Her kan din annonce stå - klik for at se mere

NYHEDSARKIV 2011 - 3. kvartal

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR FOR PONYER - SUNDEVED - 30/9-2/10

Sundeved Rideklub afholder landsstævne i dressur for ponyer med 3. afdeling af Ecco Cup

Danmarks bedste ponyryttere til start

Se start- og resultatlister på DRF Live

Stillingen i Ecco Cup kan ses her

Link til Sundeved

 
 
 
Arkivfoto: Sille Engermann og Lasco - gjorde det godt i Babenhausen - nu til start i Sundeved - ©Trine Engermann

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - MIDDELFART RIDECENTER - 23-25/9

Cecilie Lyndrup vandt søndagens Kür-klasse i Ecco Cup U18

Carina Nevermann Torup vandt Kür-klassen hos U21

Anna Kasprzak blev bedste U25-rytter i Grand Prix-klassen

Jim Rasmussen vandt Grand Prix-klassen

Se resultater på DRF Live

Samlet stilling i Ecco Cup vil kunne ses her

 
Arkivfoto: Cecilie Lyndrup og Lambada - vandt hos juniorerne - ©BSFOTO

 

CSIO BARCELONA - SPANIEN - 22-25/11

Internationalt springstævne med finale i FEI Promotional League

Sverige vandt finalen i Promotional League foran Spanien og Ukraine og starter dermed i FEI Nations Cup i 2012

Det svenske hold bestod af Rolf-Göran Bengtsson, Malin Bayard-Johnsson, Angelica Augustsson og Svante Johansson

Link til resultatlisten

Foto: Det vindende svenske hold - Rolf-Göran Bengtsson, Svante Johansson, Angelica Augustsson, Malin Baryard-Johnsson og Chef d'Equipe Sylve Söderstrand - ©FEI/Nacho Olano

 

Sidsel Johansen

SVENSK MESTERSKAB I DRESSUR FOR HOLD - FLYINGE - 23-25/9

Flyinge Hästsportklubb fører holdmesterskabet - finalen rides søndag

Danske ryttere til start i de øvrige klasser

Sidsel Johansen blev nr. 3 i lørdagens Grand Prix - Grand Prix Kür rides søndag 14.10 - livestreaming fra kl. 14

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming

Link til Flyinge

Arkivfoto: Sidsel Johansen og Schianto - til start i Flyinge - ©BSFOTO

 

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - MIDDELFART RIDECENTER - 23-25/9

Middelfart Ridecenter afholder landsstævne i dressur med 3. kvalifikation i Ecco Cup for U18, U21 og U25

Se start- og resultatlister på DRF Live

 

 
Arkivfoto: Anna Kasprzak og Select Ecco - til start i Middelfart - ©BSFOTO

 

EGNETHEDSTEST OG HOPPEKÅRING - DV REGION 1 - VALLENSBÆK - 25/9

Dansk Varmblod Region 1 afholder egnethedstest i dressur og eksteriørkåring for hopper i alle aldre på Vallensbæk Ridecenter d. 25/9

Læs mere på regionens hjemmeside

Katalog til eksteriørkåring kan ses her

 

MELLEMRUNDER - DRF'S CHAMPIONAT I DRESSUR - MIDDELFART OG HOLTE

De 26 4-års heste, 18 5-års heste og 18 6-års heste, der skal deltage i finalen, er fundet - derudover deltager også UVM-deltagerne i finalen

Topscorere blev John Hvalsøe Saul og Sirikit hos de 4-års, Anna Blomgren og Dafne hos de 5-års og Andreas Helgstrand og Sieger Hit hos de 6-års

Se de kvalificerede heste på DRF's hjemmeside

Se resultater fra Middelfart og Holte på DRF Live

 
Arkivfoto: Nynne Ebbenæs og Gørklintgårds San Tiago - vandt i 5-års klassen i Holte - ©BSFOTO

 

Rolf-Göran Bentsson og Ninja La Silla

 

EM I SPRINGNING - MADRID - SPANIEN - 14-18/9

Rolf-Göran Bengtsson vandt individuelt guld

Carsten-Otto Nagel vandt sølv, og Nick Skelton vandt bronze

 

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
 
 
 
Foto: Den nye europamester - Rolf-Göran Bengtsson på Ninja La Silla - ©FEI/Kit Houghton

 

EM I SPRINGNING - MADRID - SPANIEN - 14-18/9

Tyskland vandt guld i holdkonkurrencen - Frankrig sølv og England bronze

Tyske Carsten Otto Nagel fører fortsat i den individuelle konkurrence

Camilla Enemark var eneste dansker til start i 3. runde - hun leverede en superflot runde på Regino

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
 
Foto: Det tyske guldhold bestående af Carsten-Otto Nagel, Marco Kutscher, Chef d'Equipe Otto Becker, Janne-Frederike Meyer og Ludger Beerbaum - ©FEI/Kit Houghton

 

Carsten Otto Nagel og Corradina

EM I SPRINGNING - MADRID - SPANIEN - 14-18/9

Danmark blev nr. 12 i holdkonkurrencen

3 danske ryttere kvalificeret individuelt til 3. runde

Holland fører holdkonkurrencen foran Tyskland og Frankrig

Tyske Carsten Otto Nagel fører i den individuelle konkurrence

Læs mere - med fotos

 
Foto: Carsten Otto Nagel og Corradina - fører i den individuelle konkurrence - ©FEI/Kit Houghton

 

EM I SPRINGNING - MADRID - SPANIEN - 14-18/9

Olivier Guillon fra Frankrig vandt den første konkurrence ved EM

Frankrig fører holdkonkurrencen foran Tyskland og Sverige

De danske ryttere fik alle fejl

FEI TV livestreamer alle konkurrencerne

Læs mere

 
 
 
Foto: Olivier Guillon og Lord de Theize fra Frankrig vandt tidsspringningen - ©FEI/Michael Steiger

 

Trude Hestengen og Tobajo Pik Disney

SEMIFINALER - DRF'S CHAMPIONAT I DRESSUR - MIDDELFART OG HOLTE

Semifinalerne i DRF's championater for ungheste i dressur afholdes i den kommende weekend

Semifinale Vest afholdes på Middelfart Ridecenter og Semifinale Øst afholdes i Holte Rideklub

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Trude Hestengen og Tobajo Pik Disney - til start i 6-års klassen i Holte - ©BSFOTO

EM I SPRINGNING - MADRID - SPANIEN - 14-18/9

83 ryttere til start fra 22 lande - 17 lande med i holdkonkurrencen

Det danske hold består af Emilie Martinsen, Camilla Enemark, Andreas Schou, Torben Frandsen og Christian Schou

1. individuelle konkurrence rides onsdag - holdkonkurrencen rides torsdag og fredag

FEI TV livestreamer alle konkurrencerne

Læs mere

 

 

Anna Kasprzak og Hønnerups Driver

ELITESKUE - DANSK VARMBLOD - VILHELMSBORG - 8-11/9

Ved eliteskuet afholdes for første gang Youngster Cup for 6- og 7-års heste

Hønnerups Driver og Uno Donna Unique mødes i klassen for 7-års dressurheste

Lisbeth Seierskilde bliver hædret ved eliteskuet

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Anna Kasprzak og Hønnerups Driver - til start på Vilhelmsborg - ©BSFOTO

 

 

 

SUNE HANSEN FYRET FRA BLUE HORS

Ifølge Blue Hos har de sportslige resultater har ikke levet op til forventningerne

 

Læs mere på Blue Hors' hjemmeside

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Sune Hansen og BH Romanov - medaljer til DM åbenbart ikke tilstrækkeligt - ©BSFOTO

 

ELITESKUE - DANSK VARMBLOD - VILHELMSBORG - 8-11/9

Dansk Varmblod afholder eliteskue med kåring af Årets bedste hopper og føl, elitefølauktion og konkurrencer i dressur og springning for 6-7-års DV-heste

Læs mere Dansk Varmblods hjemmeside

 

 

 

ÅRINGSAUKTION - YORK- 3/9

Dansk Galop afholder Åringsauktion på York lørdag d. 3/9

82 tilmeldte åringer

Auktionen livestreames fra kl. 14

 

Se kataloget her

 

Link til livestreaming

 

Link til Dansk Galop

 

 

STORE HESTEDAG - ROSKILDE - 3-4/9

Store Hestedag afholdes på Dyrskuepladsen i Roskilde i denne weekend

Læs mere på arrangementets hjemmeside

 

 

BUNDESCHAMPIONATE 2011 - WARENDORF - 31/8-4/9

De tyske forbundschampionater starter onsdag

Championater i dressur, springning, military og kørsel for heste og ponyer i alderen 3-6 år

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 

 

 

DRF MESTERSKAB I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - RINGSTED - 26-28/8

Cathrine Dufour vandt ungryttermesterskabet foran Carina Nevermann Torup og Rikke Bøllingtoft

Nanna Merrald vandt juniormesterskabet foran Henriette D. Vestergaard og Kathrine S. Christensen

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Weltliebe - normalt redet af Sandra Merrald - vandt sammen Nanna Merrald alle 3 afdelinger af juniormesterskabet - ©BSFOTO

 

AUKTION OVER ELITEFØL - VERBAND DER ZÜCHTER DES OLDENBURGER PFERDES - VECHTA - 27/8

Dyreste føl på auktionen blev et hingsteføl e. Ampere/Sandro Hit - det blev solgt for EUR 200.000 til Daniel Ramseier fra Schweiz

Næstdyreste føl blev et hingsteføl e. Totilas/Rohdiamant (se foto nedenfor), der blev solgt for EUR 90.000 til Tyskland

Se auktionsresultatet her

 
Foto: Hingsteføl e. Sandro Hit/Fidertanz - solgt for ca. 1,5 mio kr. - Foto: auktionskatalog

 

CHIO 2011 ROTTERDAM - 25-28/8

Tyskland vandt sidste afdeling af FEI Nations Cup - og vandt dermed også Nations Cup

Danmark blev igen sidst - USA rykker ned sammen med Danmark

 

Læs mere

 
 
 
 
 
Foto: Det vindende tyske hold - Carsten-Otto Nagel, Ludger Beerbaum, Otto Becker (Chef d'Equipe), Marco Kutscher og Thomas Voss - ©FEI/CHIO Rotterdam Press

 

DRF MESTERSKAB I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - RINGSTED - 26-28/8

Cathrine Dufour vandt 1 afd. hos ungrytterne foran Rikke Bøllingtoft og Carina Nevermann Torup

Nanna Merrald vandt 1. afd. hos juniorerne på lånehest foran Isabella Holze og Kathrine S. Christensen

Carina Nevermann Torup vandt MB1, og Karin Nissen vandt MA1

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
Arkivfoto: Cathrine Dufour og Atterupgaards Cassidy - vandt 1. afd. - ©BSFOTO

 

CHIO 2011 ROTTERDAM - 25-28/8

Internationalt springstævne med sidste afdeling af FEI Nations Cup

Det danske hold består Emilie Martinsen, Christian Schou, Camilla Enemark, Andreas Schou og Torben Frandsen

Livestreaming ved FEI TV

Flere placeringer til Camilla Enemark i torsdagens klasser

Læs mere

Foto: Lodtrækning om startrækkefølgen - Danmark starter som nr. 3 - ©FEI

 

Nanna Merrald

DRF MESTERSKAB I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - RINGSTED - 26-28/8

32 starter i juniorklassen og 13 starter i ungrytterklassen

Forsvarende mester Nanna Merrald er til start i juniorklassen, mens der skal findes ny mester i ungrytterklassen

Læs mere

 
Arkivfoto: Nanna Merrald og Millibar - sidste års mester - i år er Nanna til start på So What - ©BSFOTO

 

AUKTION OVER ELITEFØL - VERBAND DER ZÜCHTER DES OLDENBURGER PFERDES - VECHTA - 27/8

Det tyske oldenborgforbund afholder elitefølauktion næste lørdag

103 føl udbydes - heriblandt 2 efter Totilas

 

Læs mere

 
 
 
Foto: Hingsteføl e. Totilas/Rohdiamant - med på auktionen - Foto: auktionskatalog

 

AUKTION OVER ELITEFØL OG AVLSHOPPER - HANNOVERANERVERBAND - VERDEN - 20-21/8

291 føl på auktion

Dyreste føl blev et hingsteføl e. Fidertanz til en pris af EUR 71.000

Læs mere

 
 
 
 
Foto: Dyreste avlshoppe - Helena e. His Highness/Weltadel - ifolet med Totilas - solgt for EUR 42.000 til USA
- Foto: auktionskatalog

 

DRF MESTERSKAB I DRESSUR OG SPRINGNING FOR PONYER - MIDDELFART - 19-21/8

Iben Olkjær Olsen vandt DM-kvalifikationsklassen i dressur for kat. 3

Kirstine Juel Månsson vandt hos kat. 2, og Caroline Smidt og Victoria Vallentin delte 1. pladsen hos kat. 1

I springning vandt Maria Schou 2. afdeling af DM for kat. 3 - Cristoffer Nerving Møllekær vandt hos kat. 2, og Jessica Toelstang vandt hos kat. 1

Se springresultater her

Se dressurresultater her

 
Arkivfoto: Iben Olkjær Olsen og Magic Manipu - vandt kvalifikationsklassen for kat. III - ©BSFOTO

 

EM I DRESSUR - HOLLAND - 17-21/8

Adelinde Cornelissen genvandt mesterskabet i GP Special til trods for en fejlridning

Carl Hester vandt sølv og Laura Bechtolsheimer bronze

2 danske ryttere med i GP Kür - rides søndag kl. 13.00

Læs mere - med fotos

 
Foto: Medaljetagerne - Carl Hester, Adelinde Cornelissen og Laura Bechtolsheimer - ©FEI/Peter Nixon

 

DANSK VARMBLOD - ELITESKUE - 8-11/9

Elitefølauktionen afholdes d. 10/9

Info og video af kollektionen kan ses på DV's hjemmeside

Link til kollektionen

 

 

DRF MESTERSKAB I DRESSUR OG SPRINGNING FOR PONYER - MIDDELFART - 19-21/8

Iben Olkjær Olsen vandt fredagens opvarmningsklasse i dressur for kat. 3

Sille Engermann vandt hos kat. 2, og Alexandra Sørensen og Victoria Vallentin vandt hos kat. 1

I springning vandt Helena Skare Viller 1. afdeling af DM for kat. 3 - Marc Christensen vandt hos kat. 2, og Emil Hallundbæk vandt hos kat. 1

Se springresultater her

Se dressurresultater her

Link til Middelfart Rideklub

 
Arkivfoto: Sille Engermann og Lasco - vandt opvarmningsklassen for kat. II - ©BSFOTO

 

EM I DRESSUR - HOLLAND - 17-21/8

England vandt holdkonkurrencen overbevisende foran Tyskland og Holland

Carl Hester blev bedste rytter foran Adelinde Cornelissen og Matthias Rath

4 KWPN-heste i front - heraf 2 nye stjerner

Danmark blev nr. 6 og kvalificeret til OL

3 danske ryttere med i GP Special - rides lørdag 12.30

Læs mere - med fotos

 
Foto: Det engelske guldhold - Emile Faurie, Charlotte Dujardin, Carl Hester og Laura Bechtolsheimer - ©FEI/Peter Nixon

 

Charlotte Dujardin og Valegro

EM I DRESSUR - HOLLAND - 17-21/8

Danmark på 4. pladsen i holdkonkurrencen efter 2 ryttere - Lisbeth Seirskilde nr. 7 og Anne van Olst nr. 9 på 1. dagen

England fører stort foran Tyskland og Holland i holdkonkurrencen

Læs mere

 
 
 
 
 
 
Foto: Engelske Charlotte Dujardin og Valegro - bedste rytter på 1. dagen af holdkonkurrencen - ©FEI/Peter Nixon

 

 

EM I DRESSUR - HOLLAND - 17-21/8

Holdkonkurrencen starter onsdag

FEI TV livestreamer fra kl. 9.30

Danmark har trukket start nr. 1 - Lisbeth Seierskilde er første rytter kl. 9.30

Anne van Olst er 2. rytter kl. 12.00 - Sune Hansen og prinsesse Nathalie rider torsdag

Link til Livestreaming ved FEI TV

Link til start- og resultatlister

 

 
Kampala og Nicole Ahlefelt

TRAKEHNER ELITEDAGE 2011 - BROHOLM - 20-21/8

Trakehneravlsforbundet i Danmark, der i år fejrer 40-års jubilæum, afholder Trakehner Elitedage på Broholm i weekenden

Kåring af Årets hoppeføl, Årets hingsteføl, Årets hoppe samt ridekonkurrencer

Se kataloget her

Link til TAF's hjemmeside

 
 
 
 
Arkivfoto: Årets hoppe 2010 - Kampala e. Hibiskus/Tuareg med Nicole Ahlefeldt-Laurvig-Lehn - ©Katrine Jørgensen

 

Iben Olkjær Olsen og Magic Manipu

DRF MESTERSKAB I DRESSUR OG SPRINGNING FOR PONYER - MIDDELFART - 19-21/8

Middelfart Ridecenter lægger igen i år deres gode baner til DRF's mesterskaber i dressur og springning for ponyer

Læs mere

 
 
 
 
Arkivfoto: Iben Olkjær Olsen og Magic Manipu - sidste år vinder hos kat. 3 - ©BSFOTO

 

 

 

EM I DRESSUR - HOLLAND - 17-21/8

Berlinske Tidende bragte en lang artikel om prinsesse Nathalie i søndagsudgaven som optakt til EM

 

Læs artiklen her

 
 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Prinsesse Nathalie og Digby - ved sidste EM - ©BSFOTO

 

 

EM I DRESSUR - HOLLAND - 17-21/8

EM afholdes for 25. gang - 66 ryttere fra 12 lande deltager - 16 lande stiller hold

Den endelige deltagerliste er klar

FEI TV livestreamer alle 3 konkurrencer

 

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
 
Foto: Henri Chammartin fra Schweiz - vandt det første individuelle EM i 1963 med hesten Wolfdietrich - og vandt bronze med Woerman, som ses her - ©FEI

 

FØLFESTIVAL - DANSK VARMBLOD REGION 1 - 14/8

Følskue med 79 tilmeldte føl - bl.a. hingsteføl e. Totilas

Dressuropvisning ved Nanna Merrald

Se kataloget her

Læs mere på DV Region 1's hjemmeside

 

 

ALLE VOKSNE HESTE SKAL HAVE HESTEPAS SENEST 1. JANUAR 2012

Læs mere på Fødevarestyrelsens hjemmeside

 

HVORNÅR SKAL DYRLÆGEN NOTERE BEHANDLING I HESTENS PAS?

Læs mere på Fødevarestyrelsens hjemmeside

 

 

Lene Nyström og Stigma

 

SVENSK DYRLÆGE OG HESTEOPDRÆTTER DØMT FOR DYRPLAGERI

Den svenske højesteret har stadfæstet dommen for dyrplageri mod den svenske dyrlæge og hesteopdrætter Lena Nyström

 

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Lena Nyström med Stigma - Årets dressurbetonede føl i Dansk Varmblod 2010 - ©BSFOTO

 

INTERNATIONALES DRESSUR- UND SPRINGFESTIVAL - VERDEN - 3-7/8

Michael Eilberg fra England vandt VM for 5-års heste med den engelske hannovaranerhoppe Woodlander Farouche

Emmelie Scholtens fra Holland vandt VM for 6-års heste med den hollandske hingst Astrix

Ingen medaljer til de danske heste

Ny hest til parret bag Totilas

Læs mere

 
 
Foto: Michael Eilberg og Woodlander Farouche - vinder af VM for 5-års heste - ©Karl-Heinz Frieler/FEI

 

Emmelie Scholtens og Astrix

INTERNATIONALES DRESSUR- UND SPRINGFESTIVAL - VERDEN - 3-7/8

Emmelie Scholtens fra Holland vandt kvalifikationsklassen for 6-års heste med den hollandske hingst Astrix med 9,16 point

Andreas Helgstrand og Tørveslettens blev nr. 5 og var eneste dansker, der kom direkte i finalen

Fürstenball kvalificerede sig via trøstfinalen til finalen for 5-års heste

Livestreaming fra UVM

Læs mere

 
Foto: Emmelie Scholtens og Astrix - vinder af kvalifikationsklassen for 6-års heste - ©Karl-Heinz Frieler/FEI

 

Michael Eilberg og Woodlander Farouche

INTERNATIONALES DRESSUR- UND SPRINGFESTIVAL - VERDEN - 3-7/8

Michael Eilberg fra England vandt kvalifikationsklassen for 5-års heste med den engelske hannovaranerhoppe Woodlander Farouche med 9,28 point

Sanne Henningsen og Atterupgårds Final Kiss blev nr. 5, og Andreas Helgstrand og N.O.H's Daijoubo blev nr. 12 - de er dermed i finalen

Kvalifikationsklassen for 6-års heste rides fredag fra kl. 8

Livestreaming fra UVM

Læs mere

 
Foto: Michael Eilberg og Woodlander Farouche - vinder af kvalifikationsklassen for 5-års heste - ©Karl-Heinz Frieler/FEI

 

DUBLIN HORSE SHOW - IRLAND - 3-7/8

Internationalt springstævne med afdeling af FEI Nations Cup

Tina Lund, Emilie Martinsen, Christian Schou, Camilla Enemark og Cecilie Tofte til start for Danmark

Livestreaming ved FEI TV

Læs mere

 
 

INTERNATIONALES DRESSUR- UND SPRINGFESTIVAL - VERDEN - 3-7/8

Internationalt dressur- og springstævne med VM i dressur for ungheste

Mange danske springryttere til start i de 3-stjernede klasser samt Bo Høstrup i dressur

Ungheste fra 15 lande til start i 5- og 6-års klasserne

Livestreaming fra UVM

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
Foto: Andreas Helgstrand og Uno Donna Unique - vinder af 6-års klassen i 2010 - ©Karl-Heinz Frieler/FEI

 

Laura Bechtolsheimer og Mistral Højris

 

EM I DRESSUR - HOLLAND - 17-21/8

Det engelske dressurhold til EM er udtaget

Holdet består af Laura Bechtolsheimer, Carl Hester, Charlotte Dujardin og Emilie Faurie

2 danske Michellino-afkom på holdet

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Laura Bechtolsheimer og Mistral Højris - den ene af de 2 Michellino-heste på holdet - ©BSFOTO

 

Adelinde Cornelissen

DRESSAGE AT HICKSTEAD - ENGLAND - 26-31/7

Adelinde Cornelissen og Parzival vandt Kür-klassen i World Dressage Masters foran Carl Hester med Uthopia og Emma Hindle med Lancet

Engelske Charlotte Dujardin vandt Grand Prix Special - Anders Dahl blev nr. 4

Se resultatlisten her

Videoklip fra WDM i Hickstead kan ses her

 
 
 
 
Arkivfoto: Adelinde Cornelissen - vandt Kür-klassen - ©BSFOTO

 

Lisbeth Seierskilde

DM I DRESSUR FOR SENIORER - BROHOLM - 28-31/7

Lisbeth Seierskilde vandt Kür-klassen og dermed guld til DM - Sune Hansen vandt sølv, og Anne van Olst vandt bronze

De 3 medaljetagere plus prinsesse Nathalie udtaget til EM-holdet

Andreas Helgstrand vandt Intermediaire I Kür

Læs mere på DRF's hjemmeside

Se resultatlister på DRF Live

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Lisbeth Seierskilde og Jonstrupgårdens Raneur e. Ragazzo/Schwadroneur - vandt guld til DM - ©BSFOTO

 

Carl Hester

DRESSAGE AT HICKSTEAD - ENGLAND - 26-31/7

Engelske Carl Hester vandt Grand Prix-klassen i World Dressage Masters på Uthopia med 80,872% og slog dermed Adelinde Cornelissen og Parzival

Engelske Charlotte Dujardin blev nr. 3 - Anders Dahl blev nr. 5

Se resultatlisten her

Se videoklip af Carl Hesters ridt på Uthopia

Arkivfoto: Carl Hester - her med Anne van Olst - ©BSFOTO

 

Sune Hansen og Romanov

DM I DRESSUR FOR SENIORER - BROHOLM - 28-31/7

Sune Hansen vandt 2. afd. af DM foran Lisbeth Seierskilde og Daniel Bachmann Andersen

Lisbeth Seierskilde fører DM i den samlede stilling

Sanne Henningsen vandt lørdagens MB3, og Jim Rasmussen vandt MA1

Andreas Helgstrand vandt Intermediaire I

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
Arkivfoto: Sune Hansen og Blue Hors Romanov - vandt 2. afd. af DM - ©BSFOTO

 

Lisbeth Seierskilde

DM I DRESSUR FOR SENIORER - BROHOLM - 28-31/7

Lisbeth Seierskilde vandt 1. afd. af DM foran Daniel Bachmann Andersen og Sune Hansen

Maik Kohlschmidt og Andreas Helgstrand vandt hver en afdeling af fredagens Prix St. Georges, og Anne Sofie Damgaard Jensen vandt MB2

Maik Kohlschmidt vandt også torsdagens MA1 - Anne Sofie Aaen vandt MB1

Læs mere

Arkivfoto: Lisbeth Seierskilde og Jonstrupgårdens Raneur - vandt 1. afd. af DM - ©BSFOTO

 

DRESSAGE AT HICKSTEAD OG ROYAL INTERNATIONAL HORSE SHOW - ENGLAND - 26-31/7

Tyskland vandt nationsspringningen foran Frankrig og USA - efter omspringning

Danmark blev sidst

Læs mere

 

Foto: Det vindende tyske hold - ©Kit Houghton/FEI

 

DRESSAGE AT HICKSTEAD OG ROYAL INTERNATIONAL HORSE SHOW - ENGLAND - 26-31/7

Internationalt dressur- og springstævne med FEI Nations Cup og World Dressage Masters

Tina Lund, Emilie Martinsen, Christian Schou, Camilla Enemark og Cecilie Tofte til start i Nations Cup

Anders Dahl til start i WDM

Livestreaming ved FEI TV og stævnets hjemmeside

Læs mere

 

EM I DRESSUR, SPRINGNING OG MILITARY FOR PONYRYTTERE - POLEN - 27-31/7

Danmark stiller hold i dressur og springning og har 2 ryttere med i military

Holdkonkurrencen i dressur udskudt til torsdag, da dressurbanen ikke var færdig!

Læs mere

 
 
Foto: De danske ryttere ved indmarchen - på springbanen - ©Caroline Aarosin

 

Anne van Olst

 

DM I DRESSUR FOR SENIORER - BROHOLM - 28-31/7

Landsstævne i dressur med klasser fra MB1, DM i dressur for seniorer og DM i paradressur

28 starter til DM

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Sidste års mester - Anne van Olst og Clearwater - er til start igen i år - ©BSFOTO

 

Rikke Svane og Finckenstein

TRAKEHNER BUNDESTURNIER 2011 - HANNOVER - 21-24/7

Det tyske trakehnerforbund afholdt den årlige turnering i weekenden med konkurrencer i dressur, springning, military og kørsel samt følauktion

Flere danske ryttere var til start

Rikke Svane og Finckenstein vandt Intermediaire I Kür søndag, og Kristine Møller vandt M-klassen

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Danske Rikke Svane - bosiddende i Luxembourg og tyske Finckenstein - vandt Intermediaire I Kür - ©BSFOTO

 

 

DE DANSKE RYTTERE FORTSÆTTER SUCCESSEN VED EM!

EM-KÜR-GULD TIL NANNA MERRALD - OG BRONZE TIL ANNA ZIBRANDTSEN HOS JUNIORERNE

Tyske Pia-Katharina Voigtländer vandt sølv

Se resultater her

 

Anna Zibrandtsen

EM I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - BROHOLM - 20-24/7

Anna Zibrandtsen vandt bronze hos juniorerne

De 2 tyske ryttere Vivien Niemann og Pia-Katharina Voigtländer vandt guld og sølv

Nanna Merrald delte 4. pladsen med tyske Lena Schütte

Læs mere

 
Arkivfoto: Anna Zibrandtsen og Capriciella - vandt bronze - ©Caroline Aarosin

 

INDIVIDUELT EM-SØLV TIL CATHRINE DUFOUR OG INDIVIDUEL BRONZE TIL CARINA NEVERMANN TORUP HOS UNGRYTTERNE

Tyske Sanneke Rothenberger vandt guld

Se resultater her

Se billeder fra EM på Torben Merrealds hjemmeside

 

EM I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - BROHOLM - 20-24/7

Sølv til de danske ungryttere

Guld til Tyskland og bronze til Holland

Læs mere

 
 
 
 
 
Foto: Ungrytterholdet bestående af Rikke Bøllingtoft, Cathrine Dufour, Simone Ahlers Pedersen og Carina Nevermann Torup med holdleder HC Matthisen - ©JBK Horse Shows

 

 

EM I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - BROHOLM - 20-24/7

Sølv til de danske juniorryttere

Guld til Tyskland og bronze til Holland

Læs mere

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Nanna Merrald - bedste danske rytter som nr. 3 i holdkonkurrencen - ©BSFOTO

 

Bøllingtoft og Finale

EM I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - BROHOLM - 20-24/7

I 1. halvdel af holdkonkurrencen blev Rikke Bøllingtoft blev nr. 3 og Simone A. Pedersen nr. 6 hos ungryttere

Nanna B. Madsen blev nr. 4 hos juniorerne

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Rikke Bøllingtoft og Finale - nr. 3 onsdag hos ungrytterne - ©BSFOTO

 

EM I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - BROHOLM - 20-24/7

Rytterne er ankommet - der er dyrlægetjek tirsdag

Holdkonkurrencerne starter onsdag

Læs mere

 

 

 

 
Arkivfoto: FEI's præsident - prinsesse Haya - overrækker præmier til finalen - ©BSFOTO

 

Janne Frederike-Meyer

 

CHIO AACHEN 2011 - TYSKLAND - 8-17/7

Janne-Friederike Meyer vandt ROLEX Grand Prix-springningen foran Kevin Staut og Andreas Kreuzer

Charlotte Lund blev placeret som nr. 8 på Janoch i Youngster-finalen og blev 1. uplaceret i flere klasser

Læs mere - med fotos

 
 
 
 
 
 
 
Foto: Tyske Janne-Friederike Meyer vandt ROLEX Grand Prix-springningen - med en hånd og åben mund - ©ROLEX

 

Anna Kasprzak

Anna Kasprzak blev nr. 5 i U25 Grand Prix - klassen blev vundet af tyske Kristina Sprehe på hingsten Desperados

Andreas Helgstrand blev nr. 2 i Intermediaire I - Steffen Peters vandt klassen

Matthias Rath og Totilas vandt Grand Prix Special foran Adelinde Cornelissen og Isabell Werth

Grand Prix Kür rides søndag kl. 10 - prinsesse Nathalie eneste danske rytter

Se start- og resultatlisten her

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

Arkivfoto: Anna Kasprzak og Langkærgårds Donna Fetti - nr. 5 i U25 Grand Prix - ©BSFOTO

 

Douglas Lindelöw

NORDIC DEVELOPMENT TOUR - FREDENSBORG - 15-17/7

Capacity afholder internationalt 2-stjernet springstævne i weekenden - stævnet er en del af turneringen Nordic Development Tour

Norske Eivind Nistad vandt fredagens "Small Tour", svenske Hedda Wallin vandt junior-Small Tour

Svenske Anna Olsson vandt Medium Tour - svenske Louise Torgersen vandt junior- Big Tour

Svenske Douglas Lindelöw vandt Big Tour, finske Piia Pantu blev nr. 2 og Karina Truelsen nr. 3

Se start- og resultatlister på Capacitys hjemmeside

 
 
Arkivfoto: Svenske Douglas Lindelöw - vandt fredagens "Big Tour"-klasse - ©BSFOTO

 

CHIO AACHEN 2011 - TYSKLAND - 8-17/7

Holland vandt FEI Nations Cup i springning foran Irland og England

Danmark blev næstsidst

Læs mere på DRF's hjemmeside

Se resultatet her

 
 
 
Foto: De hollandske vindere: Gerco Schröder, Jur Vrieling, Jeroen Dubbeldam og Eric van der Vleuten - ©FEI/Kit Houghton

 

Andreas Helgstrand og Marron

CHIO AACHEN 2011 - TYSKLAND - 8-17/7

Danmark blev nr. 6 i nationskonkurrencen i dressur

Tyskland vandt foran England og Holland

Matthias Rath og Totilas vandt klassen - prinsesse Nathalie blev bedste dansker som nr. 9

U25-klassen rides fredag

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

Arkivfoto: Andreas Helgstrand og Marron - havde en dårlig dag i Aachen - ©BSFOTO

 

CHIO AACHEN 2011 - TYSKLAND - 8-17/7

Andreas Helgstrand og Famaso blev nr. 2 i Prix St. Georges - Steffen Peters vandt klassen

Det gik knap så godt for Andreas og Polka i Grand Prix - Mikaela Lindh blev nr. 10 - Helen Langehanenberg vandt klassen

Anne van Olst, Sune Hansen, Andreas Helgstrand og prinsesse Nathalie til start i nationskonkurrencen torsdag kl. 9

Livestreaming ved ClipMyHorse

Læs mere

 
Arkivfoto: Andreas Helgstrand og Famaso - nr. 2 i Prix St. Georges - ©BSFOTO

 

CHIO AACHEN 2011 - TYSKLAND - 8-17/7

Prinsesse Nathalie, Sune Hansen og Andreas Helgstrand til start i Prix St. Georges onsdag kl. 15.30

Andreas Helgstrand og Mikaela Lindh til start i den 4-stjernede Grand Prix

Edward Gal, Laura Bechtolsheimer, Isabell Werth og mange andre topnavne er også til start

Torben Frandsen bedste dansker på springbanen tirsdag

Livestreaming ved ClipMyHorse og FEI TV

Læs mere

 
Arkivfoto: Edward Gal og Voice - til start i Prix St. Georges - ©BSFOTO

 

Helene Melsen og Akeem

CHIO AACHEN 2011 - TYSKLAND - 8-17/7

Internationalt stævne med dressur, springning, military, kørsel og voltigering

FEI Nations Cup i springning og nationskonkurrence i dressur

Danmark stiller hold i dressur og springning

Livestreaming ved ClipMyHorse og FEI TV

Læs mere

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Helene Melsen og Akeem - med i U25 i Aachen - ©BSFOTO

 

Carina Nevermann Torup

EM I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - BROHOLM - 20-24/7

Holdene til EM er udtaget

Carina Nevermann Torup, Cathrine Dufour, Simone Ahlers Pedersen og Rikke Bøllingtoft er med på ungrytterholdet

Nanna Skodborg Merrald, Nanna Bronnée Madsen, Anna Zibrandtsen og Katrine Sumborg Christensen er med på juniorholdet

Læs mere på junioryoungrider.dk

 
Foto: Carina Nevermann Torup og Blue Boy - 3-dobbelt Nordisk Mester - udtaget til EM - ©Morten Torup

 

EM I DRESSUR FOR PONYER - POLEN - 27-31/7

Det danske hold til EM for ponyer er udtaget - holdet består af Caroline B Smidt, Caroline Aarosin, Maya Jørgensen og Emilie Holm Toft

Læs mere på ponydressur.dk

 
 
 
 
Foto: Det udtagne hold - Emilia Holm Toft, Maya Jørgensen, Caroline Aarosin og Caroline B. Schmidt - ©Caroline Aarosin

Bøllingtoft og Finale

FALSTERBO HORSE SHOW 2011 - 2-10/7

Christian Schou blev nr. 9 i finalen for 7-års springheste på Lertevangs Coleir og nr. 8 i den store Grand Prix-springning på Coronada

Rikke Bøllingtoft blev nr. 2 i Kür-klassen for ungryttere

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Rikke Bøllingtoft og Finale - nr. 2 i søndagens ungrytterklasse - ©BSFOTO

 

FALSTERBO HORSE SHOW 2011 - 2-10/7

Tyskland vandt nationsspringningen - Danmark blev sidst - på en våd glat græsbane

Camilla Enemark vandt 5-års finalen

Læs mere

 

Foto: De tyske vindere: Carsten Otto Nagel, Thomas Voss, Marco Kutscher og Ludger Beerbaum sammen med holdleder Heinrich Hermann Engemann - ©FEI/Lotta Gyllensten

 

Patrik Kittel

FALSTERBO HORSE SHOW 2011 - 2-10/7

Patrik Kittel vandt Grand Prix-klassen i World Dressage Masters

Anky van Grunsven blev nr. 2 og Anja Plönzke nr. 3

Bo Høstrup og Jim Rasmussen starter Grand Prix Special lørdag

Se videoklip af Kittels og Ankys ridt

Læs mere

 
 
 
Arkivfoto: Patrik Kittel - vandt både den 5-stjernede og den 3-stjernede Grand Prix - ©BSFOTO

 

Tina Lund

FALSTERBO HORSE SHOW 2011 - 2-10/7

Svensk sejr i 5-års og 6-års dressurchampionatet

3 danskere kvalificeret til 7-års dressurchampionatet

Bo Høstrup og Jim Rasmussen til start i Grand Prix i WDM fredag

Danmark starter næstsidst i nationskonkurrencen i springning - holdet består af Torben Frandsen, Christian Schou, Tina Lund og Thomas Velin

FEI TV livestreamer nationskonkurrencen fra kl. 14.30

Læs mere

Arkivfoto: Tina Lund og Zamiro - Eurosport bringer interview med Tina fredag aften - ©BSFOTO

 

Carina Nevermann Torup og Kafelnikov

 

KINA KALDER

Trakehnerhingsten Kafelnikov er solgt til Kina

Kafelnikov har hidtil været redet af Carina Nevermann Torup, nybagt Nordisk Mester for ungryttere

Læs mere

 

 
 
Arkivfoto: Carina Nevermann Torup og Kafelnikov - ©Torup

 

FALSTERBO HORSE SHOW 2011 - 2-10/7

Betina Jæger Jensen vandt kvalifikationsklassen for 5-års dressurheste - 3 danskere med i finalen

Flere danske springryttere blev kvalificeret til finalerne for 5-års springheste og 6-års springheste

Eurosport sender onsdag aften kl. 20 - sammendrag og interview

Læs mere

 

 

Anna Zibrandtsen

 

BREGNERØDGÅRD PÅ NYE HÆNDER

Anna Zibrandtsens forældre har købt ejendommen

Læs mere

 
 
 
 
 
 
Foto: Anna Zibrandtsen - holdguld, individuel bronze og sølv ved NM for juniorer - ©Caroline Aarosin

 

FALSTERBO HORSE SHOW 2011 - SVERIGE - 2-10/7

Christian Schou og Lertevangs Coleir kvalificeret til finalen for 7-års springheste

Flere fejlfri danske ryttere i 1. kvalifikation hos 5- og 6-års hestene

Læs mere

 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Lertevangs Coleir redet af Christian Schou - kvalificeret til 7-års finalen - ©BSFOTO

 

CHIO AACHEN 2001 - TYSKLAND - 8-17/7

INTERVIEW MED TOTILAS!

Totilas-fjolleriet når nye højder

Totilas er blevet interviewet som optakt til CHIO Aachen

Hans stemme lyder nu mere som Matthias Rath - og iøvrigt vil han hellere æde græs!

Se videoklip med interviewet her (på tysk)

 
 
Arkivfoto: Hollandske Totilas - kan snakke tysk - og lide græs! - ©BSFOTO

 

Carina Nevermann Torup

NORDISK MESTERSKAB - MIDDELFART - 30/6-3/7

Carina Nevermann Torup blev nordisk mester i ungrytternes Kür-klasse

Cathrine Dufour vandt sølv og Camilla Orloff bronze

Læs mere

 
 
 
Foto: Carina Nevermann Torup og Blue Boy - 3-dobbelt Nordisk Mester - ©Morten Torup

 

Christian Ahlmann

GLOBAL CHAMPIONS TOUR - PORTUGAL - 30/-2/7

Christian Ahlmann vandt Grand Prix-springningen foran Luciana Diniz og Ludger Beerbaum

Alle 3 red på sponsorhingste

Turneringen har set sin første Euro-millionær

Læs mere - med fotos og link til videoklip

 
 
 
 
 
 
Christian Ahlmann og Taloubet Z - vandt EUR 92.000 - ©Global Champions Tour

 

Nanna Bronnee Madsen

NORDISK MESTERSKAB - MIDDELFART - 30/6-3/7

Forvirringen total mht placeringsrækkefølgen i den første individuelle konkurrence for juniorer

Først vandt Anna Zibrandtsen bronze, så Nanna B. Madsen - nu deler de tilsyneladende

Nanna S. Merrald vandt Kür-mesterskabet, Anna Zibrandtsen fik sølv

Læs mere

 
Arkivfoto: Nanna Bronnée Madsen og Skjoldsgaard Monte-Vo - fik bronze dagen efter - ©BSFOTO

 

Anky van Grunsven

FALSTERBO HORSE SHOW 2011 - SVERIGE - 2-10/7

Internationalt spring- og dressurstævne med klasser for 5-7 års heste, afdeling af World Dressage Masters, FEI Nations Cup, derbyspringning og Grand Prix-springning

Mange danske ryttere til start - Bo Høstup og Jim Rasmussen til start i WDM

FEI livestreamer Nations Cup - Eurosport sender fra springningen

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Anky van Grunsven vandt sidste år Grand Prix Kür i WDM på Painted Black - i år er hun til start på Salinero - ©BSFOTO

 

NORDISK MESTERSKAB - MIDDELFART - 30/6-3/7

Iben Olkjær Olsen blev nordisk mester hos kat. 2-ponyer

Caroline B. Schmidt blev nordisk Kür-mester hos kat. 1

Carina Nevermann Torup blev nordisk mester hos ungrytterne - Danmark tog alle 3 medaljer

Læs mere

 
 
Arkivfoto: Magic Manipu redet af 12-årige Iben Olkjær Olsen - nu både Danmarksmester for kat. 3 og Nordisk Mester for kat. 2-ponyer - ©BSFOTO

Modderbeek's Flo

NORDISK MESTERSKAB - MIDDELFART - 30/6-3/7

Også holdguld til kat. 2-ponyer

Individuelt guld, sølv og bronze hos kat. 1-ponyer - Maya Jørgensen blev nordisk mester

Nanna Merrald vandt individuelt guld hos juniorer - Nanna B. Madsen vandt bronze

Læs mere (opdateret)

 
 
 
Arkivfoto: Den kønne Modderbeek's Flo redet af Maya Jørgensen - nu både Danmarksmester og Nordisk Mester for kat. 1-ponyer - ©BSFOTO

 

TAF SOMMERSTÆVNE - RINGSTED OG SKANDERBORG - 2-3/6

Trakehner-Avlsforbundet i Danmark afholder hoppekåring og sommerstævne for rideheste i weekenden

Lørdag foregår det i Ringsted og søndag i Skanderborg

Kåringskataloget kan ses her

Startlister til sommerstævnet kan ses på DRF Live

 
 
 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Heroina von Hestebjerggaard e. Kaiser Wilhelm/Ibikus - til start i 4-års klassen i Ringsted - ©BSFOTO

 

NORDISK MESTERSKAB - MIDDELFART - 30/6-3/7

De danske dressurryttere er helt suveræne i Middelfart

Guldmedaljer i holdkonkurrencerne til kat. 1-ponyrytterne, juniorerne og ungrytterne

Læs mere - med fotos

 
Foto: Guldmedaljeholdet hos pony kat. 1 - Victoria Vallentin, Maya Jørgensen, Caroline Aarosin og Caroline B. Schmidt - ©Caroline Aarosin

 

Nordisk mesterskab 2011

NORDISK MESTERSKAB - MIDDELFART - 30/6-3/7

De danske dressurponyer- og heste gik alle gennem dyrlægetjekket

Holdkonkurrencerne for kat. 1, juniorer og ungryttere rides torsdag

Læs mere

 
 
Foto: De danske ryttere + vovser - ved indmarchen - ©Caroline Aarosin

 

HESTEDYRLÆGE TAGET I URENT TRAV

Fødevarestyrelsens Veterinærrejsehold har foretaget en aktion mod en hestedyrlæge

Dyrlægen havde ikke overholdt reglerne for ordinering og fakturering af lægemidler (dyrlæger må ikke tjene penge på medicin!) og havde tilsyneladende også ladet sin klinikassistent foretage bedøvelser af heste

Læs mere på Fødevarestyrelsens hjemmeside

 

Nanna Bronnee Madsen

NORDISK MESTERSKAB - MIDDELFART - 30/6-3/7

Middelfart Ridecenter afholder NM i dressur og springning for ponyryttere, juniorer og ungryttere

Læs mere

 
 
 
 
 
 
Arkivfoto: Nanna Bronnée Madsen og Skjoldsgaard Monte-Vo - med på det danske juniorhold i dressur - ©BSFOTO

 

DET TYSKE OLDENBORGFORBUND - KÅRINGSREJSE I DANMARK - 16-18/6

Det tyske oldenborgforbund afholder kåringsrejse i Danmark i juni måned, hvor føl, hopper, unghingste og rideheste vil blive besigtiget

Læs mere

 

 

 

 

Foto: Nu kan føl registreret i det tyske oldenborgforbund, men født i Danmark, også besigtiges i Danmark - ©Verband der Zuchter des Oldenburger Pferdes"

 

 

I.S.T SCANDINAVIA DRESSURFESTIVAL - HVALSØ RIDEKLUB - 2-5/6

Maria F. Hansen og Atterupgaards Redford vandt 4-års kvalifikationen i DRF's championat i dressur for ungheste

Nynne Ebbenæs og Gørklintgårds San Tiago vandt 5-års klassen, og Trude Hestengen og Tobajo Pik Disney vandt 6-års klassen

Camilla Hylager vandt søndagens MB2, Mette Pedersen vandt Intermediare I, og søndagens sidste ponyklasse blev vundet af Line B. Mune på Fontain af Stensnæs

Se resultater her

Se videoklip fra stævnet her

 

Foto: Familien Merrald havde travlt på banen og udenfor - her Nanna og So What - nr. 2 i 6-års klassen - ©BSFOTO

 

Andreas Helgstrand og Marron

1st HORSE INTERNATIONAL - BERNSTORFFSPARKEN - 27-29/5

Andreas Helgstrand vandt FEI Intermediaire Kür på Famaso og FEI Grand Prix Kür på Marron

Anette Ejlersgaard vandt national Grand Prix Kür

Sille Engermann vandt Pony Cup Kür

Se videoklip fra Intermediaire Kür og Grand Prix Kür her

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
Foto: Andreas Helgstrand og Marron - vandt FEI Grand Prix Kür - ©BSFOTO

 

Edward Gal og Voice

DANSK VARMBLOD - HINGSTEKÅRING - HERNING - 10-13/3

Verdensmesteren i dressur Edward Gal gav clinic i Herning for en fyldt Hal B.

Edward red selv hingsten Voice og underviste John Hvalsøe Saul på guldmedaljehoppen Sirikit, Louise Søgaard på hoppen Dior, Rune Willum på Hedens Dimarco og Rikke Lindberg på Rigoletto

Se videoklip fra clinic'en her

 

 
Foto: Edward Gal og Voice - ©BSFOTO

 

GÅ TIL NYHEDSARKIV