Her kan din annonce stå - klik for at se mere

NYHEDSARKIV 2011

 

 

 

BRÆNDEMÆRKNING AF HESTE FORTSAT TILLADT I TYSKLAND

Den tyske forbundsdag har forkastet et forslag om at forbyde brændemærkning

Læs mere

 

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Brændemærkning - fortsat tilladt i Tyskland - ©BSFOTO

INDOOR BRABANT - HOLLAND - 24-27/3

Denis Lynch fra Irland vandt den sidste Rolex FEI World Cup-kvalifikation i springning på Abbervail van het Dingeshof

Hollænderne Jeroen Dubbeldam, Eric van der Vleuten og Piet Raijmakers Jr. blev hhv. nr. 2, 3 og 4

De 2 svenske ryttere Rolf-Göran Bengtsson og Malin Bayard Johnsson har kvalificeret sig til World Cup-finalen i Leipzig

Læs mere - med fotos

 
 
 
Foto: Denis Lynch på kæmpehesten Abbervail van het Dingeshof - får overrakt et Rolex-ur - ©Dirk Caremans/FEI

 

Tina Lund og Zamiro

LANDSSTÆVNE I SPRINGNING - FREDERICIA - 25-27/3

Tina Lund vandt indendørs DRF-mesterskab i springning 2011 på Zamiro efter en spændende omspringning, hvor Kasper H. Hansen blev nr. 2 og Carsten Ganderup nr. 3.

Linnea Ericsson vandt søndagens Youngster-klasse på Zandiego U, Shane Carey vandt MA2, Tina Lund vandt MB2, og juniorklassen blev vundet af Mie Daugaard Reimer

Læs mere på DRF's hjemmeside

Se resultater fra stævnet her

 
 
Arkivfoto: Tina Lund og Zamiro - her udendørs - blev indendørs mester - ©BSFOTO

 

DANSK RIDEFORBUND - REPRÆSENTANTSKABSMØDE - 27/3

DRF afholdt repræsentantskabsmøde, hvor bl.a. Lov om Hestehold blev debatteret

Dressurdommer og hestedyrlæge Hans-Christian Matthiesen blev valgt ind i bestyrelsen

Læs mere på DRF's hjemmeside

 

Adelinde Cornelissen

INDOOR BRABANT - HOLLAND - 24-27/3

Adelinde Cornelissen vandt World Cup-kvalifikationen foran Isabell Werth og Hans Peter Minderhoud

Prinsesse Nathalie og Digby blev nr. 6 og er kvalificeret til World Cup-finalen

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
 
 
Foto: Adelinde Cornelissen på lånehest - vandt sin 5. World Cup-kvalifikation i denne sæson - ©Dirk Caremans/FEI

 

LANDSSTÆVNE I SPRINGNING - FREDERICIA - 25-27/3

Linnea Ericsson vandt fredagens Youngster-klasse på Zandiego U

Linnea vandt også MA2 på Damgårdens Extens og blev nr. 4 på Qruella M. Shane Carey blev nr. 2 og Torben Frandsen nr. 3

Maja Juhl Sørensen og Michala Johansen vandt hver en juniorklasse

Camilla Ernst og Sara Dam vandt i MB2

Se start- og resultatlister her

Arkivfoto: Linnea Ericsson og Zandiego U - vandt fredagens youngster-klasse - ©BSFOTO

 

INDOOR BRABANT - HOLLAND - 24-27/3

Prinsesse Nathalie blev nr. 3 i den indledende Grand Prix og er tæt på en plads i World Cup-finalen

Adelinde Cornelissen vandt klassen foran Isabell Werth

Grand Prix Kür rides lørdag kl. 13.30 - prinsesse Nathalie har starttid 15.30

Klassen livestreames af FEI TV

Læs mere (rettet)

 
Arkivfoto: Prinsesse Nathalie og Digby - nr. 3 i Grand Prix - med god mulighed for en plads i World Cup-finalen ©BSFOTO

 

INDOOR BRABANT - HOLLAND - 24-27/3

Internationalt stævne med World Cup-kvalifikation i dressur og springning

Den indledende Grand Prix i Reem Acra World Cup-kvalifikationen i dressur rides fredag kl. 12

Prinsesse Nathalie har starttid 14.39

Klassen livestreames fra stævnets hjemmeside

 

Se start- og resultatlister her

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Adelinde Cornelissen - går efter sin 5. World Cup-sejr i denne sæson - ©BSFOTO

 

 

LANDSSTÆVNE I SPRINGNING - FREDERICIA - 25-27/3

Fredericia Rideklub afholder landsstævne i springning med DRF's indendørs mesterskab

Stort antal starter med klasser for både juniorer og seniorer, youngster-klasser og højdespringning

Tina Lund, Kristian Skovrider, Torben Frandsen, Jennifer Fogh Petersen, Ulrik Kjær, Linnea Ericsson, Camilla Ernst og mange flere til start

Se foreløbig startliste her

Link til klubbens hjemmeside

 

Belamour

HINGSTEFREMVISNING - FLYINGE - 25-26/2

Flyinge afholder hingstefremvisning fredag og lørdag - der er gratis adgang

I showet deltager såvel spring- som dressurhingste, og Celle deltager med 4 hingste

Flyinge kan iøvrigt tilbyde Totilas i deres hingsteprogram

Læs mere på Flyinges hjemmeside

 
 
 
Arkivfoto: Hingsten Belamour e. Belissimo M/Lord Sinclair - deltager i showet - ©BSFOTO

 

Edward Gal

INDOOR BRABANT - HOLLAND - 24-27/3

Internationalt stævne med World Cup-kvalifikation i dressur og springning

Prinsesse Nathalie, Adelinde Cornelissen og Edward Gal til start i dressur

World Cup-kvalifikationen i dressur rides lørdag og i springning søndag

Livestreaming fra stævnet

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Edward Gal - til start i s'Hertogenbosch - dog ikke på Sisther de Jeu, men på Interfloor Next One - ©Kit Houghton/FEI

 

Victoria Vallentin

LANDSSTÆVNE I DRESSUR FOR PONYER - HERNING - 18-20/3

Kirstine Juel Månsson vandt Kür-klassen hos kat. 2 på Simon og blev samlet vinder af 1. afdeling af Ecco Cup

Norske Alexandra G. Andresen vandt Kür-klassen hos kat. 1 på Not for Sale foran Victoria E. Vallentin på Natalina. Det var dog Victoria, der blev samlet vinder af 1. afdeling af Ecco Cup for kat. 1

Læs mere og se flere fotos på ponydressur.dk

Se start- og resultatlister her

Arkivfoto: Victoria E. Vallentin og Natalina - Foto: ©Caroline Aarosin

 

Insterburg

HINGSTEFREMVISNING - TULLSTORP - 19-20/3

Den svenske dressurrytter Jan Brink, der fornylig var testrytter til Unghestechampionatet i Herning, afholder hingstefremvisning på Tullstorp i denne weekend

Hingstene Chirlon, Hohenstaufen II, JJ RayBan, Flash Dancer, Bellagio, Insterburg, Sohn der Sonne og Ampère fremvises

Link til Tullstorp her

Videoklip fra fremvisningen kan ses her

 
Arkivfoto: Trakehnerhingsten Insterburg deltager - her med sin tidligere rytter Carola Koppelmann - ©BSFOTO

 

Joachim Thomasen og Aithon

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - HOLTE RIDEKLUB - 18-20/3

Nanna S. Merrald vandt fredagens MB1 på So What

Joachim Thomsen vandt 1. afd. af Prix St. Georges på Figaro Flower, Cathrine Dufour vandt 2. afd. på Aithon

Thomas D. Larsen vandt Intermediaire II med Græsmarkens Don Pedro

Lørdag rides 1. afd. af Bundgård Byg samt Grand Prix

Se start- og resultatlister her

 
 
Arkivfoto: Joachim Thomsen og Aithon - vandt hver for sig en afdeling af Prix St. Georges i Holte - ©BSFOTO

 

Sille Engermann

LANDSSTÆVNE I DRESSUR FOR PONYER - HERNING - 18-20/3

Sille Engermann vandt fredagens første klasse for kat. 2 på Milan og blev nr. 2 på Lasco, Caroline Klemmensen blev nr. 3

Philip Lindberg vandt den ene klasse for kat. 1 på Brooklands Moonwalker foran Victoria Vallentin og Emilie Holm Toft

Nana Gajhede vandt den anden klasse for kat. 1 på Lucas foran Amanda Overgaard og Ida Knold

Se start- og resultatlister her

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Sille Engermann og Lasco - Foto: ©BSFOTO

 

 

HINGSTEDAG SJÆLLAND - RINGSTED - 20/3

Frederiksborg Hesteavlsforeningen og Dansk Oldenborgavl afholder hingsteshow på søndag i Ringsted Sportsrideklub

Læs mere her

 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Betina Jæger og Stuntmann af Hvarre - fra sidste års hingstedag - ©BSFOTO

LANDSSTÆVNE I DRESSUR FOR PONYER - HERNING - 18-20/3

Herning Rideklub afholder landsstævne i dressur for ponyer med 1. afdeling af Ecco Cup

Mange dygtige ryttere til start

Se start- og resultatlister her

 
 
 
 
Arkivfoto: Caroline Smidt - til start i Herning - Foto: ©Caroline Aarosin - der også er til start

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - HOLTE RIDEKLUB - 18-20/3

Landsstævne med klasser fra MB1 til Grand Prix Special, 1. afd. af Bundgaard Byg Cup og Ecco U25

Deltagelse af bl.a. Lotte Vagner, Bo Høstrup, Sidsel Johansen, Maria A. Andersen, Cathrine Dufour, Nanna S. Merrald, Birgitte Byrialsen samt ryttere fra Sverige, Tyskland og Kina!

Der er gratis adgang

Se foreløbig startliste her

 
Arkivfoto: Lotte Vagner og Solero - til start i Grand Prix - ©BSFOTO

 

DANSK VARMBLOD - HINGSTEKÅRING - HERNING - 10-13/3

Kåringsbeskrivelserne for de kårede hingste kan nu ses på DV's hjemmeside

Se beskrivelserne her

 

 

Sune Hansen og Blue Hors Romanov

DANSK VARMBLOD - HINGSTEKÅRING - HERNING - 10-13/3

Sune Hansen vandt Grand Prix Kür med Blue Hors Romanov, der også blev Årets Hingst

Anette Ejlersgaard blev nr. 2 med Mikado Engvang, og Andreas Helgstrand blev nr. 3 med Polka Hit Nexen

Se videoklip fra klassen her

 
 
 
 
Arkivfoto: Sune Hansen med Blue Hors Romanov - Årets Hingst - ©BSFOTO

 

10 springbetonede og 14 dressurbetonede hingste i Hold 1 blev godkendt til afprøvning

De springbetonede havde forskellige fædre - hos de dressurbetonede var 2 efter BH Romanov og 3 efter BH Zack

De 2 hingste e. Romanov - kat. nr. 55 og 56 blev senere solgt på auktion for hhv. 200.000 kr. og 300.000 kr.

Se de godkendte hingste her

 

DANSK VARMBLOD - HINGSTEKÅRING - HERNING - 10-13/3

Konkurrenceklasserne for kårede hingste starter i dag - der er også deltagelse af udvalgte DV-hopper og DV-valakker

Der er dressurklasser fra gangartsklasser for ungheste til Grand Prix samt springklasser fra L til SB

Se start- og resultatlister på DRF Live

 

 
 
Arkivfoto: Mikado Engvang e. Midt-West Ibi-Light - til start i Grand Prix - ©BSFOTO

 

Aston Martin

 

DANSK VARMBLOD - HINGSTEKÅRING - HERNING - 10-13/3

De 4-års og ældre hingste samt forædlerhingstene blev fremstillet torsdag

Se hvilke hingste, der har opnået kåring

 

 

 
 
 
Arkivfoto: Aston Martin - danskavlet trakehnerhingst kåret i DV - ©BSFOTO

 

 

DANSK VARMBLOD - HINGSTEKÅRING - HERNING - 10-13/3

Hingstekåring, unghestechampionat, clinics med Edward Gal og Tristan Tucker, konkurrenceklasser med kårede hingste, 2 aftenshows, auktion og udstilling

Livestreaming alle dagene

Læs mere

 

 

Arkivfoto: Edward Gal - giver clinic i Herning og deltager i aftenshowet - ©BSFOTO

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - VALLENSBÆK - 3-6/3

Annegrethe Törnblad vandt 1. afd. af Københavnsmesterskaberne i MA1 på Donna Rubin

Charlotte Brostrøm vandt MB-1 på Deja-Vu, Jannie Arnvel vandt LA-4 på Zoom-In Firfod og Nynne Ebbenæs vandt LA1 på Gørklintgårds San Tiago

Se resultater på DRF Live

 
 
Arkivfoto: Annegrethe Törnblad og Donna Rubin e. Heslegårds Rubin - vandt MA1 - ©BSFOTO

 

HORSES AND DREAMS MEETS GERMANY - HAGEN - TYSKLAND - 4-8/5

Drømmehesten Totilas får sin internationale stævnedebut med sin nye rytter Matthias A. Rath ved stævnet "Horses and Dreams meets Germany" i maj måned

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Totilas - drømmehest og publikumsmagnet - til start i Hagen - ©BSFOTO

SVENSK VARMBLOD - BRUGSPRØVE AF HINGSTE - FLYINGE - 26/2-5/3

Læs mere - med link til resultater og videoklip

 

 

EUROCLASSICS PFERDEFESTIVAL - BREMEN - 3-6/3

4-stjernet internationalt dressur- og springstævne

Anne Troensegaard er til start i dressur

Rikke Belinda Barker vandt stævnets første springklasse - også placeringer til Nadja Christoffersen

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Anne Troensegaard og Seduc - til start i Bremen - ©BSFOTO

 

GÖTEBORG HORSE SHOW - 24-27/2

Adelinde Cornelissen vandt World Cup-kvalifikationen foran Patrik Kittel og Isabell Werth

Andreas Helgstrand og Polka Hit Nexen blev nr. 5 med et flot nyt klassisk Kür-program

Prinsesse Nathalie og Horsebo Smarties blev nr. 14

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
Foto: Adelinde Cornelissen og Jerich Parzival - vandt Grand Prix Kür - ©Roland Thunholm/FEI

 

 

LANDSSTÆVNE I SPRINGNING - HOLTE RIDEKLUB - 25-27/2

Ulrik Kjær vandt fredagens MB1 på Aagaardens Elina, blev nr. 3 på Cayenne S og nr. 5 på Broholms Apollo. Tina Lund blev nr. 2 på Amaretto, og Christina Fobian blev nr. 4 på Følholms C-Day

Simon Yde vandt MB1, Stine Gottschalk vandt LA2, og Natasha Moberg vandt LA1

 

Se start- og resultatlister på DRF Live

 

 

 

SUNDEVED DRESSURFESTIVAL- 25-27/2

Rune Willum vandt den ene af fredagens MB1-klasser - Cecilie Lyndrup og Lambada vandt den anden

Cathrine Dufour vandt MA1, Sidsel M. Johansen vandt Intermediaire II og Sofie Jeppesen vandt U25

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Cecilie Lyndrup på Lene Hobergs Lambada - vandt MB1 - ©BSFOTO

GÖTEBORG HORSE SHOW - 24-27/2

Adelinde Cornelissen vandt den indledende Grand Prix i Reem Acra FEI World Cup-kvalifikationen foran Patrik Kittel og Isabell Werth

Flot World Cup-debut til Andreas Helgstrand og Polka Hit Nexen, der blev nr. 6 til trods for et lille ekstra "Polka-trin"

Prinsesse Nathalie og Horsebo Smarties blev nr. 9

Grand Prix Kür rides lørdag aften kl. 20 - livestreaming ved FEI TV

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Adelinde Cornelissen og Jerich Parzival - vandt Grand Prix - ©Kit Houghton/FEI

 

GÖTEBORG HORSE SHOW - 24-27/2

God start for svenske Rolf-Göran Bengtsson og irske Shane Carey i torsdagens springklasser

Fredagens 150 cm klasse livestreames kl. 18 - her er Shane Carey og Thomas Sandgaard til start

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Rolf-Göran Bengtsson - vandt 2 af torsdagens klasser - ©BSFOTO

 

GÖTEBORG HORSE SHOW - 24-27/2

Fredagens Grand Prix dressur livestreames fra stævnets hjemmeside

Klassen starter kl. 13.20. Prinsesse Nathalie er første rytter, Andreas Helgtrand har starttid 13.40, Isabell Werth starttid 15.25 og Adelinde Cornelissen 15.55

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming

Tidligere sendte udsendelser som Andreas Helgstrands clinic vil kunne ses i videoarkivet

Se oversigten over de programmer, der livestreames

 

 

Cathrine Dufour

SUNDEVED DRESSURFESTIVAL- 25-27/2

Sundeved Rideklub afholder landsstævne i dressur i weekenden med ECCO Junior og Young Rider Cup og U25 Grand Prix

De fleste af Danmarks bedste junior- og ungryttere er til start

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
 
 
 
Arkivfoto: Cathrine Dufour og Atterupgårds Cassidy e. Caprimond - til start i Sundeved - ©BSFOTO

Polka Hit

GÖTEBORG HORSE SHOW - 24-27/2

Internationalt spring- og dressurstævne med World Cup-kvalifikationer i dressur og springning

Prinsesse Nathalie og Andreas Helgtrand til start i dressur

Andreas Schou, Thomas Sandgaard, Shane Carey, Rikke Belinda Barker, Christiane Teztlaff, Regitze Ericsson og Camilla Ernst til start i springning

Livestreaming ved FEI TV

Læs mere

 
Arkivfoto: Rolf-Göran Bengtsson ser på Andreas Helgstrand og Polka Hit Nexen - de er alle 3 til start i Göteborg - ©BSFOTO

 

 

LANDSSTÆVNE I SPRINGNING - HOLTE - 25-27/2

Holte Rideklub afholder landsstævne i springning den kommende weekend

Tina Lund, Linnea Ericsson, Marie Moesgaard, Ulrik Kjær og mange flere til start

Holte Rideklub fejrer 75-års jubilæum i år

 

Læs mere

 

 

 

Romanov

HINGSTESHOW - VECHTA - 20/2

De tyske hingstestationer Ahlers, Jens Meyer, Wiesenhof og "Dressurpferdeleistungszentrum Lodbergen/Harli Seifert" fremviser hingste søndag kl. 14

Lodbergen fremviser bl.a. Rohdiamant

Se de deltagende hingste her

Showet livestreames af ClipMyHorse - link her

 
 
Arkivfoto: Romanov - opdrættet af Harli Seifert - et af de mange kendte afkom e. Rohdiamant - ©BSFOTO

 

VR CLASSICS 2011 - NEUMÜNSTER - 17-20/2

Ulla Salzgeber vandt den indledende Grand Prix i World Cup-kvalifikationen foran Isabell Werth og Hans Peter Minderhoud

Prinsesse Nathalie blev kun nr. 4, da Digby blev forskrækket sidst i programmet - Mikaela Lindh blev nr. 10

Grand Prix Kür rides søndag kl. 9.55 - prinsesse Nathalie har starttid kl. 11.44

Link til livestreaming ved FEI TV

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Ulla Salzgeber - her på Wakana - vandt Grand Prix på Herzruf's Erbe - ©BSFOTO

 

SPORTSRIDEKLUBBEN LERBÆK BLIVER "GRØN" RIDEKLUB

Klubben har etableret projekt Grøn Rideklub, der skal skabe løsninger, som giver en markant besparelse på energiforbruget

Læs mere på Dansk Rideforbunds hjemmeside

 

Martin Christensen

VR CLASSICS 2011 - NEUMÜNSTER - 17-20/2

Prinsesse Nathalie blev nr. 2 med Horsebo Smarties i den nationale Grand Prix, og Martin Christensen blev nr. 3

Den indledende Grand Prix i World Cup-kvalifikationen rides lørdag kl. 8 - prinsesse Nathalie er sidste rytter med starttid kl. 10.58

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Martin Christensen og Anatol - nr. 3 i Grand Prix foran Isabell Werth - ©BSFOTO

 

VR CLASSICS 2011 - NEUMÜNSTER - 17-20/2

Prinsesse Nathalie starter Horsebo Smarties i den nationale Grand Prix, der rides fredag kl. 10.30

Martin Christensen har starttid kl. 11.30, prinsesse Nathalie har starttid kl. 11.48 - Isabell Werth er sidste rytter i klassen med Don Johnson kl. 12.06

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

Link til start- og resultatlister

 
Arkivfoto: Horsebo Smarties - her med sin tidligere rytter Michael Søgaard - er til start i Grand Prix med prinsesse Nathalie - ©BSFOTO

 

ARCTIC EQUESTRIAN GAMES - NORGE - 17-27/2

Internationalt spring- og dressurstævne samt hingstekåring i Norsk Varmblod

Flere danske ryttere til start i både springning og dressur

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Anne Troensegaard og Seduc - til start i Norge - ©BSFOTO

HINGSTEKÅRING OG HINGSTESHOW - MIDDELFART - 19-20/2

Trakehner Avlsforbundet i Danmark og Dansk Oldenborg Avl afholder hingstekåring og hingsteshow på Middelfart Ridecenter i den kommende weekend

Lørdag er der fremvisning på hård bund, trekantsbane og løsspringning - søndag vises hingstene løs, og allerede kårede hingste vil give opvisning

Blandt de deltagende hingste er oldenborghingsten Eminenz og trakehnerhingstene Aston Martin og Preussenwind

Læs mere på Dansk Oldenborg Avls hjemmeside

Læs mere på Trakehner Avlsforbundets hjemmeside

 

VR CLASSICS 2011 - NEUMÜNSTER - 17-20/2

Internationalt spring- og dressurstævne med World Cup-kvalifikation i dressur

Prinsesse Nathalie, Sune Hansen, Martin Christensen og Mikaela Lindh til start i dressur

Andreas Schou samt flere danske ungryttere til start i springning

Livestreaming ved ClipMyHorse og FEI TV

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Prinsesse Nathalie - til start i Neumünster - ©BSFOTO

 

GINA TRICOT GRAND PRIX 2011 BORÅS - SVERIGE - 10-13/2

Svensk elitestævne i springning med deltagelse af Linnea Ericsson og Shane Carey

Linnea Ericsson vandt stævnets største klasse - en 155 Grand Prix-springning - på farmands Qruella M e. Quidam de Revel

1. præmien var SEK 110.000!

Shane Carey blev nr. 7 på Lancero og havde også flere placeringer ved stævnet

Se resultaterne fra stævnet her

 
 
Arkivfoto: Linnea Ericsson - 110.000 svenske kroner rigere - ©BSFOTO

 

Centrum

LANDSSTÆVNE I DRESSUR FOR PONYER - MIDDELFART - 11-13/2

Caroline Aarosin og Malene Aborg vandt lørdagens klasser for kat. 1 - Sille Engermann vandt hos kat. 2

Malene Aborg og Maria L. Pedersen vandt søndagens klasser for kat. 1 - Kirstine Juel Månsson vandt hos kat. 2

Se alle resultater på DRF Live

 
 
 
Arkivfoto: Kat. 1 ponyen Centrum e. DV-hingsten Robin rides nu med succes af Malene Aborg - ©BSFOTO

 

CSI VIGO 2011 - SPANIEN - 11-13/2

Internationalt stævne med Rolex FEI World Cup-kvalifikation i springning

62-årige Michel Robert fra Frankrig vandt kvalifikationen foran Kevin Staut ligeledes fra Frankrig

Svenske Malin Bayard-Johnsson blev nr. 3

Læs mere - med fotos

 
 
Foto: Michel Robert og Kellemoi de Pepita - ©Paco Rey/FEI

 

Selene Finans Danish Derby International Horseshow - Vilhelmsborg - 10-13/2

Internationalt springstævne med deltagelse af de fleste af Danmarks bedste ryttere og ryttere fra bl.a. Sverige, Tyskland og Holland

Sarah Kroman Rosenlund vandt torsdagens klasse for 6-7-års heste foran Andreas Schou og tyske Christoph Lanske

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
 
 
 
Arkivfoto: Sarah Kromann Rosenlund - vandt stævnets første klasse - ©BSFOTO

LANDSSTÆVNE I DRESSUR FOR PONYER - MIDDELFART - 11-13/2

Danmarks bedste ponyryttere deltager i landsstævnet på Middelfart Ridecenter i weekenden

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Regerende danmarksmester Maya Jørgensen og Modderbeek's Flo - til start i Middelfart - ©BSFOTO

SIGNAL IDUNA CUP 2011 - DORTMUND - 9-13/2

Internationalt dressur- og springstævne

Adelinde Cornelissen og Isabell Werth til start i dressur

Dansk deltagelse af Christoffer Lindenberg i U25-springklasserne

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Jerich Parzival redet af Adelinde Cornelissen - til start i Dortmund - ©BSFOTO

 

DANSK VARMBLOD - HINGSTEKÅRING - HERNING - 10-13/3

Videoklip af de heste, der bliver udbudt på auktionen lørdag d. 12/3, kan nu ses på DV's hjemmeside

Se auktionskollektionen her

 

 

HINGSTEFREMVISNING - PAUL SCHOCKEMÖHLE - 6/2

De to tyske tidsskrifter St. Georg og Reiter Revue havde videokameraet med, da Totilas blev præsenteret med sin nye ryttere Matthias Alexander Rath ved Schockemöhles hingsteshow i søndags

Se St. Georgs videoklip her

Se Reiter Revues videoklip her - kan med fordel ses i fuldskærm

 
 
 
Foto: Totilas - ©BSFOTO

JUMPING INTERNATIONAL DE BORDEUAX - FRANKRIG - 4-6/2

Internationalt springstævne med Rolex FEI World Cup-kvalifikation i springning

Philipp Weishaupt fra Tyskland vandt World Cup-kvalifikationen på Catoki

Simon Delestre fra Frankrig blev nr. 2 og Rolf Göran Bengtsson blev nr. 3

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
 
 
Foto: Philipp Weishaupt og Catoki - ©Cecile Grand/FEI

HOLLANDSK VARMBLOD - HINGSTEKÅRING - 's-Hertogenbosch - 2-5/2

Videoklip af de springbetonede hingste, der er gået videre til 2. runde, kan ses her

Videoklip af de dressurbetonede hingste, der er gået videre til 2. runde, vil kunne ses her

Endeligt kåringsresultat kan ses her

 

HINGSTESHOW - PRIVATE HANNOVERANERHINGSTESTATIONER - VERDEN - 5/2

De tyske private hannoveranerhingstestationer fremviser nogle af deres hingste fredag kl. 17

Hingstene Rassolini, Fidertanz, Feuerspiel, Don Index, Hofrat og Hotline er med

Se de deltagende hingste her

Showet sendes ikke live - men kan ses d. 7+8/2 på ClipMyHorse - link her

 

HINGSTESHOW - PRIVATE HOLSTENERHINGSTESTATIONER - ELMSHORN - 4/2

De tyske private holstenerhingstestationer Ahlmann, Hell, Mohr, Völz og Wieger de Bohr fremviser nogle af deres hingste torsdag kl. 19

Se de deltagende hingste her

Der er livestreaming ved ClipMyHorse - link her

 

Eckermann og Montender

HOLLANDSK VARMBLOD - HINGSTEKÅRING - 's-Hertogenbosch - 2-5/2

118 springbetonede hingste og 58 dressurbetonede hingste stiller til kåring

 

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Montender redet af svenske Henrik von Eckermann - er far til en af de fremstillede hingste - ©BSFOTO

Winningmood

MERCEDES BENZ CSI - ZÜRICH - 28-30/1

Internationalt springstævne med World Cup-kvalifikation i springning

Verdens nr. 1 Kevin Staut er til start sammen med 11 af verdens 14 bedste ryttere

ROLEX FEI World Cup-kvalifikationen rides søndag kl. 13.45 - der er livestreaming ved FEI TV

Se start- og resultatlister her

Link til FEI TV

Arkivfoto: Luciana Diniz og Winningmood - til start i Zürich - ©BSFOTO

 

LANDSSTÆVNE I SPRINGNING - BILLUND - 27-29/1

Billund Sportsrideklub afholder landsstævne i springning i denne weekend

Klasser fra LA1 til S - Tina Lund, Andreas og Christian Schou, Thomas Sandgaard, Torben Frandsen og mange flere til start

 

Se start- og resultatlister på DRF Live

 

 

 
 
Arkivfoto: Andreas Schou - til start i Billund - ©BSFOTO

 

SÜDDEUTSCHE HENGSTTAGE 2011 - München-Riem - 27-29/1

Hingstekåring i de sydtyske avlsforbund

79 hingste tilmeldt - fast bund torsdag - løsspringnig fredag - longering, præmiering og auktion lørdag

Se kåringskataloget her (klik på Süddeutsche Hengsttage 2011)

ClipMyHorse livestreamer kåringen

Kåringskandidat e. Quaterback - fra kåringskataloget
 

HINGSTESHOW - LANDGESTÜT CELLE - VERDEN - 27/12

Landgestüt Celle afholder den første af deres hingstefremvisninger i Verden på torsdag

Den danskavlede hannoveranerhingst DMJ Dannebrog e. Don Schufro deltager - se mere her

ClipMyHorse livestreamer showet, der starter kl. 19

Se de deltagende hingste her

Link til ClipMyHorse

 

Arkivfoto: Totilas - mens han stadig blev redet af Edward Gal - ©BSFOTO
Totilas

PAUL SCHOCKEMÖHLES HINGSTEKOLLEKTION 2011

Hingstekollektionen for 2011 inklusive Totilas er nu lagt på Schockemöhles hjemmeside - Zardin Firfod er også med

Lövsta Stuteri bliver forhandler af sæd fra Totilas i Sverige

Det første føl efter Totilas er født i Holland

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Totilas - mens han stadig blev redet af Edward Gal - ©BSFOTO
Adelinde Cornelissen

JUMPING AMSTERDAM 2011 - HOLLAND - 20-23/1

Tæt løb mellem Adelinde Cornelissen og Isabell Werth i Reem Acra FEI World Cup-kvalifikation i dressur

Adelinde Cornelissen vandt, Isabell Werth blev nr. 2 og Patrik Kittel nr. 3

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
Foto: Adelinde Cornelissen og Jerich Parzival - ©Leanjo de Koster, Digishots/FEI

 

Mario Stevens

CSI NEUSTADT DOSSE - TYSKLAND - 20-23/1

Irske Shane Carey klarer sig godt ved stævnet - blev nr. 3 på Temple Road i torsdagens 140 cm springning og nr. 2 i fredagens 145 cm springning

Tyske Felix Hassmann vandt torsdagens klasse og Mario Stevens vandt fredagens klasse

Søren Pedersen har også opnået placeringer ved stævnet

ClipMyHorse livestreamer stævnet - link her

Link til start- og resultatlister

 
Arkivfoto: Mario Stevens - vandt fredagens 145 cm springning - ©BSFOTO

 

JUMPING AMSTERDAM 2011 - HOLLAND - 20-23/1

Internationalt dressur- og springstævne med Reem Acra FEI World Cup-kvalifikation i dressur

Adelinde Cornelissen vandt den indledende Grand Prix foran Patrik Kittel og Isabell Werth

Trakehnerhingsten Kaiser Wilhelm redet af Marrigje van Baalen blev nr. 4 i Prix St. Georges

FEI TV livestreamer World Cup-kvalifikationen lørdag kl. 12.30

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Kaiser Wilhelm - nr. 4 i Prix St. Georges - ©Erik Jørgensen

 

Adelinde Cornelissen

JUMPING AMSTERDAM 2011 - HOLLAND - 20-23/1

Internationalt dressur- og springstævne med Reem Acra FEI World Cup-kvalifikation i dressur

Adelinde Cornelissen og Isabell Werth til start i dressur

FEI TV livestreamer World Cup-kvalifikationen

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Adelinde Cornelissen og Parzival - til start i Amsterdam - ©Kit Houghton/FEI

 

CSI NEUSTADT DOSSE - TYSKLAND - 20-23/1

2-stjernet internationalt springstævne med dansk deltagelse

Linnea Ericsson, Sasha Astrup Jensen, Christoffer Lindenberg, Søren Pedersen og Shane Carey er til start

ClipMyHorse livestreamer stævnet - link her

Link til start- og resultatlister

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Linnea Ericsson - til start i Neustadt Dosse - ©BSFOTO

 

TALENTSAMLING - ECCO CENTRET - TØNDER - 15-16/1

De bedste danske dressurponyryttere, juniorryttere og ungryttere var til talentsamling uden hest i weekenden i Ecco Centret i Tønder, hvor den stod på både mental og fysisk træning

Læs mere på ponydressur.dk

 
 
Foto: Ponyryttere - sjov øvelse under den fysiske træning - ©Caroline Aaarosin

 

Kimi Nielsen

KIMI NIELSEN - NY HOLDLEDER FOR JUNIOR- OG UNGRYTTERNE

Kimi Nielsen afløser Hans Christian Mathiesen som holdleder for junior- og ungrytterdressurholdene

Kimi Nielsen er i forvejen holdleder for seniordressurrytterne

Læs mere på junioryoungrider.dk

 

Arkivfoto: Kimi Nielsen - bag solbrillerne - ©BSFOTO

 

Hotline

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - HJALLERUP - 21-23/1

Hjallerup Rideklub afholder landsstævne i dressur den kommende weekend

Klasser fra MB1 til Grand Prix Special

Se foreløbigt program her

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Sune Hansen og Blue Hors Hotline - til start i Hjallerup - ©BSFOTO

 

Harry Smolders

CSI BASEL 2011 - SCHWEIZ - 13-16/11

5-stjernet internationalt springstævne med deltagelse af bla. Kevin Staut, Meredith Michaels Beerbaum, Marcus Ehning, Jessica Kürten og Rolf Göran Bengtsson

Den store Grand Prix-springning rides søndag kl. 14.00

Link til stævnets hjemmeside

Start - og resulatlister kan ses her

Der er livestreaming ved ClipMyHorse - link her

 
 
Arkivfoto: Harry Smolders fra Holland - til start i Basel - ©BSFOTO

 

TAGKOLLAPS PÅ FLYINGE

En del af taget på det store ridehus er styrtet ned - ingen kom noget til

Ridehuset forventes at være klar til Svensk Varmblods brugsprøve af hingste i februar, hvor bl.a. danske Jennifer Fogh Pedersen er testrytter

Flyinge fejrer 350 års jubilæum i 2011

Læs mere

 
Arkivfoto: Flyinge var tidligere på danske hænder - her en af de gamle bygninger med storke - ©BSFOTO

KYRA KYRKLUND - NY LANDSTRÆNER FOR DET SVENSKE DRESSURLANDSHOLD

Det bliver finske Kyra Kyrklund, der overtager posten efter Hubertus Smidt

Kyra har tidligere arbejdet i Sverige på Flyinge, men bor nu i England

Læs mere på Svensk Rideforbunds hjemmeside

 
 
Arkivfoto: Kyra Kyrklund - ©BSFOTO

 

Michael Sinding

DYRENES HELTE - TV2 - 13/1

TV2 sender en ny serie om en række danskere, som har viet deres liv til at redde dyr i nød

Michael Sinding fra Stutteri Atterupgaard, der er hestedyrlæge, er en af de fire personer, der følges i serien

Læs mere

 

 
Arkivfoto: Michael Sinding - hestedyrlæge, dressurrytter og avler - ©BSFOTO

Tina Lund

TINA LUND - HELT TÆT PÅ

Ifølge Tina Lunds hjemmeside så 781.000 personer det første af de nye afsnit i serien "Tina Lund - helt tæt på"

2. afsnit kommer onsdag d. 12/1 kl. 21.25

På Tinas hjemmeside kan du også læse, at Tinas forældre har valgt at gå hver til sit - Tina forbliver på Stutteri Lyngsholm

Link til Tina Lunds hjemmeside

Arkivfoto: Tina Lund - ©BSFOTO

 

Adelinde Cornelissen

HOLLANDSKE ADELINDE CORNELISSEN HAR FÅET NY HJEMMESIDE

Adelinde Cornelissen blogger fra sin nye hjemmeside om stort og småt - har fået ordnet hår og fødder!

Adelinde fortæller også om de stævner, hun har deltaget i

Link til Adelinde Cornelissens hjemmeside

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Adelinde Cornelissen - ©BSFOTO

 

SVENSKE PATRIK KITTEL HAR FÅET NY HJEMMESIDE

Patrik Kittel vandt Grand Prix Kür med Toy Story ved K+K Cup 2011 i Münster

Patrik fortæller om stævnet og viser billeder på sin hjemmeside

Link til Patrik Kittels hjemmeside

 

 

 

Arkivfoto: Patrik Kittel - ©BSFOTO

 

ANKENÆVNET FOR DYRLÆGER

Ankenævnet afgør jævnligt sager vedrørende heste. Det er dog ikke altid, at hesteejeren får medhold

I en sag om en hoppe, der døde efter en drægtighedsundersøgelse, fik hesteejeren dog medhold, og dyrlægen måtte betale erstatning for hoppens værdi samt omkostninger

Se afgørelsen her

Se flere afgørelser fra Ankenævnet for Dyrlæger her

 

LANDSSTÆVNE I SPRINGNING - VEJLE RIDEKLUB - 7-9/11

Tina Lund vandt S-springningen på Crispy d'Ive Z

Tina vandt mange klasser ved stævnet

Karina Skou Truelsen vandt søndagens Speed Derby på Quite Quick og Youngster-klassen på Columbine K

Også 1. pladser til bl.a. Søren Møller Nielsen, Carsten Ganderup og Philip Lovén

Se alle resultaterne på DRF Live

 
 
 
Arkivfoto: Tina Lund - vandt mange klasser i Vejle - ©BSFOTO

 

Rune Willum

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - HOLTE RIDEKLUB - 8-9/1

Michael Søgaard vandt MB2 på hingsten Hoftanz foran Rune Willum på Hedens Dimarco

Michael og Hoftanz vandt også MB0 - Rune vandt MA1 på Bellissimo

Se alle resultaterne på DRF Live

 
 
Arkivfoto: Rune Willum og Hedens Dimarco - nr. 2 i MB2 - ©BSFOTO

Blue Boy

ZWOLLE INTERNATIONAL - HOLLAND - 2-16/1

Hans Peter Minderhoud og IPS Tango vandt Grand Prix Kür

Lynne Mass fra Holland vandt Intermediaire I Kür - Carina Nevermann Torup blev nr. 6 på Blue Boy foran Edward Gal og Voice

Caroline B. Smidt blev nr. 4 i pony-küren

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Blue Boy e. Don Schufro - slog sammen Carina Nevermann Torup selveste Edward Gal - ©BSFOTO

 

Cornet Obolensky og Marco Kutscher

K+K CUP 2011 - MÜNSTER - TYSKLAND - 5-9/1

Brigitte Wittig vandt den Grand Prix, der kvalificerer til GP Kür, på Blind Date

Vicky Smits-Vanderhasselt fra Belgien vandt den Grand Prix, der kvalificerer til GP Special på Daianira van de Helle foran Nadina Capellmann på Gribaldi-hoppen Girasol og Brigitte Wittig på Biagiotti WW

ClipMyHorse livestreamer GP Special

Stævnets største springklasse "Großer K+K Preis von Münster" - en 155 cm springning livestreames fra kl. 15.00

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

Link til start- og resultatlister

 
Arkivfoto: Marco Kutcher og Cornet Obolensky - til start i Münster - ©Tammo Ernst

 

Carina Nevermann Torup

ZWOLLE INTERNATIONAL - HOLLAND - 2-16/1

Hans Peter Minderhoud vandt Grand Prix - Anne van Olst opgav

Edward Gal vandt Prix St. Georg

Caroline B. Smidt opnåede bedste danske resultat med en 4. plads i ponyklassen

Læs mere

 
Arkivfoto: Carina Nevermann Torup og Blue Boy - blev nr. 8 i konkurrence med selveste Edward Gal - ©Caroline Aarosin
Edward Gal

JUMPING MECHELEN 2010 - BELGIEN - 26-30/12

Reem Acra FEI World Cup-kvalifikationen i dressur, som blev vundet af Edward Gal og Sisther de Jeu foran Hans Peter Minderhoud og Ulla Salzgeber, kan nu ses som Video-on-Demand på FEI TV

Link til FEI TV

 

Foto: Edward Gal og Sisther de Jeu - vandt i Mechelen - ©Dirk Caremans/FEI

 

DONNELLY SOLGT TIL USA

Den tyske dressurrytter Hubertus Schmidt har solgt sin Grand Prix-hest Donnelly til USA

Hubertus Schmidt stopper også som træner for de svenske landsholdsryttere

Læs mere

 

 

 

 
 
 
Arkivfoto: Hubertus Schmidt og Donnelly - ©BSFOTO

 

DANSK VARMBLOD - EKSTRAORDINÆR FORBESIGTIGELSE - VILHELMSBORG - 5/1

10 hingste udtaget ved den ekstraordinære forbesigtigelse

Se de udtagne hingste på DV's hjemmeside

 

 

ZWOLLE INTERNATIONAL - HOLLAND - 2-16/1

Internationalt dressur- og springstævne

Anne van Olst, Carina Nevermann Torup, Cecilie Lyndrup og ponyrytterne Caroline B. Smidt, Cathrine Hansen og Maja Andreasen er til start i dressur

Edward Gal, Hans Peter Minderhoud og Imke Schellekens-Bartels er også til start

Læs mere

Arkivfoto: Caroline B. Smidt og PSW Desperado - vinder af Ecco Cup 2010 - til start i Zwolle - ©Caroline Aarosin

 

K+K CUP 2011 - MÜNSTER - TYSKLAND - 5-9/1

Nationalt tysk dressur- og springstævne

Hingstestationerne Ligges, Holkenbrink, Rüscher-Konermann samt Nordrhein-Westfälisches Landgestüt Warendorf afholder hingstefremvisning onsdag aften

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Patrik Kittel og Scandic - til start i Münster - ©BSFOTO

 

 

DANSK VARMBLOD - EKSTRAORDINÆR FORBESIGTIGELSE - VILHELMSBORG - 5/1

31 hingste er tilmeldt den ekstraordinære forbesigtigelse

Se kataloget på DV's hjemmeside

 

Tina Lund

 

TINA LUND - HELT TÆT PÅ

TV2 har produceret flere afsnit i serien "Tina Lund - helt tæt på"

1. afsnit kommer onsdag d. 5/1 kl. 21.25

Læs mere på TV2

 
 
 
 
Arkivfoto: Tina Lund - ©BSFOTO

GÅ TIL NYHEDSARKIV