Nethesten.dk åbner fysisk butik - Åbningsfest 30/11 og 1/12 - link her

ANNONCER

Netstutteriets Smirnoff
Netstutteriets Smirnoff e. BH Romanov/Come Back II - link til Netstutteriet
Euro
Euro e. Gribaldi/Schwadroneur - link til Lærkegaarden Stutteri

NYHEDSARKIV 2012

 

 

 

GODT NYTÅR

 

 

 

Foto: Tænk på hestene nytårsaften - ©www.hippodot.com

 

 

 

 

 

GLÆDELIG JUL

 

 

 

 
 
Foto: Uhmm - godt at være agerhøne på en hesteejendom! - ©www.hippodot.com

 

 

OLYMPIA HORSE SHOW - LONDON - 17-23/12

Internationalt dressur- og springstævne med FEI World Cup-kvalifikation i dressur og springning

Charlotte Dujardin og Valegro vandt World Cup-kvalifikationen i dressur - Sidsel Johansen blev nr. 6

World Cup-kvalifikationen i springning rides lørdag - livestreames af FEI TV

Eurosport Danmark sender fra springkonkurrencerne fredag og søndag

Link til livestreaming ved FEI TV

Link til start- og resultatlister

 
Foto: Charlotte Dujardin og Valegro - vandt World Cup-kvalifikationen i dressur - ©Kit Houghton/FEI

 

Pernille Teidor Olesen

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - MIDDELFART RIDECENTER - 30/11-2/12

I den samlede stilling i Ecco Cup-finalen vandt Victoria E. Vallentin hos pony kat. 1 og Anne-Mette Lyager hos pony kat.2

Hos juniorerne vandt Pernille Teidor Olesen på Don Dino foran Mille Larsen Warncke på Langkjærgaards Donna Fetti

Cathrine Dufour vandt hos ungrytterne, og Nanna Merrald vandt U25

Link til resultatlister

 

 
Arkivfoto: Pernille Teidor Olesen - vandt hos juniorerne - ©BSFOTO

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - MIDDELFART RIDECENTER - 30/11-2/12

Lørdagens afdelinger af Ecco Cup-finalen blev vundet af Victoria E. Vallentin hos pony kat. 1 og Anne-Mette Lyager hos pony kat.2

Juniorklassen blev vundet af Mille Larsen Warncke på Langkjærgaards Donna Fetti foran Pernille Teidor Olesen på Don Dino

Ungrytterklassen blev vundet af Cathrine Dufour på Atterupgaards Orthilia foran Nanne Merrald på JJ Defender

U25 blev vundet af Nanna Merrald på Millibar

Kürklasserne rides søndag

Link til start- og resultatlister

 

STOCKHOLM INTERNATIONAL HORSE SHOW 2012 - 30/11-2/12

Internationalt dressur- og springstævne med FEI World Cup-kvalifikation i dressur

Tinne Vilhemsson Silfven vandt lørdagens FEI Grand Prix på Don Auriello (e. Don Davidoff e. Don Gregory e. Donnerhall)

Kristina Sprehe blev nr. 3 på Desperados (e. De Niro e. Donnerhall), og Anna Kasprzak blev nr. 3 på Donnperignon (e. Donnerhall)

 

World Cup Kür rides søndag kl. 13.15 - der er livestreaming ved FEI TV

Link til livestreaming ved FEI TV

Link til start- og resultatlister

 

Arkivfoto: Tinne Vilhemsson Silfven - vandt Grand Prix - ©BSFOTO

 

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - MIDDELFART RIDECENTER - 30/11-2/12

Middelfart Ridecenter afholder finalerne i Ecco Cup for pony kat. 1 og 2, juniorer, ungryttere og U25 i denne weekend

 

Link til start- og resultatlister

 

 

 

 

DANSK RIDE FORBUND DROPPER TRÆNER/BERIDERUDDANNELSEN TIL FORDEL FOR TRÆNER 1-, 2- OG 3-UDDANNELSERNE

2013 bliver det sidste år, hvor der optages elever på træner/berider-uddannelsen. Herefter stoppes der for elevoptag i Dansk Ride Forbunds regi.

Læs mere på DRF's hjemmeside

 

 

Joachim Thomsen

STUTTGART GERMAN MASTERS - TYSKLAND - 14-18/11

Internationalt dressur- og springstævne med FEI World Cup-kvalifikation i dressur

Sidsel Johansen og Joachim Thomsen til start

Indledende Grand Prix i World Cup-kvalifikationen rides fredag - Joachim er første startende med tid 9.30

Livestreaming ved ClipMyHorse - og ved FEI TV af World Cup Kür-klassen lørdag

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

Link til livestreaming ved FEI TV

 
Arkivfoto: Joachim Thomsen - til start i Stuttgart - ©BSFOTO

 

Carina Neverman Torup

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - FREDERIKSHAVN - 2-4/11

Godt stævne for Carina Nevermann Torup, der vandt Prix St. George og Intermediaire I på N.O.H.'s Wizard. Carina har kun redet Wizard i 4-5 måneder

Rune Willum blev nr. 2 i de 2 klasser på Hedens Dimarco, og Carina blev nr. 3 i Prix St. George og nr. 4 i Intermediaire I på Lykke's De Niros.

3. afd. af Ecco Cup for juniorer blev vundet af Cecilie Lyndrup, men Louise Zinglersen vandt hos ungrytterne

Se resultater fra stævnet her

 
 
Arkivfoto: Carina Nevermann Torup - havde et godt stævne i Frederikshavn - ©BSFOTO

 

Edward Gal og Blue Hors Romanov

JBK HORSE SHOWS 2012 - ODENSE - 17-21/10

Adelinde Cornelissen vandt World Cup-kvalifikationen foran Edward Gal og Anna Kasprzak. Prinsesse Nathalie blev nr. 4.

Søndagens Kür-klasse for juniorer blev vundet af Mille Larsen Warncke på Langkjærgaards Donna-Fetti foran Pernille Teidor Olesen på Don Dino

Læs mere - med fotos

 
 
Foto: Edward Gal og Blue Hors Romanov - blev nr. 2 i World Cup-kvalifikationen - ©Annette Boe Østergaard/FEI

 

Amourano

HINGSTEKÅRING - TRAKEHNER VERBAND - NEUMÜNSTER - 18-21/10

47 hingste er udtaget til kåringen, heriblandt flere danske

Hingstene vises løse lørdag og kåres, præmiehingste og fløjhingste vælges søndag - auktion over hingste søndag

Der er livestreaming ved ClipMyHorse lørdag og søndag - link her

Kataloget kan ses her

Link til Trakehner Verband

Kåringsresultatet kan ses her

 
Foto: Kat. nr. 1 præmiehingsten Amourano efter Connery - Årets Hingst 2012 i Trakehner Verband - ©Stefan Lafrentz

 

JBK HORSE SHOWS 2012 - ODENSE - 17-21/10

Internationalt dressur- og springstævne med FEI World Cup-kvalifikation i dressur og finaler i DRF's championat for ungheste

Adelinde Cornelissen, Edward Gal, Helen Langehanenberg, prinsesse Nathalie, Anna Kasprzak m.fl til start i World Cup-kvalifikationen

De indledende klasser i unghestechampionaterne rides onsdag

World Cup-kvalifikationen rides søndag - livestreaming ved FEI TV

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved FEI TV

 
Arkivfoto: Adelinde Cornelissen og Jerich Parzival - vandt World Cup-finalen sidste år - ©Kit Houghton/FEI

 

DANSK VARMBLOD REGION - ELITESKUE - VILHELMSBORG - 7-9/9

Dansk Varmblod afholder eliteskue i denne weekend

Der er livestreaming hele lørdagen ved ClipMyHorse

Se mere på DV's hjemmeside

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

 

 

DANSK VARMBLOD REGION 1 - HORSE FESTIVAL - VALLENSBÆK - 18-19/8

Dansk Varmblod Region 1 afholder følfestival, sadel- og eksteriørkåring og bedømmelse af 2-års hopper i Vallensbæk d. 18-19/8

Prinsesse Nathalie giver clinic lørdag

Link til mere info og kataloger på Region 1's hjemmeside

 

 

OL 2012 - LONDON

Grand Prix dressur rides torsdag d. 2/8 og fredag d. 3/8 - Grand Prix Special rides tirsdag d. 7/8 - Grand Prix Kür rides torsdag d. 9/8

DR2 sender alle klasser - første gang torsdag kl. 12 direkte

Anne van Olst er 1. rytter kl. 12 dansk tid, Anna Kasprzak starter også torsdag, prinsesse Nathalie og Lisbeth Seierskilde starter fredag

Se start- og resultatlister her

(tiderne er engelsk tid - læg 1 time til)

 

 

DANSK VARMBLOD - FØLSKUE - 29/7

Dansk Varmblod Region 2 afholder følskue på Team Cabe i Ringsted d. 29/7

Link til katalog på Region 2's hjemmeside

 

 

FALSTERBO HORSE SHOW 2012 - SVERIGE - 7-15/7

Internationalt dressur- og springstævne med FEI Nations Cup og Falsterbo Derby i springning, en afdeling af World Dressage Masters i dressur samt Scandinavian Open for 5-7-års dressur- og springheste

Mange danske ryttere til start

FEI TV livestreamer FEI Nations Cup fredag

Link til stævnets hjemmeside

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved FEI TV

 

Sidsel Johansen og Schianto

CHIO AACHEN 2012 - 29/6-8/7

Internationalt stævne med dressur, springning, military, kørsel og voltigering

Prinsesse Nathalie, Anna Kasprzak, Anne van Olst og Sidsel Johansen deltager i nationskonkurrencen i dressur

Dressurklasserne starter onsdag - den 5-stjernede Grand Prix rides torsdag, GP Special lørdag og GP Kür søndag - det danske OL-hold sættes lørdag efter GPS

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

 
Arkivfoto: Sidsel Johansen og Schianto - til start i Aachen - ©BSFOTO

 

 

UDTAGELSESSTÆVNE TIL UVM I VERDEN - MIDDELFART RIDECENTER - 30/6-1/7

16 5-års heste og 15 6-års heste kæmper om udtagelse til VM for ungheste i Verden på Middelfart Ridecenter i weekenden

De 12 bedste 5-års heste og alle 6-års går videre til finalen om søndagen

 

Se deltagerlister og starttider på DV's hjemmeside

 
 
 
Arkivfoto: UVM-gulvinderen Uno Donna Unique - fra udtagelsen i 2010 - ©BSFOTO

 

NY BERIDER TIL KATRINELUND

Katrinelund har ansat Mette Svarre Ehlers til at træne og fremvise ungheste

Mette er uddannet berider fra Holte Rideklub, har siden været et smut i udlandet og kommer sidst fra Ballerup

Mette speaker også for Eurosport og optræder som "tv-star" i Tina Lund-udsendelser

Se mere på Katrinelunds hjemmeside

 
 
 
Arkivfoto: Mette Svarre Ehlers - er ikke uvant med at arbejde med ungheste - ©BSFOTO

 

NM I DRESSUR - FINLAND - 28-29/6

Nordisk Mesterskab i dressur for pony kat. 1 og 2, juniorer og ungryttere er netop blevet afholdt i Finland

Danmark vandt holdguld i alle 4 kategorier

Hos juniorerne vandt Pernille Teidor Olesen individuelt sølv, Cecilie Lyndrup vandt bronze og Simone Barnekow blev nr. 4 - guldet blev vundet af norske Alexandra Andresen på Belamour

Hos pony kat. 1 vandt Sille Engermann guld, Victoria E. Vallentin sølv og Nicoline Ravn Jensen bronze

Se resultater her

 
Arkivfoto: Pernille Teidor Olesen og Don Dino - vandt individuelt sølv til NM - ©BSFOTO

 

 

DANSK HJEMMESIDE FOR OL

Danmarks Idræts-forbund og Team Danmark har lavet en hjemmeside specielt til OL

Her kan du bl.a. se danske bruttohold og atleter udtaget til OL

Link til siden her

 

 

 

DRF MESTERSKAB I DRESSUR FOR HOLD - BERNSTORFFSPARKEN - 16-17/6

Sportsrideklubben afholder igen i år DRF's mesterskab i dressur for hold

14 hold er tilmeldt

Link til start- og resultatlister

 
 
 
 
Arkivfoto: Det vindende hold fra Vallø i 2009 - Vallø stiller 2 hold i år - ©BSFOTO

 

Anna Zibrandtsen

DM I DRESSUR - BROHOLM 30/5-3/6

Anna Zibrandtsen vandt 1. afd. for juniorer på Capriciella, Mille L. Warncke blev nr. 2 på Langkjærgaards Donna-Fetti og Pernille Teidor Olesen blev nr. 3 på Don Dino

Hos ungrytterne vandt Cathrine Dufour 1 afd. på Atterupgaards Cassidy og blev nr. 3 på Aithon - Nanna Merrald blev nr. 2 på Millibar

Link til start- og resultatlister

 
Arkivfoto: Anna Zibrandtsen og Capriciella - vandt 1. afd. hos juniorerne - ©Caroline Aaarosin

 

 

DM I DRESSUR - BROHOLM 30/5-3/6

DM i dressur for både seniorer, juniorer, ungryttere og U25 samt DM i paradressur

1. afd. for juniorer og ungryttere rides torsdag

1. afd. for seniorer og U25 rides fredag

Link til start- og resultatlister

 

 

 

PFERD INTERNATIONAL MÜNCHEN-RIEM - TYSKLAND - 17-20/5

Internationalt dressur- og springstævne med afdeling af World Dressage Masters

Lisbet Seierskilde, Lone Jørgensen, Kristine Møller og Carina Nevermann Torup til start

Den første Grand Prix rides torsdag kl. 10.30 - Edward Gal/BH Romanov og Hans Peter Minderhoud/Donna Silver til start

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

Arkivfoto: Lisbet Seierskilde og Jonstrupgaardens Raneur - til start i München - ©BSFOTO

 

 

1ST HORSE INTERNATIONAL 2012 - BERNSTORFFSPARKEN - 17-20/5

Internationalt springstævne med nationsspringning

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved horseweb.tv

 

 

 

 

I.S.T Skandinavia Dressurfestival - HVALSØ RIDEKLUB - 17-20/5

 

Hvalsø afholder dressurfestival i Kr. Himmelfartsferien med klub- og distriktsklasser for ponyer og heste

Igen i år er der kvalifikationsklasser til DRF´s unghestechampionat, og som noget nyt er kvalifikationsklasserne også iagttagelsesklasser til VM for ungheste i Verden

Se start- og resultatlister her

 

 

 

 

Maimarkt-Turnier Mannheim 2012 - Tyskland 4-8/5

Internationalt dressur- og springstævne med dansk deltagelse

Ecco-prinsessen slog den kongelige prinsesse

Anna Kasprzak vandt Grand Prix-klassen på Donnperignon med 76% foran prinsesse Nathalie med Digby

Andreas Helgstrand og Laetare blev nr. 8

Link til start- og resultatlister

 
Arkivfoto: Anna Kasprzak - godt på vej mod en plads i OL-truppen - ©BSFOTO

 

Uno Donna Unique

HORSES AND DREAMS MEET GREAT BRITAIN - HAGEN - 25-29/4

Internationalt dressur- og springstævne med mange danske deltagere

Anne Kasprzak, Lisbet Seierskilde, Andreas Helgstrand, Anne van Olst, Fie Skarsø, Daniel Bachmann Andersen, Martin Christensen og Hasse Hoffmann er til start i dressur

Den første dressurklasse er Prix St. Georges, der rides onsdag kl. 8 - den første Grand Prix rides onsdag kl. 14

Der er livestreaming ved ClipMyHorse

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

Arkivfoto: Uno Donna Unique e. BH Don Schufro - får sin debut i onsdagens Prix St. Georges med Patrik Kittel - ©BSFOTO

 

Adelinde Cornelissen og Parzival

INDOOR BRABANT - HOLLAND - 19-22/4

Adelinde Cornelissen vandt World Cup-finalen i dressur

Helen Langehanenberg blev nr. 2, og italienske Valentina Truppa blev nr. 3

Lone Jørgensen blev nr. 10

Finalen i springning rides søndag kl. 14

Livestreaming ved FEI-TV

Læs mere - med fotos

 
 
 
Foto: Adelinde Cornelissen og Jerich Parzival - vinder af World Cup-finalen - ©Kit Houghton/FEI

 

INDOOR BRABANT - HOLLAND - 19-22/4

Internationalt stævne med World Cup-finaler i dressur og springning

Lone Jørgensen og Mikaela Lindh deltager i World Cup-finalen i dressur

Emilie Martinsen deltager i World Cup-finalen i springning

Prinsesse Nathalie og Digby vandt den 4-stjernede Grand Prix torsdag - Edward Gal og BH Romanov blev nr. 3

Livestreaming ved FEI-TV

Læs mere her

 
Arkivfoto: Sidste års vindere i dressur - Adelinde Cornelissen, prinsesse Nathalie og Ulla Salzgeber - ©Kit Houghton/FEI

 

I.S.T Skandinavia Dressurfestival - HVALSØ RIDEKLUB - 17-20/5

 

Hvalsø afholder dressurfestival i Kr. Himmelfartsferien med klub- og distriktsklasser for ponyer og heste

Igen i år er der kvalifikationsklasser til DRF´s unghestechampionat, og som noget nyt er kvalifikationsklasserne også iagttagelsesklasser til VM for ungheste i Verden

Læs mere her

 

 

 

 

 

Anna Zibrandtsen

SVENSK LANDSTÆVNE I DRESSUR - ÅSTORPSORTENS RYTTERFÖRENING - 23-25/3

Mange danske dressurryttere til start

Anne Zibrandtsen vandt fredagens Msv B og blev nr. 2 i Prix St. Georges

Joachim Thomsen blev nr. 2 i Grand Prix - norske Siril Helllesen vandt klassen

Placeringer til Lene Hoberg og Maria Kjærgaard i Prix St. Georges

Se start- og resultatlister her

Arkivfoto: Anna Zibrandtsen og Capriciella - vandt Msv B - ©Caroline Aaarosin

 

LANDSTÆVNE I DRESSUR - HOLTE - 16-18/3

Carina Nevermann Torup vandt 1. afd. af Bundgaard Byg Cup foran Rune Willum og Sandra S. Merrald

Svenske Minna Telde vandt Grand Prix foran Thomas D. Larsen og Lone Madsen

Carina Nevermann Torup vandt Ecco U25

Thomas Dolleris Larsen vandt Grand Prix Special foran Hasse Hoffmann og Michael Søgaard

Link til alle resultater på DRF Live

 
 
 
 
Arkivfoto: Carina Nevermann Torup - vandt Ecco U25 og 1. afd. af Bundgaard Byg Cup - ©BSFOTO

 

HINGSTEDAG SJÆLLAND 2012 - RINGSTED - 18/3

Dansk Oldenborg Avl, Frederiksborg Hesteavlsforeningen og Trakehner-Avlsforbundet i Danmark fremviser hingste på Team Cabe søndag d 18/3 kl. 10

Derudover deltager Katrinelund med nogle af deres hingste fra kl. 15

Se mere om Hingstedagen her

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Aschlan Enghaven - en af de deltagende frederiksborghingste - ©BSFOTO

 

Minna Telde og Don Charly

LANDSTÆVNE I DRESSUR - HOLTE - 16-18/3

Holte Rideklub afholder landsstævne med klasser fra MB1 til Grand Prix Special samt 1. afd. af Bundgård Byg Cup

Mange startende - også med deltagelse fra Norge og Sverige

Link til startlister på DRF Live

 
 
 
Arkivfoto: Den svenske landholdsrytter Minna Telde er til start med både Don Charly og Santana - ©BSFOTO

HINGSTEKÅRING - DANSK VARMBLOD - HERNING - 7-11/3

Dyreste hest på auktionen blev den kårede dressurbetonede hingst Overgårds Zacksu e. BH Zack, der blev solgt for 620.000 kr. til Tailormade

Næstdyreste hest på auktionen blev den dressurbetonede hingst Netstutteriets Bachio e. BH Don Schufro, der ikke opnåede kåring, men blev solgt for 500.000 kr. til Blue Hors

De 2 dyreste springbetonede hingste blev Heartcore og Cross My Heart, begge efter Heartbeat - de blev solgt for 200.000 kr. hver

 
Foto: Netstutteriets Bachio - kommer i stald med farmand - købt af Blue Hors for 500.000 kr - fra auktionskataloget

 

Edward Gal

HINGSTEKÅRING - DANSK VARMBLOD - HERNING - 7-11/3

Startlisterne til konkurrenceklasserne kan ses på DRF Live

Edward Gal med BH Romanov og prinsesse Nathalie med Horsebo Smarties til start i Grand Prix dressur

Hingstekåringen, auktionen og enkelte af konkurrenceklasserne livestreames af ClipMyHorse

Link til startlister

Link til ClipMyHorse

 
 
 
Arkivfoto: Edward Gal - til start i Intermediaire og Grand Prix - ©BSFOTO

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - SUNDEVED og ÅRHUS - 2-4/2

1. runde af Ecco Cup for U18, U21 og U25 blev afholdt i Sundeved, mens pony kat. 1 og 2 blev afholdt i Århus

Carina Nevermann Torup vandt U25, Cathrine Dufour U21 og Mille Larsen Warncke U18

Victoria Valentin vandt hos pony kat. 1 og Iben Olkjær Olsen hos pony kat. 2

Se mere DRF's hjemmeside

 
Arkivfoto: Pernille Teidor Olesen og Don Dino - blev nr. 2 hos juniorerne - ©BSFOTO

 

HINGSTEKÅRING - DANSK VARMBLOD - HERNING - 7-11/3

Kollektionen til Forårsauktionen i Herning er klar

Salgspræsentation med videoklip kan ses her

 
 
 
 
 
Foto: Netstutteriets Bachio e. Don Schufro/Come Back II - tilmeldt auktionen - fra auktionskataloget

 

HINGSTESHOW - KATHMANN - VECHTA - 10/2

Ved den tyske hingstestation Kathmanns hingsteshow i fredags optrådte Blue Hors Romanov for første gang sammen med Edward Gal

Videoklip kan ses på St. Georg's hjemmeside - her kan man også se et videoklip af Edward Gals tidligere partner Totilas sammen med Matthias Rath ved Schockemöhles 2. hingsteshow

Link til videoklippene her

Arkivfoto: Blue Hors Romanov - med sin tidligere rytter Sune Hansen - ©BSFOTO

 

HINGSTEKÅRING - HOLLANDSK VARMBLOD - 1-4/2

29 dressurbetonede hingste blev kåret - heraf 7 med præmie

40 springbetonede hingste blev kåret - heraf 7 med præmie

Dyreste hingst på auktionen blev en kåret, ikke-præmieret Jazz-søn solgt for EUR 150.000 til Blue Hors

Jerich Parzival blev årets hest i KWPN

Se resultatet for de dressurbetonede hingste her

Se resultatet for de springbetonede hingste her

Videoklip af de kårede hingste kan ses her

Arkivfoto: Parzival - årets hest i KWPN - ©BSFOTO

 

 

INTERNATIONALES SPRINGREITTURNIER - ØSTRIG - 2-5/2

Internationalt springstævne på GLOCK HORSE PERFORMANCE CENTER i Østrig

Linnea Ericsson og Shane Carey til start - Shane vandt onsdagens 130 cm springning, og begge ryttere har fået placeringer

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

Link til start- og resultatlister her

Arkivfoto: Linnea Ericsson og Zandiego U - til start i Østrig - ©BSFOTO

 

JUMPING AMSTERDAM - HOLLAND - 19-22/1

Internationalt dressur- og springstævne med World Cup-kvalifikation i dressur

Adelinde Cornelissen vandt den indlende Grand Prix foran Helen Langehanenberg og Isabell Werth

Anne Troensegaard blev nr. 13 og Bo Høstrup blev nr. 16

Grand Prix Kür rides lørdag kl. 12.30 - livestreaming ved FEI TV - link her

Se start- og resultatlister her

Arkivfoto: Anne Troensegaard og Seduc - ©BSFOTO

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - HJALLERUP - 20-22/1

Hjallerup Rideklub afholder landsstævne i dressur med klasser fra MB1 til Grand Prix Special

Marianne Helgstrand vandt stævnets første klasse på Sitana e. Sir Donnerhall foran Betina Jæger på trakehnerhingsten Okavango e. Hibiscus og Rie Møller på Toftekærs Dive e. BH Don Schufro

Se start- og resultatlister på DRF Live

 
 
 
Arkivfoto: Marianne Helgstrand og Sitana - ©BSFOTO

 

 

FORBESIGTIGELSE - DANSK VARMBLOD - 5-8/1-2012

 

54 hingste har fået adgang til hingstekåringen i Herning - heraf 21 springbetonede og 33 dressurbetonede

 

I Vallensbæk blev kat. nr. 179, 180 og 225 udtaget blandt de springbetonede hingste, kat.nr. 196, 203, 212, 215, 216 og 220 blev udtaget blandt de dressurbetonede

Derudover blev fuldblodshingsten kat. nr. 190 udtaget

Se videoklip af de udtagne hingste fra forbesigtigelsen i Vallensbæk

 
 
 
 
Foto: En irsk fuldblodshingst fra Berner Olsen fik adgang til Herning ©BSFOTO

 

CSI NEUSTADT-DOSSE 2012 - TYSKLAND - 5-8/1

Internationalt springstævne med dansk deltagelse af Tina Lund, Charlotte Lund, Linnea Ericsson, Søren Pedersen, Lars Bak Andersen, Sashia Astrup Jensen, Monica Bugge Skibsted samt irske Shane Carey

6. plads til Shane Carey i torsdagens 140 cm klasse og 2. plads til Monica Bugge Skibsted i guld-amatørklassen

Se start- og resultatlister her

ClipMyHorse livestreamer - link her

 
Foto: Linnea Ericsson og Pero-Z Hillock - til start i Neustadt-Dosse ©BSFOTO

FORBESIGTIGELSE - DANSK VARMBLOD - 5-8/1-2012

Dansk Varmblod holder forbesigtigelse i januar 2012 på Katrinelund, Vilhelmsborg og i Vallensbæk

164 hingste tilmeldt

Link til kataloget på DV's hjemmeside

 

 

 

 

 

 

GÅ TIL NYHEDSARKIV