Her kan din annonce stå - klik for at se mere

NYHEDSARKIV 2011 - 2. kvartal

 

Michael Søgård

MIDSOMMARTÄVLING 2011 - Everlövs Ryttarsällskap - 24-26/6

Svensk landsstævne med mange danske ryttere til start

Michael Søgaard vandt Grand Prix Kür med Pari-Cash Foldager

Læs mere

 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Michael Søgaard og Pari-Cash Foldager e. BH Cavan/Fanal Prydsholm - ©BSFOTO

 

Maria Kjægård

DRESSURSTÆVNE - HOLTE RIDEKLUB - 25-26/6

Finale i Københavnsmesterskaberne i dressur

Nye mestre blev Maria Kjærgaard, Karsten Hansen, Michelle Guldbjerg, Karoline Skøt hos seniorerne og Helene Brinck Ladegourdie, Ida Toftegård Petersen og Sophia Lassen hos ponyerne

Søndagens Prix St. Georges blev vundet af Julie Lind Rasmussen foran Katrine Sandholt Møller

Søndagens MB2 blev vundet af Carsten Vesterskov foran Pernille Teidor Olesen

Se resultater på DRF Live

Arkivfoto: Maria Kjærgaard og Horsebo Ventil - vandt mesterskabet i MA1 - ©BSFOTO

UDTAGELSESSTÆVNE - UVM - BROHOLM - 25-26/6

Tørveslettens Stamina, Aston Martin, Hønnerups Ecstacy og Heslegårds Rismon udtaget hos 6-års hestene

N.O.H. Daijoubo, Atterupgaards Final Kiss, Højersmindes Rolex og Stasia Eg udtaget hos 5-års hestene

Læs mere på DV's hjemmeside

 
 
Arkivfoto: Trakehnerhingsten Aston Martin redet af John Hvalsø Saul - udtaget igen til UVM - ©BSFOTO

 

RIDERS CUP 2011 - RYTTERFORENINGEN SUSÅ - 20-26/6

C-stævne i springning med kvalifikation til DRF's championat for ungheste og 2-stjernet internationalt stævne i springning

Malene Lykke Nielsen vandt 4-års klassen, Camilla Enemark vandt 5-års klassen, og Shane Carey vandt 6-års klassen

Jennifer Fogh Pedersen vandt den første internationale klasse torsdag for 6-7-års heste, og Marie Louise Horstmann vandt tidsspringningen

Se mere på stævnets hjemmeside

 

DANSK DERBY 2011 - KLAMPENBORG GALOPBANE - 26/6

Galopderbyet rides på søndag

Se mere på galopsport.dk

 

UDTAGELSESSTÆVNE - UVM - BROHOLM - 25-26/6

Udtagelsesstævne til VM for 5- og 6-års heste afholdes på Broholm i denne weekend

Birthe Lyder Nielsen og Kurt Christensen er dommere

Se udtagne heste og starttider på DV's hjemmeside

Arkivfoto: Andreas Helgstrand, Stamina og Finn Greve - i sidste års regn- og blæsevejr - ©BSFOTO

 

 

HOPPEKÅRING - DANSK VARMBLOD - JUNI 2011

Se resultater fra kåringerne på DV's hjemmeside

 

 

FALSTERBO HORSE SHOW 2011 - 2-10/7

Da Danmark i år er med i FEI Nations Cup, stiller vi hold i nationsspringningen i Falsterbo

Holdet til nationsspringningen i Aachen (14/7) er også udtaget

Se de udtagne hold på DRF's hjemmeside

Link til Falsterbo Horse Show

Link til CHIO Aachen

 

 

BALVE OPTIMUM 2011 - TYSKLAND - 16-19/6

Ludger Beerbaum blev tysk mester i springning for herrer

Janne-Friederike Meyer vandt mesterskabet for damer

Matthias Rath og Totilas vandt også mesterskabet i Kür

Læs mere

 
Foto: Ludger Beerbaum vandt det tyske mesterskab i springning for herrer - ©Balve Optimum 2011

 

FUTURE CHAMPIONS - HAGEN - TYSKLAND - 14-19/6

Fine resultater i de individuelle konkurrencer til de danske ryttere

4. pladser til Nanna Merrald, Victoria Valentin og Caroline Aarosin

Efter stævnet er ponyhold til NM blevet udtaget

Læs mere

 
Foto: Det danske ponyhold i Hagen - nu også udtaget til NM - Victoria Vallentin, Caroline Smidt, Maya Jørgensen og Caroline Aarosin - ©Caroline Aaarosin

 

Joachim Thomsen

LANDSSTÆVNE - KOLDING - 17-19/6

Vallø Sportsrideklub vandt DRF's mesterskab for hold - holdet bestod af Nanna Bronné Madsen, Sidsel Johansen, Joachim Thomsen og Rune Willum

Dalumgård Rideklub vandt sølv og Kolding Rideklub bronze

Læs mere på DRF's hjemmeside

Se resultater på DRF Live

Arkivfoto: Joachim Thomsen og Mefisto - med på det vindende hold fra Vallø - ©BSFOTO

 

Lisbet Seierskilde

NM I DRESSUR FOR SENIORER - FINLAND - 17-19/6

Mikaela Lindh ny individuel nordisk mester

Lisbet Seierskilde vandt sølv og Bo Høstrup bronze

Camilla Orloff vandt søndagens ungrytterklasse

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Lisbet Seierskilde og Jonstrupgården Raneur - individuelt sølv ved NM - ©BSFOTO

 

Henrik Sibbesen

LANDSSTÆVNE - KOLDING - 17-19/6

Fredagens dressurklasser blev vundet af Henrik Sibbesen, Jim Rasmussen, Susanne Barnow og Thomas D. Larsen

Lørdagens dressurklasser blev vundet af Dorte Brüggert, Susanne Barnow, Elsebeth Dresler og Jim Rasmussen

Holdene fra Gråsten, Vestsjælland, Kolding, Dalumgård, Hestehaven og Vallø har kvalificeret sig til finalen i DRF's mesterskab for hold - Valløs hold fører efter 1. runde

Se resultater på klubbens hjemmeside

Arkivfoto: Henrik Sibbesen og Porsgårdens Bastian vandt fredagens MB1 - ©BSFOTO
 
Mikaela Lindh

 

NM I DRESSUR FOR SENIORER - FINLAND - 17-19/6

Finland vandt nordisk mesterskab i dressur for seniorer - Mikaela Lindh vandt Grand Prix-klassen

Danmark vandt sølv - Bo Høstrup blev bedste danske rytter som nr. 2

Det individuelle mesterskab rides søndag i Grand Prix Kür

Læs mere

 
 
Foto: Mikaela Lindh og Skovlunds Mas Guapo - ©BSFOTO

 

Matthias Rath

BALVE OPTIMUM 2011 - TYSKLAND - 16-19/6

Matthias Rath blev tysk mester i Grand Prix Special på Totilas

Isabell Werth fik sølv og Anabel Balkenhol bronze

Mesterskabet i Grand Prix Kür rides søndag kl. 12

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
 
 
Foto: Matthias Rath - ny tysk mester i Grand Prix Special - ©BSFOTO

 

BALVE OPTIMUM 2011 - TYSKLAND - 16-19/6

Matthias Rath og Totilas vandt Grand Prix foran Isabell Werth og El Santo

Grand Prix Special rides lørdag kl. 11

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Hollandske Totilas - måske ny tysk mester! - ©BSFOTO

 

PRINSESSE NATHALIE BLIVER KIRKELIGT VIET LØRDAG d. 18/6 I BERLEBURG

Læs mere på Billedbladet.dk

 

 

Nanna Merrald

FUTURE CHAMPIONS - HAGEN - TYSKLAND - 14-19/6

Internationalt dressur- og springstævne for ponyryttere, juniorer og ungryttere

De danske dressurponyer blev nr. 2 i nationskonkurrencen - det samme gjorde juniorerne

Unge danske springryttere er også til start

Læs mere

 
Arkivfoto: Nanna Merrald og Millibar - blev nr. 4 individuelt hos ungrytterne torsdag - ©BSFOTO

 

Isabell Werth

BALVE OPTIMUM 2011 - TYSKLAND - 16-19/6

I denne weekend afholdes de tyske mesterskaber for seniorer i både dressur og springning

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Isabell Werth - forsvarende mester i både GP Special og GP Kür - ©Dirk Caremans/FEI

 

LANDSSTÆVNE - KOLDING - 17-19/6

Kolding Rideklub afholder stort landsstævne i dressur og springning

Ved stævnet afholdes DRF's mesterskab i dressur for hold med 12 tilmeldte hold, dressurklasser op til Grand Prix Special, springklasser op til S og iagttagelsesklasser til UVM for springheste

Læs mere på klubbens hjemmeside

 
 
Arkivfoto: Sidste år vandt Hillerød holdmesterskabet i dressur - de er ikke med i år - ©BSFOTO

 

Broholm

 

UDTAGELSESSTÆVNE TIL UVM - BROHOLM - 25-27/6

Udtagelsesstævne til UVM i Verden finder i år sted på Broholm

Efter stævnet i Middelfart er de sidste heste udtaget

Se listen over udtagne heste på DV's hjemmeside

 
 
 

 

Bo Høstrup og Cajo

NM I DRESSUR FOR SENIORER - FINLAND - 17-19/6

Nordisk mesterskab i dressur for seniorer afholdes i weekenden i Finland

Bo Høstrup, Lisbeth Seierskilde, Sofie Jeppesen og Helene Melsen repræsenterer Danmark

Camilla Orloff starter i ungrytterklasserne

Læs mere (opdateret)

 
 
Foto: Bo Høstrup og Cajo - med på det danske hold - ©BSFOTO

 

EM FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - BROHOLM - 21-24/7

Store forventninger til de danske ryttere ved EM

Danmark indtager 4. pladsen i opgørelsen over det europæiske medaljekapløb blandt de unge ryttere fra 1973-2010

Læs mere på JBK (opdateret)

 
 
Arkivfoto: Cathrine Dufour fik sølv ved EM for juniorer i 2010 - nu er hun ungrytter - ©Stefan Lafrentz/FEI

 

WIESBADEN PFINGSTTURNIER 2011 - TYSKLAND - 10-13/6

Laura Bechtolsheimer og Mistral Højris vandt den Grand Prix, der kvalificerede til GP Special

Hubertus Schmidt blev nr. 2, Matthias og Totilas nr. 3

Sune Hansen og Romanov blev nr. 4

Grand Prix Special rides mandag kl. 12.50

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

Arkivfoto: Laura Bechtolsheimer og Mistral Højris - i en klasse for sig selv - ©BSFOTO

 

WIESBADEN PFINGSTTURNIER 2011 - TYSKLAND - 10-13/6

Spanske Juan Manuel Munoz Diaz vandt den Grand Prix, der kvalificerede til GP Kür

Den Grand Prix, der kvalificerer til GP Special, rides søndag kl. 14

Totilas og Mistral Højris mødes igen

Sune Hansen og Romanov er også til start

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
Arkivfoto: Sune Hansen og BH Romanov - til start i Grand Prix søndag - ©BSFOTO

 

DISTRIKTSSTÆVNE - MIDDELFART - 10-12/6

Middelfart Ridecenter afholder distriktsstævne i dressur og spring i weekenden

Kvalifikationsklasser til DRF's championat for ungheste i både dressur og springning

Sidste iagttagelsesstævne til UVM

Se foreløbigt program på klubbens hjemmeside

 
 
 
 
Arkivfoto: Andreas Helgstrand og Tørveslettens Stamina - til start i Middelfart - ©BSFOTO

 

WIESBADEN PFINGSTTURNIER 2011 - TYSKLAND - 10-13/6

Internationalt dressur- og springstævne

Sune Hansen til start i dressur

Matthias Rath og Totilas også til start

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 

 
Foto: Schloss Biebrich danner igen baggrund for stævnet - Pressefoto ©Hellmann/Pfingstturnier
 

HOPPEKÅRING - DANSK VARMBLOD - JUNI 2011

Dansk Vamblod Region 1, 3 og 6 afholder sadel- og eksteriørkåring, 1-dagsafprøvning samt klasser for 2-års hopper i perioden 17-19/6

Region 4 afholder eksteriørkåring d. 24/6

Katalogerne kan ses på DV's hjemmeside

Link her

 
Arkivfoto: Så skal DV-dommerne i aktion igen - her mønstring på fast bund - ©BSFOTO

 

Don Dino

 

 

I.S.T SCANDINAVIA DRESSURFESTIVAL - HVALSØ RIDEKLUB - 2-5/6

Læs mere - se fotos

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Foto: Den smukke Don Dino e. Don Cardinale tidligere redet af Rune Willum/Cathrine Dufour så ud til at befinde sig godt under sin nye rytter Pernille Teidor Olesen - ©BSFOTO

AUKTION - DET TYSKE OLDENBORGFORBUND - VECHTA - 4/6

Det tyske oldenborgforbund afholdt auktion over rideheste, avlshopper og eliteføl

Dyrest på auktionen blev et hingsteføl efter Totilas - det blev solgt for EUR 105.000 og bliver i Tyskland

Se auktionskatalog og - priser her

 
 
 
 
Foto: Total Ideal - en lille dyr herre e. Totilas/Rubinstein - ©Auktionskatalog/Kiki Beelitz

PFERD INTERNATIONAL MÜNCHEN-RIEM - TYSKLAND - 2-5/6

Patrik Kittel vandt VWM Grand Prix foran Christoph Koschel og Ulla Salzgeber

Prinsesse Nathalie og Digby blev nr. 5 - GP Kür rides søndag kl. 13.30

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Patrik Kittel og Scandic - ©BSFOTO

 

CSIO ST. GALLEN - SCHWEIZ- 2-5/6

Holland vandt igen nationskonkurrencen

England og Schweiz delte 2. pladsen

Danmark blev næstsidst - Emilie Martinsen red 0 fejl i 2. runde

Læs mere på DRF's hjemmeside

 
 
 
 
Foto: Det vindende hollandske hold - Eric Van Der Vleuten, Maikel Van Der Vleuten, Rob Ehrens, Piet Raymakers Jr og Jur Vrieling. Photo: ©FEI/Katja Stuppia

 

PFERD INTERNATIONAL MÜNCHEN-RIEM - TYSKLAND - 2-5/6

Matthias Rath og Totilas vandt den 3-stjernede Grand Prix - de er til start igen i GP Special fredag kl. 12.42

Prinsesse Nathalie og Digby er til start i Grand Prix i World Dressage Masters

Klassen starter 13.30 - Nathalie har starttid 15.24

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Prinsesse Nathalie og Digby - ©BSFOTO

 

Andreas Schou

CSIO ST. GALLEN - SCHWEIZ- 2-5/6

Internationalt springstævne med FEI Nations Cup

Torben Frandsen, Andreas Schou, Charlotte Lund, Emilie Martinsen og Thomas Sandgaard repræsenterer Danmark

Nationskonkurrencen rides fredag

Livestreaming ved FEI TV kl. 13.25

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Andreas Schou og Uno's Safier - til start i St. Gallen - ©BSFOTO

 

Marron

Deutsches Spring- und Dressur-Derby - Hamburg - 2-5/6

Internationalt dressur- og springstævne med Global Champions Tour og det berømte springderby

Andreas Helgstrand og Martin Christensen er til start i Grand Prix torsdag kl. 9

Desværre ingen livestreaming

Se start- og resultatlister her

Link til stævnets hjemmeside

 
 
Foto: Marron e. Michellino - til start med Andreas Helgstrand - ©BSFOTO

 

Sandra Merrald

I.S.T SCANDINAVIA DRESSURFESTIVAL - HVALSØ RIDEKLUB - 2-5/6

Klub- og distriktsklasser for både ponyer og store heste med kvalifikationsklasser til DRF's championat i dressur for ungheste

Klasser fra LB1 til Grand Prix - mange gode ryttere til start

Læs mere

 
 
 
 
 
Foto: Sandra Merrald og Weltliebe - gjorde det godt i Parken - starter på hjemmebane i Hvalsø - ©BSFOTO

 

PFERD INTERNATIONAL MÜNCHEN-RIEM - TYSKLAND - 2-5/6

Internationalt dressur- og springsstævne med afdeling af World Dressage Masters

Prinsesse Nathalie og Digby til start

Totilas får sin debut med Matthias Alexander Rath i Grand Prix torsdag kl. 14.12

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Totilas - ©BSFOTO

 

1st HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 27-29/5

Andreas Helgstrand vandt den nationale Grand Prix Special

Prinsesse Nathalie vandt FEI Intermediaire på Fabienne

Rose Mathisen fra Sverige vandt FEI Grand Prix Special på Bocelli

Læs mere

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
Foto: Prinsesse Nathalie og Fabienne - ©Linn Radsted

 

SNAI SHOWJUMPING ROMA - ITALIEN - 26-29/5

Holland vandt nationspringningen foran Belgien og Irland

Shane Carey og Lancero deltog på det irske hold - Temple Road rides nu af irske Cian O'Connor

Danmark blev sidst

Læs mere

 
Foto: Det vindende hollandske hold bestående af Eric van der Vleuten, Harrie Smolders, landstræner Rob Ehrens, Jeroen Dubbeldam og Gerco Schroder - ©FEI/Bruno di Lorenzo

 

Andreas Helgstrand

1st HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 27-29/5

Andreas Helgstrand vandt den nationale Grand Prix på Polka Hit Nexen, FEI Prix St. Georges på Famaso og blev nr. 3 i FEI Grand Prix på Marron

Hollandske Jenny Schreven vandt FEI Grand Prix foran Mikala Lindh - prinsesse Nathalie blev nr. 4 og Lisbeth Seierskilde nr. 5

Læs mere

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
Arkivfoto: Andreas Helgstrand og Famaso - vandt igen i år FEI Prix St. Georges - ©BSFOTO

 

Aat van Essen

1st HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 27-29/5

Dressuren starter fredag med national Grand Prix, FEI Prix St. Georges og international Grand Prix

Interview med Andreas Helgstrand i DR Sporten torsdag kl. 21.50

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
 
 
 
Arkivfoto: Hollandske Aat van Essen og Premier - til start i FEI Grand Prix - ©BSFOTO

 

SNAI SHOWJUMPING ROMA - ITALIEN - 26-29/5

Internationalt springstævne med FEI Nations Cup

Torben Frandsen, Thomas Sandgaard, Andreas Schou, Emilie Martinsen og Charlotte Lund repræsenterer Danmark

Nationsspringningen rides fredag

Livestreaming ved FEI TV

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Verdensmesteren Philippe Lejeune fra Belgien er til start i Rom - ©Foto: BSFOTO

 

1st HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 27-29/5

Dressuren starter fredag med FEI Prix St. Georges og Grand Prix

Ryttere fra 10 lande deltager

Prinsesse Nathalie interviewes i DR Aftenshowet onsdag kl. 19

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Quzandria Nur Mahamad Fathil fra Malaysia og Handsome e. Hertug - til start igen i år - ©BSFOTO

 

 

BRUTTOHOLD FOR PONYRYTTERE I DRESSUR UDTAGET

7 kat. 1-ryttere udtaget og 3 kat. 2-ryttere udtaget - sidste kat. 2-ryttere udtages efter landsstævnet i Birgitteslyst

Læs mere DRF's hjemmeside

 
 
 
 
Arkivfoto: Caroline B. Schmidt og PSW Desperado - med på bruttoholdet for kat. 1 - ©Caroline Aarosin

 

Donauwind

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - MIDTSJÆLLANDS RIDEKLUB - 19-22/5

Romario redet af Thomas Grauslund vandt 4-års kvalifikationen i DRF's championat for ungheste

Romanchell Sølyst redet af Sophie Christensen vandt 5-års klassen, og Atterupgaards Orthilia redet af Maria F. Hansen vandt 6-års klassen

Læs mere

 
Foto: Den gode gamle trakehnerhingst Donauwind - her med Paul Th. Mauritsen - gør stadig sin indflydelse gældende blandt gode rideheste - ©Erik Jørgensen

 

INTERNATIONALES DRESSURFESTIVAL LINGEN - TYSKLAND - 20-22/5

Anne van Olst fik en fin 3. plads på Exquis Clearwater i Grand Prix Kür - Helen Langehanenberg vandt klassen

Lørdagens Grand Prix blev vundet af Isabell Werth på El Santo foran Patrik Kittel på Watermill Scandic

Lisbeth Seierskilde og Anne van Olst kvalificerede sig Grand Prix Special, der rides søndag kl. 9.30

Se start- og resultatlister her

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

 
Arkivfoto: Anne van Olst og Exquis Clearwater - nr. 3 i Grand Prix Kür - ©BSFOTO

 

1st HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 19-22/5 og 27-29/5

Italienske Claudio Minardi vandt Selene Finans Cup - Linnea Ericsson blev bedste dansker på en 8. plads

Stævnets største klasse - Grand Prix-springningen rides søndag kl. 13.45

7 danske ryttere har kvalificeret sig til klassen

Danmarks Radio DR1 sender direkte fra klassen kl. 15

Læs mere

 
Foto: Linnea Ericsson og Qruella M - bedste danske rytter i Selene Finans Cup - ©Linn Radsted

 

INTERNATIONALES DRESSURFESTIVAL LINGEN - TYSKLAND - 20-22/5

Tinne Vilhelmsson-Silfven og Favourit vandt fredagens Grand Prix - Anne van Olst blev nr. 5 på Exquis Clearwater

Lisbeth Seierskilde, Anders Dahl og Anne van Olst er til start i Grand Prix lørdag kl. 11.30

Se start- og resultatlister her

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

 
 
Arkivfoto: Tinne Vilhelmsson-Silfven og Favourit - vandt fredagens Grand Prix - ©BSFOTO

 

Angelique Hoorn

1st HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 19-22/5 og 27-29/5

Irland vandt nationsspringningen foran Tyskland og Holland

Danmark var på en delt 3. plads med kun 4 fejl efter 1. runde, men opgav i 2. runde

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Hollandske Angelique Hoorn og Blauwendraad's O'Brien - en af de 3 ryttere med dobbeltnul - ©BSFOTO

 

Tina Lund og Zamiro

1st HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 19-22/5 og 27-29/5

Mange placeringer til de danske ryttere i torsdagens klasser

Ulrik Kjær vandt stævnets første klasse, Jennifer Fogh blev nr. 4 i den anden, Karina Truelsen blev nr. 3 i den tredje, og Tina Lund blev nr. 3 i 150 cm klassen

15 lande deltager i nationsspringningen i dag - Tina Lund og Zamiro bliver 4. mand på det danske hold

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Tina Lund og Zamiro - med på det danske hold - ©BSFOTO

 

BRUTTOHOLD FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE I DRESSUR UDTAGET

Efter Ecco Cup-stævnet på Broholm har landstræner Jon D. Pedersen har udtaget bruttoholdene til sommerens mesterskaber

6 juniorryttere og 8 ungryttere er udtaget

Læs mere på junioryoungrider.dk

 
 
 
Arkivfoto: Jette Nevermann Torup - flittig træner af pony-, junior- og ungryttere - har flere ryttere med på bruttoholdene - bl.a. datteren Carina - her på Blue Boy - ©BSFOTO

INTERNATIONALES DRESSURFESTIVAL LINGEN - TYSKLAND - 20-22/5

Internationalt dressurstævne med dansk deltagelse

Anne van Olst, Anders Dahl og Lisbeth Seierskilde til start

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Lisbeth Seierskilde og Jonstrupgårdens Raneur - til start i Lingen - ©BSFOTO

 

1st HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 19-22/5 og 27-29/5

16 lande deltager i nationsspringningen fredag - Danmark stiller hold

Tina Lunds Zamiro er blevet klar og er til start i torsdagens 145 cm klasse

DR Sporten har fravalgt at sende sammendrag i aften med Thomas Velin

Se start- og resultatlister her

Læs mere

 

 

 

 

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - MIDTSJÆLLANDS RIDEKLUB - 19-22/5

Distriktsstævne med kvalifikationsklasser til DRF's dressurchampionat for ungheste

Stævnet er også iagttagelsesstævne til udtagelsesstævne til UVM - flere topheste til start

Læs mere

 
 
 
Foto: Sidsel Johansen og Herbie Hancock e. Hertug - til start i Prix St. Georges - ©BSFOTO

 

1st HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 19-22/5 og 27-29/5

Internationalt spring- og dressurstævne over 2 weekender

16 lande deltager i nationsspringningen fredag - Danmark stiller hold

Danmarks Radio transmitterer fra stævnet

 

Læs mere

 

 

 

 

VIND EN BOG AF DICK FRANCIS!

 

Så er vinderne af konkurrencen fundet

 

Se vinderne her

 

 

 

 

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - BROHOLM - 13-15/5

Victoria E. Vallentin vandt 2. afdeling af Ecco Cup for kat. 1 ponyer - Caroline Aarosin blev nr. 2

Kristine Juel Månsson vandt hos kat. 2 - her blev Sille Engermann nr. 2 og 3

Marina Mattsson fra Sverige vandt juniorklassen.

Cathrine Dufour vandt ungrytterklassen - her blev Carina Nevermann Torup nr. 2 og 3.

Læs mere på DRF's hjemmeside

Resultatlister kan ses her

 
Arkivfoto: Victoria E. Vallentin og Natalina - vandt i kat. 1 - ©Caroline Aarosin - der blev nr. 2

 

JUMPING INTERNATIONAL DE FRANCE - LA BAULE - 12-15/5

Det danske hold med kun 3 ryttere blev sidst i 1. afdeling i FEI Nations Cup - Zamiro var skadet og Cabellero fik kolik

Irland vandt nationsspringningen foran Belgien og Tyskland

Shane Carey og Temple Road fik en 2. plads i en 140 cm klasse

Læs mere

 
Foto: Det vindende irske hold beståend af Billy Twomey, Cian O'Connor, Shane Sweetnam og Cameron Hanley - ©Foto: FEI/Christophe Bricot

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - BROHOLM - 13-15/5

Fredagens ponyklasser blev vundet af Kristine K. Bejtrup, Caroline B. Schmidt, Kirstine J. Månsson, Katrine Groot og Thea Bech Thomsen

Kathrine S. Christensen vandt MB1, Cathrine Dufour vandt en MA2, Isabella Holtze og Anna Drugge vandt hver en MB2

Carina Nevermann Torup vandt en MA2 på Blue Boy og blev nr. 3 på Kafelnikov

Start - og resultatlister kan ses her

 
Arkivfoto: Katrine Sumborg Christensen og Rohmario - vandt MB1 - ©BSFOTO

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - BROHOLM - 13-15/5

2. afdeling af Ecco Cup for ponyryttere, juniorer og ungryttere afholdes i weekenden på Broholm

Stort antal starter - også fra Norge og Sverige

Læs mere på DRF's hjemmeside

Start - og resultatlister kan ses her

 
Foto: Carina Nevermann Torup og Kafelnikov - til start i ungrytterklassen - ©BSFOTO

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - FREDERIKSVÆRK - 6-8/5

Sidsel Johansen og Anna Kasprzak blev stævnets "dressurdronninger"

Sidsel vandt søndagens MB3 på Herbie Hancock Graftebjerg og Grand Prix på Schianto

Anna vandt søndagens MA2 på Hønnerups Driver, Ecco U25 på Select Ecco og Intermediaire I på Langkærgårds Donna Fetti

Se videoklip af Sidsel og Schianto i Grand Prix og Anna og Driver i MA2 - samt øvrige placerede

Start - og resultatlister kan ses her

 
 
 
Foto: Sidsel Johansen og Schianto e. Gribaldi - vandt Grand Prix - ©BSFOTO

 

Rune Willlum

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - FREDERIKSVÆRK - 6-8/5

Rune Willum vandt fredagens MA1 foran Michael Søgaard og Sidsel Johansen

Sabrina Hesselhede vandt MB1, og Anna Kasprzak vandt Intermediaire I

Se videoklip af de placerede i MA1

Start - og resultatlister kan ses her

 
 
Foto: Rune Willum og Bellissimo - vandt MA1 - i de smukke omgivelser ved Frederiksværk - ©BSFOTO

JUMPING INTERNATIONAL DE FRANCE - LA BAULE - 12-15/5

Det danske hold har trukket startnummer 5 i FEI Nations Cup - holdet består af Torben Frandsen, Emilie F. Martinsen, Thomas Sandgaard og Henrik Gundersen

Emilie Martinsen blev nr. 5 og Henrik Gundersen nr. 7 i torsdagens 135 cm springning

FEI TV livestreamer klassen fredag fra kl. 16.20

Læs mere

 
 
 
Foto: Den columbianske rytter René Lopez vandt 2 af torsdagens 3 femstjernede konkurrencer - ©Foto: La Baule

 

JUMPING INTERNATIONAL DE FRANCE - LA BAULE - 12-15/5

1. kvalifikation i FEI Nations Cup rides i den kommende weekend

Det danske landshold er med for første gang - holdet i Frankrig består af Tina Lund, Emilie F. Martinsen, Torben Frandsen, Henrik Gundersen og Thomas Sandgaard

FEI TV livestreamer Nations Cup fredag - link her

Læs mere på DRF's hjemmeside

 
Foto: Det danske hold, der kvalificerede Danmark til FEI Nations Cup 2011 - Emilie Martinsen, Tina Lund, Thomas Sandgaard og Andreas Schou - med landstræner Achaz von Buchwald i midten - ©Nacho Olano/FEI

 

 

VIND EN BOG AF DICK FRANCIS!

Du har mulighed for at vinde bogen "DØDT LØB" af den engelske hestekrimiforfatter Dick Francis

Forlaget GoeBøger har sikret sig rettigheder til de sidste bøger af Dick Francis, der døde i 2010

Bøgerne er skrevet sammen med sønnen Felix Francis, der fortsætter traditionen med krimier i hestemiljøet

Forlaget GoeBøger har venligst sponseret 5 bøger til Hippodots læsere

Læs mere - og deltag i konkurrencen

 

 

HORSES AND DREAMS MEETS GERMANY - HAGEN - 4-8/5

Fie Skarsø opnåede en 3. plads i Intermediaire Kür

Laura Bechtolsheimer vandt den ene Grand Prix på Mistral Højris - her blev Sune Hansen nr. 6 på BH Romanov - og den anden Grand Prix på Andretti H - her blev Andreas Helgstrand nr. 6 på Marron, der i lighed med Mistral er efter Michellino

Sune er med i Grand Prix Special, der rides søndag kl. 9.30 - Andreas er i Grand Prix Kür, der rides kl. 15.15

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

 
 
 
 
 
Foto: Laura Bechtolsheimer og Mistral Højris - vandt Grand Prix - ©Karl Heinz Frieler/Horses and Dreams
 
 

EM I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - BROHOLM - 20-24/7

JBK Horse Shows arrangerer EM 2011 for juniorer og ungryttere sammen med Dansk Rideforbund og Broholm

Ecco er hovedsponsor for stævnet

46 lande er inviteret

Læs mere

 

Arkivfoto: Medaljetagerne ved EM for juniorer 2010 sammen med Ann-Kathrin Linsenhoff - ©Stefan Lafrentz/FEI

 

HORSES AND DREAMS MEETS GERMANY - HAGEN - 4-8/5

Fie Skarsø opnåede en 4. plads i torsdagens Intermediaire I

Den Grand Prix, der kvalificerer til Grand Prix Special, rides fredag kl. 10.45

Prinsesse Nathalie har starttid kl. 11.21, Andreas Helgstrand kl. 12.06, Sune Hansen kl. 13.06 og Bo Høstrup kl. 13.15

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

 
 
 
Arkivfoto: Laura Bechtolsheimer og Mistral Højris - til start i Grand Prix kl. 13.51- ©BSFOTO

 

Hønnerups Driver

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - FREDERIKSVÆRK - 6-8/5

Frederiksværk Rideklub afholder året første udendørs landsstævne i dressur med klasser fra MB1 til Grand Prix

Stor tilslutning til stævnet med ryttere som Anne Kasprzak, der starter Hønnerups Driver, Anna Blomgren, Annegrethe Törnblad, Joachim Thomsen, Michael Søgaard, Carina Nevermann Torup

Læs mere

Arkivfoto: Hønnerups Driver - her med Andreas Helgstrand - til start i Frederiksværk med Anna Kasprzak - ©Katrine Jørgensen
Imperio

HORSES AND DREAMS MEETS GERMANY - HAGEN - 4-8/5

Fie Skarsø opnåede en 5. plads i onsdagens Prix St. Georges - klassen blev vundet af tyske Brigitte Wittig

Fie Skarsø, prinsesse Nathalie, Maria A. Andersen og Martin Christensen er til start igen torsdag i Intermediaire I fra kl. 10.30

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

 
 
Arkivfoto: Den 8-årige trakehnerhingst Imperio e. Connery/Balfour xx - tidligere UVM-sølvinder med Anna-Sophie Fiebelkorn - blev nr. 2 i Prix St. Georges med Hubertus Schmidt - ©Katrine Jørgensen

 

HORSES AND DREAMS MEETS GERMANY - HAGEN - 4-8/5

Internationalt spring- og dressurstævne

Mange danske ryttere til start - bl.a. Emilie Martinsen i springning og prinsesse Nathalie, Sune Hansen og Andreas Helgstrand i dressur

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Emilie Martinsen - her på Bøgegårdens Apollo - forsvarer ikke sin DM-titel, men er til start i Hagen - ©BSFOTO

 

 

DM I SPRINGNING - TÅGERUP - 4-8/5

Schou og Skouboe er vært for DM i springning for seniorer, U21, U18 og Children

Hos seniorerne er bl.a. Andreas Schou, Tina Lund, Christian Schou, Karina Skou Truelsen, Torben Frandsen og Thomas Sandgaard til start

Lørdag afholdes der også hingsteshow

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Andreas Schou og Unos Safier - til start i DM - ©BSFOTO

FEI WORLD CUP-FINALER 2011 - LEIPZIG - 27/4-1/5

Tyske Christian Ahlmann vandt World Cup-finalen i springning

Canadiske Eric Lamaze blev nr. 2, og hollandske Jeroen Dubbeldam blev nr. 3

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
Foto: Christian Ahlmann, Eric Lamaze og Jeroen Dubbeldam - - ©Kit Houghton/FEI
 
 

FEI WORLD CUP-FINALER 2011 - LEIPZIG - 27/4-1/5

Prinsesse Nathalie og Digby blev nr. 2 i World Cup-finalen i dressur med 80,036%!

Kun 2 ryttere over 80% - Adelinde Cornelissen vandt finalen med 84,804%, Ulla Salzgeber blev nr. 3, Edward Gal nr. 4 og Isabell Werth nr. 5

Læs mere - med fotos

 
Foto: 3 glade vindere - prinsesse Nathalie, Adelinde Cornelissen og Ulla Salzgeber - ©Kit Houghton/FEI

 

Concours International de Dressage - Saumur - Frankrig - 28/4-1/5

De danske ponyhold blev nr. 2 i holdkonkurrencen

Nanna Merrald blev nr. 2 i Prix St. Georges med Millibar

Placeringer til Anne van Olst i Grand Prix

Læs mere

 
 
Foto: Det danske ponyhold med træner - blev nr. 2 - Foto: ©Torben Merrald

 

Eric Lamaze

FEI WORLD CUP-FINALER 2011 - LEIPZIG - 27/4-1/5

Eric Lamaze fra Canada vandt 2. afdeling af World Cup-finalen i springning

Marco Kutscher og Christian Ahlmann fører i den samlede stilling

Finalen rides søndag kl. 13.45 - FEI TV livestreamer klassen

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
Foto: Eric Lamaze og Hickstead - vandt 2. afdeling - ©Kit Houghton/FEI

Marco Kutscher

FEI WORLD CUP-FINALER 2011 - LEIPZIG - 27/4-1/5

Tysk dominans i 1. afdeling af World Cup-finalen i springning

Marco Kutscher vandt klassen foran Marcus Ehning og Christian Ahlmann

2. afdeling rides fredag 14.45 - FEI TV livestreamer klassen

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
Foto: Marco Kutscher - her på Allerdings - vandt 1. afdeling på Cash - ©Kit Houghton/FEI

 

Prinsesse Nathalie og Digby

FEI WORLD CUP-FINALER 2011 - LEIPZIG - 27/4-1/5

Prinsesse Nathalie og Digby blev nr. 2 i Grand Prix efter et meget flot stabilt ridt uden fejl, hvor Digby gik sit allerbedste

Adelinde Cornelissen vandt klassen, Ulla Salzgeber blev nr. 3 og Isabell Werth nr. 4

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
 
Foto: Prinsesse Nathalie og Digby - nr. 2 i Grand Prix - ©Kit Houghton/FEI

 

Concours International de Dressage - Saumur - Frankrig - 28/4-1/5

Anne Sofie Aaen blev nr. 5 i ungrytterklassen med Phantom med 65,5%

Nanna Merrald blev nr. 4 i juniorklassen med So What med 69,6%

Alle de danske ryttere skal i aktion i dag

Resultater kan ses her

 
 
 
Foto: Nanna Merrald og So What - Foto: ©Caroline Aarosin

 

FEI WORLD CUP-FINALER 2011 - LEIPZIG - 27/4-1/5

Prinsesse Nathalie og Digby blev nr. 2 i Grand Prix efter et meget flot stabilt ridt uden fejl, hvor Digby gik sit allerbedste

Adelinde Cornelissen vandt klassen, Ulla Salzgeber blev nr. 3 og Isabell Werth nr. 4

Se resultatlisten her

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Prinsesse Nathalie og Digby - nr. 2 i Grand Prix - ©BSFOTO

FEI WORLD CUP-FINALER 2011 - LEIPZIG - 27/4-1/5

Grand Prix dressur rides torsdag kl. 18

Mikaela Lindh har starttid 18.30, Edward Gal 18.50 og Adelinde Cornelissen 20.25

Prinsesse Nathalie er sidste rytter i klassen med starttid 21.05

Se start- og resultatlister her

Link til livestreaming

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Adelinde Cornelissen og Parzival - favorit i år - ©Kit Houghton/FEI

 

Nanna Merrald

Concours International de Dressage - Saumur - Frankrig - 28/4-1/5

Internationalt dressurstævne med dansk deltagelse af både ponyryttere, juniorer, ungryttere og seniorer

Læs mere

 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Nanna Merrald - her på Millibar - til start i Saumur - Foto: ©BSFOTO

 

 

 

FEI WORLD CUP-FINALER 2011 - LEIPZIG - 27/4-1/5

World Cup-finaler i dressur, springning, kørsel og voltigering

Kun dansk deltagelse i dressurfinalen - prinsesse Nathalie starter på Digby

FEI TV livestreamer alle dressur- og springkonkurrencerne

Dressur d. 28+30/4 - springning d. 28+29/4 + 1/5

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Edward Gal og Moorlands Totilas - vandt World Cup-finalen 2010 i dressur - ©Kit Houghton/FEI

 

STADL PAURA - ØSTRIG - 21-25/4

Carina Nevermann Torup opnåede fine resultater i seniorklasserne på Blue Boy

I Prix St. Georges blev de nr. 4, og i Intermediaire I blev de nr. 5

Resultater kan ses her

Resultater for danske ryttere ved internationaler stævner i påsken kan ses her

 
Arkivfoto: Carina Nevermann Torup og Blue Boy - blev nr. 5 i Intermediaire I - Foto: ©Caroline Aarosin

 

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - BERNSTORFFSPARKEN - 23-24/4

Sportsrideklubben afholdt C-stævne med 2. afd. af Københavnsmesterskabet

Anne Grethe Törnblad vandt MA1 med Donna Rubin, Sabrina Barnekow vandt MB0 med Eridanus T, Karoline Skøt vandt LA4, og Charlotte Brostrøm vandt LA1

Hos ponyerne vandt Helene Brinck Ladegourdie PRT09, Emilia Lassen vandt LA3, og Amalie D. Petersen vandt LB3

Resultatlister kan ses her

Arkivfoto: Donna Rubin redet af Anne Grethe Törnblad - vandt MA1 i Københavnsmesterskabet - Foto: ©BSFOTO

 

HENRIKSDALS SPRING TOUR - SVERIGE - 21-24/4

Mange danske springryttere har været til start i Sverige

Andreas Schou vandt søndagens 140 cm springning på Chicago og kunne indkassere SEK 20.000

Charlotte Kondrup vandt søndagens 110 cm springning og blev også nr. 4

Resultatlister kan ses her

 

 
 
 
Arkivfoto: Chicago redet af Andreas Schou - vandt søndagens største klasse - Foto: ©BSFOTO

 

STADL PAURA - ØSTRIG - 21-25/4

I fredagens klasser blev de bedste danske resultater en 4. plads til Caroline B. Schmidt i ponyklassen, en 6. plads til Cecilie Lyndrup i juniorklassen og en 8. plads til Karina Holdt Andersen i ungrytterklassen

De fleste af de danske ryttere har kvalificeret sig til Kür-finalerne, der rides lørdag

Start- og resultatlister kan ses her

Livestreaming fra stævnet kan ses her

 
Arkivfoto: Hot Shot e. Hohenstein - fik en 8. plads med Karina Holdt Andersen - Foto: ©BSFOTO

 

 

DRESSURFESTIVAL - HVALSØ RIDEKLUB -

2-5/6

Hvalsø Rideklub inviterer til dressurstævne i Kr. Himmelfartsferien

Der afholdes klub- og distriktsklasser for både ponyer og store heste

Der vil også blive afholdt kvalifikationsklasser til DRF's championat i dressur for ungheste

Læs mere

 

 

 

 

STADL PAURA - ØSTRIG - 21-25/4

Internationalt dressurstævne for seniorer, ungryttere, juniorer og ponyryttere

I tordagens klasser blev de bedste danske resultater en 3. plads til Caroline B. Schmidt i ponyklassen, en 6. plads til Nanna Bronnée Madsen i juniorklassen og en 7. plads til Cathrine Dufour i ungrytterklassen

Start- og resultatlister kan ses her

Livestreaming fra stævnet kan ses her

 
Arkivfoto: Nanna Bronnée Madsen og Skjoldgårds Monte-Vo - Foto: ©BSFOTO

 

STADL PAURA - ØSTRIG - 21-25/4

Internationalt dressurstævne for seniorer, ungryttere, juniorer og ponyryttere

Mange danske ryttere til start

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Nanna Bronnée Madsen og Skjoldgårds Monte-Vo - til start i Østrig - Foto: ©BSFOTO

Aston Martin

HINGSTESHOW SJÆLLAND - VALLENSBÆK - 21/4

Dansk Varmblod Region 1 afholder hingstedag Skærtorsdag

30 hingste tilmeldt

Læs mere på DV Reg. 1's hjemmeside

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Aston Martin - nykåret i DV - deltager i Vallensbæk - Foto: ©BSFOTO

LANDSSTÆVNE I DRESSUR FOR PONYER - ÅRHUS - 15-17/4

Sille Engermann blev både nr. 1 og 2 i søndagens Lindberg Optik PRM04 for kat. 2 - Victoria E. Vallentin vandt hos kat. 1

Ida Toftegård Petersen vandt søndagens Eldorado Stilcup LA4 for kat. 3, og Signe Munkesø Thøgersen vandt Eldorado Stilcup, PRI04 for kat. 1 og 2

Se resultatlister på DRF Live

 
 
 
 
 
Foto: Sille Engermann og Lasco sammen med klassens sponsor Pernille Lindberg fra Lindberg Optik - Sille vandt også et flot dækken fra Eldorado og et par supercool solbriller fra Lindberg optik - Foto: ©Engermann

 

SAUT HERMES - GRAND PALAIS - PARIS - 15-17/4

Internationalt 5-stjernet springstævne med mange af verdens bedste ryttere - afholdes i det smukke Grand Palais midt i Paris

Eurosport sender Grand Prix-springningen forskudt søndag kl. 20

Læs mere

 
 
 
Foto: Canadiske Eric Lamaze og finske Nina Fagerström - træner og elev - vandt lørdagens parspringning - Foto: ©Saut Hermes/Frédéric Chehu

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR FOR PONYER - ÅRHUS - 15-17/4

Iben Olkjær Olsen og kat.3-ponyen Magic Manipu vandt fredagens indledende klasse for kat. II A, Victoria Vallentin blev både nr. 1 og 2 hos kat. I A, og Amanda Overgaard vandt hos kat. 1 B

Lørdagens LA3 blev vundet af Malene Rønhoff Gejl, Sille Engermann blev nr. 1 og 2 i den ene PRT09, Victoria E. Vallentin vandt den anden PRT09, og LA6 blev vundet af Malene Aborg

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
Arkivfoto: Iben Olkjær Olsen og kat.3-ponyen Magic Manipu - vandt fredagens kat.2 klasse - Foto: ©BSFOTO

 

Carina Nevermann Torup

DISTRIKTSSTÆVNE I DRESSUR - HILLERØD - 16-17/4

Hillerød Sportsrideklub afholder dressurstævne i denne weekend

Stine Juul Lyngsø vandt lørdagens LA1 på Solos Landier, Josefine Cecilie Borrye vandt LA5 på Pink Floyd F., Carina Nevermann Torup vandt MB0 på Lykke's De Niros, og Monnica Pfingstl vandt MB2 på Sandbæks Florestan

Se start- og resultatlister på DRF Live

Foto: Carina Nevermann Torup og Lykke's De Niros - vandt MB0 - Foto: ©Caroline Aarosin

 

Victoria Vallentin

LANDSSTÆVNE I DRESSUR FOR PONYER - ÅRHUS - 15-17/4

Århus Rideklub afholder landsstævne i dressur for ponyer med Eldorado Stilcup

Mange af Danmarks ponyryttere til start

Se startlister på DRF Live

 
 
 
 
Arkivfoto: Victoria E. Vallentin og Natalina - til start i Århus - Foto: ©Caroline Aarosin

 

FEI WORLD CUP-FINALER 2011 - LEIPZIG - 27/4-1/5

Der afholdes World Cup-finale i dressur, springning, kørsel og voltigering

Kun dansk deltagelse i dressurfinalen - prinsesse Nathalie starter på Digby

4 danske heste deltager i dressurfinalen

Mikaela Lindh har fået wild card til at starte for Finland

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Adelinde Cornelissen og Jerich Parzival - favorit i dressurfinalen - ©BSFOTO

 

VM I DRESSUR FOR UNGHESTE - VERDEN - 3-7/8

De 3 iagttagelsesstævnerne til UVM finder sted i maj og juni

Det endelige udtagelsesstævne finder sted 25-26/6 på Broholm

Læs mere på Dansk Varmblods hjemmeside

 
 
Arkivfoto: Andreas Helgstrand og Uno Donna Unique - UVM guldvinder 2010 - ©Katrine Jørgensen

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - HEDENSTED RIDEKLUB - 8-10/4

Maria Anita Andersen blev nr. 1 og 3 fredagens MB1, Susanne Barnow blev nr. 3

Betina Jæger Jensen vandt Intermediaire II foran Thomas D. Larsen og Anna Kasprzak

Susanne Barnow vandt MA1 foran Andrea Woodard og Elsebeth Dresler

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
Arkivfoto: Betina Jæger og Stuntmann af Hvarre - vandt Intermediaire II - ©BSFOTO

 

Linnea Ericsson

JUMPING LUMMEN CSIO 2011 - BELGIEN - 7-10/4

Internationalt springstævne med mange danske ryttere til start

Jesper Christensen vandt torsdagens 130 cm-klasse på Loanda, og Linnea Ericsson vandt 140 cm-klassen på Pero-Z Hillock

Placeringer til både Rikke Hastrup, Simon Yde, Shane Carey, Georgia Timmermann, Linnea Ericsson og Tia Maria Kjærsfeldt

De danske deltagere kan ses på DRF's hjemmeside

Resultaterne kan følges her

Arkivfoto: Linnea Ericsson og Pero-Z Hillock - vandt torsdagens 140 cm-klasse - ©BSFOTO

 

Høje Sandbjerggaard

 

 

DYRE HESTEEJENDOMME TIL SALG

Høje Sandbjerggard i Gl. Holte sat til salg for 55 mio. kr

Læs mere

 
 
 
 
Foto: Høje Sandbjerggaard - ©Ivan Eltoft Nielsen

 

Rune Willum og Don Dino

 

 

CADILLAC OG DON DINO SOLGT

Ungrytteren Cathrine Dufour har solgt 2 af sine heste - Cadillac til ungrytteren Louise Zinglersen og Don Dino til juniorrytteren Pernille Teidor Olesen

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Don Dino - her redet af Rune Willum - på det vindende hold til DM 2009 - ©BSFOTO

BORTLØBEN HEST REDDET OP AF MUDDERHUL

En hest var løbet hjemmefra og var endt i et sumpet område ved Gudenåen nær Kongensbro. Den sad ubehjælpeligt fast i mudderet og var sunket i til halsen. Den blev reddet op redningsmandskab fra Silkeborg Brand & Redning. Hesten havde ikke lidt skade af opholdet

Se videoklippet af redningsaktionen på TV2 (lille reklame først i indslaget)

 

Edwina Alexander

GUCCI OG EDWINA ALEXANDER

Det kendte italienske firma Gucci har tegnet sponsorkontrakt med den australske springrytter Edwina Alexander

Edwina deltager i Global Champions Tour og er også kvalificeret til World Cup-finalen

Det første stævne i Global Champions Tour 2011 fandt sted i Doha, Qatar

Læs mere - med link til videoklip fra stævnet i Doha

Foto: Edwina Alexander - smart klædt på - ©Global Champions Tour

 

Anna Kasprzak

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - HEDENSTED RIDEKLUB - 8-10/4

Klasser fra MB1 til Grand Prix Special

Maria Anita Andersen, Sanne Henningsen, Anne Kasprzak, Carina Nevermann Torup, Thomas D. Larsen, Anette Ejlersgaard, Sidsel M. Johansen, Pernille Ørum og mange flere til start

Se foreløbige startlister på klubbens hjemmeside

 
Arkivfoto: Anna Kasprzal og Select Ecco - til start i Hedensted - ©BSFOTO

 

Minderhoud og Tango

HINGSTEFREMVISNING - HOLLAND - 2/4

De 2 store hollandske hingstestationer VDL Stud og van Uytert afholder hingsteshow lørdag d. 2/4

Der er livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Hans Peter Minderhoud på hingsten IPS Tango - deltager hos van Uytert - ©Digishots/FEI

GÅ TIL NYHEDSARKIV