leverede et flot ridt, men fik desværre 8 fejl

Se fotoserie af Tina Lund og Zamiro

 

 
Foto: William Funnell og Kanelle de la Baie - ©BSFOTO
 
Anky van Grunsven og Painted Black

 

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

Anky van Grunsven og IPS Painted Black vandt Grand Prix Kür

Ulla Salzgeber blev nr. 2 og Tinne Wilhemson-Silfven nr. 3

Se fotoserie af Anky van Grunsven og IPS Painted Black

Tekst og flere fotos følger

 
 
Foto: Anky van Grunsven og IPS Painted Black - ©BSFOTO

Linnea Ericsson

 

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

Linnea Ericsson og Zandiego vandt finalen for 6-års springheste - sidste år vandt de 5-års finalen

Andreas Schou og Lertevangs Coleir nr. 6 og 1. uplacerede - Linnea nr. 7 på Ecuador - Jennifer Fogh nr. 9 på Queen Carola

 
 
Foto: En glad Linnea Ericsson - ©BSFOTO

Tina Lund med kanin

 

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

Tina Lund og Thomas Velin placeret i de indledende springklasser

Tina Lund har kvalificeret sig til JMS Derby

Thomas Velin har har kvalificeret sig til Falsterbo Grand Prix

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
 
Foto: Tina Lund med kanin - fra sidste år kaninhopning i Falsterbo - ©Pressefoto Falsterbo

 

Messecenter Herning

SKAL DANMARK VÆRE VÆRTSLAND FOR EM 2013 I DRESSUR OG SPRINGNING?

JBK Horse Shows, Sport Event Denmark, Herning Kommune og Dansk Ride Forbund arbejder i fællesskab på at få EM i dressur og springning til Danmark i 2013.

Læs mere

 
 
Foto: Messecenter Herning - ©Pressefoto MCH
Anky van Grunsven og Salinero

 

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

Anky van Grusven og IPS Painted Black vandt Grand Prix i Exquis World Dressage Masters

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Anky van Grunsven - her på Salinero - ©BSFOTO

 

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

Patrik Kittel vandt den indledende klasse for 7-års heste med Don Schufro-sønnen Debonnet

4 danske ryttere videre til 7-års finalen

2 ryttere diskvalificeret pga blod i hestens mund

Læs mere

 
Arkivfoto: Patrik Kittel - så fik vi endelig en 1. plads! - ©BSFOTO

Anne Troensegaard og Seduc

CHIO AACHEN 2010 - TYSKLAND - 9-18/7

Internationalt stævne i 5 discipliner

Sune Hansen, Anne van Olst, Mikala Münter Gundersen og Anne Troensegaard udgør det danske dressurhold, der er udtaget til nationskonkurrencen i Aachen

I Aachen testes "OL-modellen" - så kun 3 af rytterne starter for holdet

Læs mere

 
Arkivfoto: Anne Troensegaard og Seduc - med på holdet i Aachen - måske! - ©BSFOTO

 

VM 2010 - USA

HOLLANDSK DRESSURLANDSHOLD TIL VM UDTAGET

Den hollandske dressurlandstræner har udtaget det hold, der skal deltage i VM 2010 i USA

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Edward Gal og Moorlands Totilas - naturligvis med på holdet - ©BSFOTO
Andreas Helgstrand og Uno Donna Unique

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

Andreas Helgstrand vandt 6-års klassen med Uno Donna Unique

Flere danske ryttere til start i 7-års dressurklassen i dag

Grand Prix rides i dag - ingen danske ryttere til start

Læs mere

Arkivfoto: Andreas Helgstrand og Uno Donna Unique - ©BSFOTO

 

DANSK RIDE FORBUND OG BØRNESIKKERHEDSFONDEN LANCERER NY KAMPAGNE

Kampagnen har titlen "Vis hensyn, når hestekræfterne mødes"

Læs mere på Dansk Rideforbunds hjemmeside

 

Tørveslettens Stamina

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

8 ud af de 12 finalepladser i 5-års dressurklassen gik til danske ryttere! - Andreas Helgstrand vandt klassen med Tørveslettens Stamina

Også mange danske springryttere kvalificerede sig til finalerne for 5- og 6-års springheste

Læs mere

 
Arkivfoto: Andreas Helgstrand og Tørveslettens Stamina - her i en våd udgave - ©BSFOTO

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

De danske springryttere godt fra start i unghesteklasserne

Mange fejlfri danske ridt i de indledende klasser for 5- og 6-års springheste

Indledende klasser for 5-års dressurheste rides i dag

Læs mere

 
Arkivfoto: Linnea Ericsson og Zandiego U - fejlfri i 6-klassen - ©BSFOTO

UDTAGELSE TIL UVM - NORGE - 1-4/7

Forvirring ved den norske udtagelse til VM i dressur for unge heste i Verden

Tailormade Lancelot var først udtaget, men efter protest pga ejerforhold alligevel ikke udtaget

Læs mere

 
Arkivfoto: Tailormade Lancelot - først udtaget - så ikke udtaget - ©BSFOTO
Nanna Merrald

 

NORDISKE MESTERSKABER I DRESSUR - NORGE - 1-4/7

Nanna Merrald - nordisk mester for juniorer - Cathrine Dufour fik bronze

Anna Kasprzak fik sølv hos juniorerne (efter fintælling) - Camilla Orloff bronze

Anne Troensegaard - nordisk mester for seniorer - Mikaela Lindh fik bronze (for Finland)

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Nanna Merrald - nordisk mester 2010 - ©BSFOTO

 

Anne Troensegaard og Seduc

NORDISKE MESTERSKABER I DRESSUR - NORGE - 1-4/7

De danske seniorer vandt også holdguld

Individuelt satte de 4 danske kat. I-ponyryttere sig på de 4 første pladser - også dansk vinder i kat. II

De individuelle finaler for juniorer, ungryttere og seniorer rides i dag i Kür

Læs mere

 
Arkivfoto: Anne Troensegaard og Seduc - hentede guldet hjem til Danmark - ©BSFOTO

FALSTERBO HORSE SHOW - SVERIGE - 3-11/7

Internationalt stævne i dressur og springning med Exquis World Dressage Masters og Meydan Nations Cup

Rigtig mange danske ryttere til start

Indledende klasser for 5- og 6-års springheste rides mandag

Indledende klasser for 5- og 6-års dressurheste rides tirsdag og onsdag

Læs mere

 

CSI SPANGENBERG - TYSKLAND - 1-4/7

Internationalt springstævne

Kristian Skovrider, Charlotte Lund, Morten Gram, Eva Kragh Pedersen, Rikke Hastrup og Christoffer Lindenberg til start

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Kristian Skovrider - til start i Spangenberg - ©BSFOTO

Ibsy Bibsy "G"

TRAKEHNER SOMMERSTÆVNE 2010 - RINGSTED/SKANDERBORG - 3-4/7

Trakehner-Avlsforbundet i Danmark afholder hoppekåring i weekenden

Ved stævnet afholdes der også dressurklasser - her deltager bl.a. hingsten Aston Martin

Læs mere

 
Arkivfoto: Så skal der løbes i takt - Ibsy Bibsy "G" - bedste 2-års i 2009 - er med i Ringsted - ©BSFOTO

Anna Kasprzak

NORDISKE MESTERSKABER I DRESSUR - NORGE - 1-4/7

De danske ryttere var suveræne på 1. dagen

Ungrytterne, juniorrytterne og kat. I ponyrytterne blev alle nordiske mestre

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Anne Kasprak - med på det vindende ungrytterhold - ©BSFOTO

Anne Troensegaard og Seduc

NORDISKE MESTERSKABER I DRESSUR - NORGE - 1-4/7

Der afholdes NM for både pony-, junior- og ungryttere samt seniorer - hold og individuelt

Stærke danske hold til start

Seniorerne til start på avlsmæssigt interessant hestemateriale

Læs mere

 
Arkivfoto: Anne Troensegaard og Seduc - forsvarende nordisk mester - ©BSFOTO

GÅ TIL NYHEDSARKIV