Nethesten.dk åbner fysisk butik - Åbningsfest 30/11 og 1/12 - link her

ANNONCER

Netstutteriets Smirnoff
Netstutteriets Smirnoff e. BH Romanov/Come Back II - link til Netstutteriet
Euro
Euro e. Gribaldi/Schwadroneur - link til Lærkegaarden Stutteri

NYHEDSARKIV 2013

 

ECCO FEI Europamesterskaber i dressur og spring - Herning - 19-25/8

Ben Maher og Cella
Foto: Ben Maher og Cella - vandt tidsspringningen - ©FEI/Kit Houghton

Engelske Ben Maher vandt tirsdagens tidsspringning, der var 1. afd. af EM

Andreas Schou blev bedste dansker som nr. 17 med en flot fejlfri runde - Søren N. Pedersen var også fejlfri, men knap så hurtig - Thomas Sandgaard og Charlotte von Rönne fik hver 8 fejl

2. afd. rides onsdag og torsdag - del 1 starter onsdag kl. 8.45

Holdkonkurrencen i dressur rides onsdag og torsdag - del 1 starter onsdag kl. 14.30

DR1 + DRK transmitterer direkte fra EM

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved FEI TV

 

HORSEFESTIVAL - DANSK VARMBLOD REGION 1 - 17-18/8

Region 1 afholder Horsefestival i Vallensbæk

Lørdag afholdes der følskue og Engerupgaard Cup i springning

Søndag afholdes der hoppekåring og dressurclinic

hippodot.com videofilmer føl lørdag

Læs mere og se kataloger på Region 1's hjemmeside

 

ECCO FEI Europamesterskaber i dressur og spring - Herning - 19-25/8

DR1 transmitterer direkte fra EM

FEI TV livestreamer EM

Link til hjemmesiden for EM

Link til livestreaming ved FEI TV

 

 

VM FOR UNGHESTE 2013 - VERDEN - 7-11/8

Hannoveranervallakken Doubleyou W e. Don Romantic redet af tyske Laura Stigler vandt den indledende 6-års klasse

Tyske ryttere på de 5 første pladser - ingen danske ekvipager kom direkte i finalen

Finalerne livestreames af FEI TV

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved FEI TV

 
Foto: Hannoveranervallakken Doubleyou W redet af tyske Laura Stigler vandt den indledende 6-års klasse - ©Karl-Heinz Frieler

 

VM FOR UNGHESTE 2013 - VERDEN - 7-11/8

Hannoveranerhoppen Scara Boa e. Scolari redet af tyske Lena Stegemann vandt den indledende 5-års klasse

Maria Anita Andersen blev nr. 5 på Svalegaards Hottie e. BH Hotline

Den indledende klasse for 6-års rides fredag kl. 8

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

 
Foto: Hannoveranerhoppen Scara Boa e. Scolari/Wolkenstein II redet af Lena Stegemann vandt den indledende 5-års klasse - ©Karl-Heinz Frieler

 

FØLSKUE - DANSK VARMBLOD REGION 2 - 28/7

Følgende føl blev udtaget til eliteskuet:

Springbetonet hingsteføl: kat. 15 Blixenkrones Pari-Vulin

Springbetonet hoppeføl: kat. 14 Fiona Prydsholm

Dressurbetonede hingsteføl: kat. 47 Skjoldsgaards Handsome-Vo og kat. 25 Santiego

Dressurbetonede hoppeføl: kat. 23 Grønnessegaards Duchesse Noir og kat. 44 Netstutteriets Donna Mi (se videoklip)

Link til kataloget

Foto: Blixenkrones Pari-Vulin e. Lagavulin - ©www.hippodot.com

 

 

FØLSKUE - DANSK VARMBLOD REGION 2 - 28/7

Region 2 holder følskue på Team Cabe i Ringsted

Link til kataloget

 

 

FALSTERBO HORSE SHOW - 6-14/7

Tinne Vilhelmson-Silfven vandt Grand Prix-klassen i World Dressage Masters

Patrik Kittel blev nr. 2 - Minna Telde nr. 3

Thomas Sigtenbjerggaard blev nr. 4 og Lisbeth Seierskilde nr. 10

GP Special og GP Kür rides lørdag

Link til start- og resultatlister (med link til online springresultater)

Link til stævnets hjemmeside

 
Arkivfoto: Tinne Vilhelmson-Silfven - ©www.hippodot.com

 

Charlotte Dujardin og Valegro

EM I DRESSUR OG SPRING - HERNING - 20-25/8

Det engelske rideforbund har udvalgt de 4 ryttere, der skal deltage til EM i Herning

Rytterne er Charlotte Dujardin, Carl Hester, Michael Eilberg og Laura Tomlinson (f. Bechtolsheimer)

Læs mere på det engelsk rideforbunds hjemmeside

 
 
 
 
Foto: Charlotte Dujardin og Valegro - kommer til Herning - ©Dirk Caremans/FEI

 

FALSTERBO HORSE SHOW - 6-14/7

3 danskere på de første 3 pladser i onsdagens 6-års dressurklasse

Bettina Laisbo vandt klassen på South West Rocazino foran Andreas Helgstrand på Møllegaardens Pas Partout og Carina Nevermann Torup på Sirikit

Andreas Helgstrand vandt tirsdagens 5-års klasse på Floricello - Per Skjærbæk blev nr. 3

5-års og 6-års finalen rides torsdag

Link til start- og resultatlister (med link til online springresultater)

Link til stævnets hjemmeside

 

CHIO AACHEN - 25-30/6

Tyskland vandt FEI Nations Cup-kon-kurrencen i dressur - Danmark blev nr. 2

Bedste danske rytter blev prinsesse Nathalie som nr. 3 med 75,638%

Anna Kasprzak blev nr. 4 med 75,426%, Lone Bang Larsen nr. 9

Klassen blev vundet af Helen Langehanenberg med Damon Hill med 81,128%

Fredag er Nanna S. Merrald og Sofie Jeppesen til start i U25-klassen kl. 15.30

Lørdag kl. 9 rides FEI Grand Prix Special CDIO5*, hvor de 4 danske seniorryttere er til start

Link til resultatet af klassen

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

Link til start- og resultatlister

 
Foto: De tyske vindende hold bestående af Helen Langehanenberg, Fabienne Lutkemeier, Anabel Balkenhol og Isabell Werth - ©Kate Houghton/FEI

 

CHIO AACHEN - 25-30/6

Internationalt dressur- og springstævne

Lone Bang Larsen, Andreas Helgstrand, Anna Kasprzak og prinsesse Nathalie er til start i nationskonkurrencen i dressur, der rides torsdag d. 27/6 kl. 9

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

Link til start- og resultatlister

Startliste til torsdagens holdkonkurrence

 

 

Anna Kasprzak

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - BROHOLM - 6-9/6

Anna Kasprzak vandt 1. afd af DM foran prinsesse Nathalie og Lone Bang Larsen - ikke de store pointforskelle i toppen af klassen, så DM er stadig meget åbent

1. afd. af U25 blev vundet af Nanna S. Merrald foran Daniel B. Andersen og Sofie Jeppesen

Anna Blomgren og Andreas Helgstrand vandt hver en Prix St. George

Link til start- og resultatlister

 
Arkivfoto: Anne Kasprzak - vandt 1. afd. af DM - ©www.hippodot.com

 

ROSKILDE DYRSKUE - 7-9/6

325 heste deltager i bedømmelserne

250 heste deltager i shows

Store Hesteshow 1. gang fredag kl. 19

Mange stande med udstyr til hest og rytter

Link til Roskilde Dyrskues hjemmeside

 

Anne van Olst

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - BROHOLM - 6-9/6

1. afd af DM i dressur for seniorer rides fredag kl. 17 - der er 19 startende

Anne van Olst ikke til start i år, da hendes sponsor Exquis har sat Clearwater til salg

Læs mere på van Olst's hjemmeside

Ditte Mikkelsen og Don Rohdian vandt torsdagens MA1 foran Maria Anita Andersen på Blue Hors Bentley

Link til start- og resultatlister

 
Arkivfoto: Anne van Olst og Clearwater - vinder af DM 2010 - er desværre ikke til start i år - ©www.hippodot.com

 

Cathrine Dufour

LANDSHOLD UDTAGET TIL EM OG NM FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE

Cathrine Dufour, Nanna Merrald, Anna Zibrandtsen og Mille L. Warncke skal til EM for ungryttere

Anna Zibrandtsen, Pernille Teidor Olesen, Cecilie Lyndrup og Emma Holm skal til NM

Hos juniorerne skal Alexandra Sørensen, Amanda Overgaard, Emilie Holm Toft til EM

Christine Koch Bejtrup, Sille Engermann, Maja Andersen og Caroline B. Scmidt skal til NM

NM er i Sverige 27-30/6 - EM er i Frankrig 11-14/7

Læs mere på DRF's hjemmeside

 
Arkivfoto: Cathrine Dufour på Atterupgaards Cassidy - med på EM-holdet - ©www.hippodot.com

 

UVM I VERDEN 2013 - 7-11/8

Ved stævnet i Midtsjællands Rideklub blev de første heste udtaget til UVM-udtagelsesstævnet i Middelfart d. 29-30/6

Se de udtagne heste på Dansk Varmblods hjemmeside

 

Edward Gal og Voice

 

GLOCK KØBER VOICE TIL GAL

Edward Gals sponsor Gaston Glock har købt hingsten Voice til Edward

Læs mere på Glocks hjemmeside

 

Du kan se videoklip på HippoVideo af Edward Gal og Voice fra den clinic, han gav ved DV's hingstekåring i 2011 - link her

 
 
 
 
Arkivfoto: Edward Gal og Voice - ved hingstekåringen i 2011 - ©www.hippodot.com

 

 

DRESSURLANDSHOLDENE TIL AACHEN OG ROTTERDAM VALGT

Lisbet Seierskilde, Lars Pedersen, Maria Anita Andersen og Michala Münter Gundersen starter ved CHIO-stævnet i Rotterdam d. 19-23/6

Nathalie zu Sayn-Wittgenstein, Andreas Helgstrand, Anna Kasprzak og Lone Bang Larsen starter ved CHIO-stæavnet i Aachen d. 21-30/6.

Her stiller Danmark også et U25-hold bestående af Nanna Skodborg Merrald, Sofie Jeppesen og Daniel Bachmann Andersen

Læs mere på DRF's hjemmeside

Link til Rotterdam

Link til Aachen

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - BROHOLM - 6-9/6

DM i dressur for seniorer og U25 afvikles på Broholm d. 7-9/6

Der er 24 starter i seniormesterskabet - prinsesse Nathalie og Anne van Olst til start på 2 heste

Link til start- og resultatlister

 

FIRST HORSE INTERNATIONAL GRAND PRIX - BERNSTORFFSPARKEN - 23-26/7

Internationalt springstævne med FEI Nations Cup

Nations Cup rides fredag med 13 lande til start, heriblandt Danmark - konkurrencen livestreames af Danmarks Radio

Link til livestreaming - fra kl. 13-17

Link til start- og resultatlister

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - RINGSTED - 24-26/5

Ringsted Sport Rideklub afvikler DRF Mesterskab i dressur for juniorer og ungrytter

1. afdeling rides fredag

Link til start- og resultatlister

 

Helen Langehanenberg og Damon Hill

GÖTEBORG HORSE SHOW - 24-28/4

Helen Langehanenberg vandt torsdag Grand Prix-klassen i finalen i FEI Reem Acra World Cup

Edward Gal blev nr. 2 og Tinne Vilhelmson-Silfvén nr. 3

Anna Kasprzak blev nr. 6 og Sidsel Johansen nr. 9

Grand Prix Kür rides lørdag kl. 13.20 - livestreaming ved FEI TV

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved FEI TV

1 times sammendrag fra Grand Prix-klassen kan ses på Svensk TV Play- link her

 
Foto: Helen Langehanenberg og Damon Hill - ©Kit Houghton/FEI

Beezie Madden og Simon

 

GÖTEBORG HORSE SHOW - 24-28/4

Amerikanske Beezie Madden vandt 1. afd. af Rolex FEI World Cup-finalen

Pius Schwizer blev nr. 2 og Rolf-Göran Bengtsson nr. 3

2. afd. rides fredag kl. 18, og 3. afd. rides søndag kl. 14 - livestreaming ved FEI TV

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved FEI TV

1 times sammendrag af 1. afd. kan ses på Svensk TV Play - link her

 
 
 
 
Foto: Beezie Madden og Simon - ©Kit Houghton/FEI

HORSES AND DREAMS MEETS RUSSIA - TYSKLAND - 17-21/4

Internationalt dressur- og springstævne

Prinsesse Nathalie, Lisbet Seierskilde, Andreas Helgstrand m.fl. til start

Grand Prix dressur som kvalifikation til GP Special rides fredag kl. 11.45

Grand Prix dressur som kvalifikation til GP Kür rides lørdag kl. 8.30

GP Special og GP Kür rides søndag

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

 
 
 
 
Foto: Tyske Charlott-Maria Schürmann med hannoveranerhingsten Burlington - vandt onsdagens Prix St. Georges - © Karl-Heinz Frieler/Horses and Dreams

 

Lisbet Seierskilde og Raneur

CHI AL SHAQAB 2013 - DOHA - 27-30/3

Prinsesse Nathalie og Digby vandt overbevisende Grand Prix Kür med 78,825% og indkasserede 1. præmien på EUR 42.900

Lisbeth Seierskilde og Jonstrupgaardens Raneur leverede et flot program og blev nr. 2 med 74,525%

Patrik Kittel blev nr. 3 på Toy Story

Link til start- og resultatlister

 
Arkivfoto: Lisbet Seierskilde og Raneur - fik en flot 2. plads og blev EUR 26.000 rigere - ©www.hippodot.com

 

CHI AL SHAQAB 2013 - DOHA - 27-30/3

Internationalt dressur- og springstævne

Prinsesse Nathalie og Digby vandt Grand Prix dressur med 75,426% foran Patrik Kittel på Toy Story

Lisbeth Seierskilde blev nr. 4

Grand Prix Kür rides lørdag kl. 12 dansk tid - prinsesse Nathalie er sidste rytter i klassen med starttid 14.20

Der er livestreaming fra stævnets hjemmeside

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming

 
Arkivfoto: Prinsesse Nathalie og Digby - vandt EUR 20.000 - ©www.hippodot.com
 
Langkjærgaards Donna Fetti

STADL PAURA 2013 - ØSTRIG - 26-30/3

Internationalt dressurstævne for ponyryttere, juniorer og ungryttere

Mille L. Warncke og Langkjærgaards Donna Fetti vandt Prix St. Georges og blev nr. 2 i fredagens ungrytterklasse

Emilie Holm Toft, Alexandra Sørensen og Caroline Smidt blev placeret i torsdagens juniorklasse

Kürklasser rides lørdag - der er livestreaming fra stævnets hjemmeside

Link til start- og resultatlister

Link til livestreaming

 
 
 
Arkivfoto: Langkjærgaards Donna Fetti redet af Mille L. Warncke vandt Prix St. Georges - ©www.hippodot.com

ADDINGTON - ENGLAND - 26-30/3

Internationalt dressurstævne for ponyryttere, juniorer og ungryttere

Cathrine Dufour vandt fredagens ungytterklasse på Atterupgaards Cassidy og blev nr. 2 på Atterupgaards Orthilia

Pernille Teidor Olesen blev nr. 4 på Don Dino

Maja Andreasen og Skjoldsgaard Monte-Vo blev nr. 5 i fredagens juniorklasse

Link til stævnets hjemmeside

 
 
Arkivfoto: Skjoldsgaard Monte-Vo placeret i juniorklassen med Maja Andreasen- ©www.hippodot.com
 

Sidsel Johansen og Schianto

 

GÖTEBORG HORSE SHOW - 24-28/4

Internationalt stævne med World Cup-finaler i dressur og springning

Sidsel Johansen og svenske Minna Telde har fået wild cards til deltagelse i Reem Acra FEI World Cup-finalen i dressur

Link til stævnets hjemmeside

 
 
 
Arkivfoto: Sidsel Johansen og Schianto - ©www.hippodot.com

 

Blue Hors Don Schufro

BLUE HORS DON SCHUFRO FYLDER 20 ÅR I MORGEN D. 21/3

 

Læs mere på Blue Hors' hjemmeside

 

Gense videoklip med Don Schufro redet af Andreas Helgstrand ved DM 2008

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Blue Hors Don Schufro - ©www.hippodot.com

 

Anna Zibrandtsen

A-TRUPPEN I DRESSUR FOR JUNIORER OG UNGRYTTERE - 19-3/13

Landstræner Ulrik G. Sørensen har tilføjet de første navne til A-trupperne for juniorer og ungryttere

Cathrine Dufour, Mille Larsen Warncke, Nanna S. Merrald og Anna Zibrandtsen er med i truppen for ungryttere

Caroline B. Schmidt og Ulriks datter Alexandra G. Sørensen er med i truppen for juniorer

Flere ryttere vil løbende blive tilføjet til trupperne - de endelige A-trupper forventes sat i uge 22

Læs mere på DRF's hjemmeside

Arkivfoto: Anna Zibrandtsen og Capriciella - med i A-truppen - ©Caroline Aarosin

 

Adelinde Cornelisseno g Parzival

 

INDOOR BRABANT 2013 - HOLLAND - 14-17/3

Adelinde Cornelissen og Parzival vandt World Cup-kvalifikationen foran Edward Gal og Glock's Undercover.

Anna Kasprzak blev flot nr. 4 og er dermed kvalificeret til World Cup-finalen i Göteborg i april

Sidsel Johansen blev nr. 8

Læs mere - med fotos

 

 

 
 
Foto: Adelinde Cornelissen og Jerich Parzival - ©DigiShots/FEI

 

Nanna Merrald og Millibar

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - HOLTE RIDEKLUB - 15-17/3

Nanna S. Merrald på Millibar og Sofie Jeppesen på Hedebo's First As delte 1. pladsen i lørdagens Grand Prix-klasse

2 svenske ryttere kom ind på 3. og 4. pladsen

Link til start- og resultatlister her

 
 
 
Arkivfoto: Nanna S. Merrald og Millibar - på en delt 1. plads i Grand Prix - ©www.hippodot.com

 

INDOOR BRABANT 2013 - HOLLAND - 14-17/3

Adelinde Cornelissen og Parzival vandt World Cup Grand Prix-klassen med 79,979% foran Edward Gal med 78,617% på Glock's Undercover. 2 af dommerne havde Edward som vinder

Anna Kasprzak blev nr. 6 og Sidsel Johansen nr. 9

Kür-klassen rides lørdag kl. 13.30. Kür-klassen livestreames af FEI TV

Link til livestreaming ved FEI TV

Start- og resultatlister kan ses her

 
Arkivfoto: Adelinde Cornelissen og Jerich Parzival - ©www.hippodot.com

 

Anky van Grunsven og Salinero

INDOOR BRABANT 2013 - HOLLAND -

14-17/3

Internationalt dressur- og springstævne med World Cup-kvalifikation i både dressur og springning

Sidsel Johansen og Anna Kasprzak er til start i dressur. De ligger pt nr. 10 og 11 i den vesteuropæiske liga og har en chance for at kvalificere sig til finalen i Göteborg

FEI TV livestreamer GP Kür lørdag og WC-kvalifikationen i springning søndag

Læs mere - med links

 
Arkivfoto: Anky van Grunsven og Salinero - Salinero tager afsked med sporten ved stævnet - ©www.hippodot.com

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - HOLTE RIDEKLUB - 15-17/3

Holte Rideklub afholder landsstævne i dressur med klasser fra MB1 til Grand Prix Special

Deltagelse af svenske og norske ryttere

Link til start- og resultatlister her

 
 
Arkivfoto: Holte Rideklub - ©www.hippodot.com

 

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR FOR PONYER- SUNDEVED - 15-17/3

Sundeved Rideklub afholder landsstævne i dressur for ponyer med 1. afd. af Ecco Cup

 

Link til start- og resultatlister her

 
 
 
 
 
Arkivfoto: Modderbeek's Flo - til start med Anne-Sofie Kystol Knudsen - ©www.hippodot.com

 

Dansk Ride Forbunds Championat for ungheste

Du kan nu se hvilke klubber, der afholder kvalifikationsstævner til championaterne, samt datoer for stævnerne

Mellemrunder afholdes i september af Møllebakkens Rideklub og Middelfart Ridecenter

Se mere her

Arkivfoto: Middelfart Ridecenter - afholder Mellemrunde Vest - ©www.hippodot.com

 

 

ECCO FEI Europamesterskaber i dressur og spring - Herning - 19-25/8 - 2013

Det er stadig muligt at få billetter til EM

Tidsplanen kan ses her

Link til hjemmesiden for EM

 

 

DRF SPOT

Dansk Rideforbund lancerer et online-magasin for klubber og ryttere

Link til første nummer

 

 

HINGSTEKÅRING - DANSK VARMBLOD - HERNING - 6-10/3

Bedømmelserne for de kårede hingste kan ses her

 

 

HINGSTEKÅRING - DANSK VARMBLOD - HERNING - 6-10/3

Link til start- og resultatlister for konkurrenceklasser her

Link til minutplaner for Unghestechampionatet

Link livestreaming ved ClipMyHorse

 

 

LAURA BECHTOLSHEIMER GIFT - 2/3

Den engelske dressurrytter Laura Bechtolsheimer blev i lørdags gift med den engelske polospiller Mark Tomlinson

Brylluppet fandt sted i Schweiz på en restaurant ejet af den tyske milliardær Karl Heinz-Kipp, der er morfar til Laura

De engelske prinser, der er ven med Mark Tomlinson, deltog i brylluppet

Link til engelsk artikel med billeder fra The Telegraph

 
 
 
 
Arkivfoto: Laura Bechtolsheimer - her uden Mistral Højris - ©www.hippodot.com

 

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - SUNDEVED - 1-3/3

Anna Kasprzak vandt begge U25-klasser og dermed 1. afd. af Ecco Cup for U25

Cathrine Dufour vandt begge ungrytterklasser på Atterupgaards Orthilia - Mille Larsen Warncke blev nr. 2 i begge klasser på Langkjærgaards Donna Fetti

Hos juniorerne vandt Alexandra Sørensen lørdagens klasse, mens Kristine Koch Bejstrup vandt søndagens klasse og blev samlet vinder

Link til resultatlister her

 

Maria Anita Andersen

 

EUROCLASSICS PFERDEFESTIVAL BREMEN - 1-3/3

Maria Anita Andersen vandt Grand Prix Special på BH Loxana med 74,250% - alle 5 dommere havde Anita som vinder

Victoria Max-Theurer blev nr. 2 og Brigitte Wittig nr. 3

Søren Pedersen blev nr. 2 i søndagens 155 cm springning på Tailormade Esperanza de Rebel - Andreas Schou blev nr. 11 på Allerdings

Link til resultatlister

 
 
Arkivfoto: Maria Anita Andersen - vandt Grand Prix Special - ©www.hippodot.com

 

EUROCLASSICS PFERDEFESTIVAL BREMEN - 1-3/3

Internationalt dressur- og springstævne

Maria Anita Andersen blev nr. 2 i lørdagens Grand Prix på BH Loxana

Victoria Max-Theurer vandt klassen, Minna Telde blev nr. 3

GP Special rides søndag kl. 15.45 - livestreames

Link til livestreaming ved ClipMyHorse

Link til start- og resultatlister

 

 

 

 

NOH's Wizard

 

HINGSTEKÅRING - DANSK VARMBLOD - HERNING - 6-10/3

Startlister til konkurrenceklasserne og minutplan til Unghestechampionatet er klar

ClipMyHorse livestreamer alle 4 dage - tidsplan er klar

Link til start- og resultatlister for konkurrenceklasser her

Link til minutplaner for Unghestechampionatet

Link til ClipMyHorse - tidsplan for livestreaming

 
 
 
 
 
Arkivfoto: N.O.H.'s Wizard - til start i konkurrenceklasserne med Carina Nevermann Torup - ©www.hippodot.com

Cathrine Dufour

LANDSSTÆVNE I DRESSUR - SUNDEVED - 1-3/3

Landsstævne med 1. afd. af Ecco Cup for juniorer, ungryttere og U25

Fredag blev den ene MB1 blev vundet af Marie Louise Andersen, mens Sille Engermann vandt den anden

MA2 blev vundet af Cathrine Dufour på Atterupgaards Cassidy foran Mille Larsen Warncke på Langkjærgaards Donna Fetti

I Intermediaire I blev Rie Møller Jensen både nr. 1 og 2

Link til start- og resultatlister her

 
Arkivfoto: Cathrine Dufour på Atterupgaards Cassidy - ©www.hippodot.com

 

FORBESIGTIGELSE - DANSK VARMBLOD - 4-7/1

Forbesigtigelse på Vilhelmsborg 4-5/1 og i Vallensbæk 6/1

50 hingste udtaget til Herning

Se de udtagne hingste her

 

 

 

 

FORBESIGTIGELSE - DANSK VARMBLOD - 4-7/1

Forbesigtigelse på Vilhelmsborg 4-5/1 og i Vallensbæk 6/1

Link til kataloget

 

 

 

 

 

 

GÅ TIL NYHEDSARKIV